vitMATINA Este periculos sa mananci branza mucegaita? Daca o bucata de branza are mucegai pe ea, ar trebui sa o arunci?

Raspunsul depinde de tipul de branza. Branzeturile moi si crema de branza care fac mucegai ar trebui sa fie aruncate. Bacteriile daunatoare, cum ar fi Listeria, Brucella, Salmonella si E. coli, se pot dezvolta impreuna cu mucegaiul. Acelasi lucru este valabil pentru orice fel de branza care este maruntita sau felii, conform Mayo Clinic.

Mucegaiul, in general, nu poate patrunde adanc in branzeturile mai tari, cum ar fi Cheddar, Colby si Swiss. La aceste tipuri de branza se poate taia partea cu mucegai si se mananca restul ramas.

Desigur, nu toate mucegaiurile reprezinta un risc. De fapt, unele tipuri de mucegai sunt chiar folosite pentru a se face branzeturi, cum ar fi Brie si Camembert. Mucegaiul care nu este parte din procesul de fabricatie este o problema. Daca nu sunteti sigur ce tip de branza aveti sau ce sa faceti in cazul in care are mucegai, este mai bine sa aruncati produsul. Pentru sfaturi despre manevrarea unor tipuri specifice de branza, consultati tabelul.

Tip de branza Se arunca. Nu se mananca, daca are mucegai. Se poate manca dupa indepartarea mucegaiului

Orice brânză care este maruntita sau felii

X
Brie X
Camembert X
Cheddar X
Colby X
Crema de branza X
Gorgonzola X
Gruyere X
Neufchatel X
Parmesan X
Ricotta X
Romano X
Stilton X
Swiss X

Comenteaza pe Forum MedLive.ro.

Redactia MedLive

In fiecare dimineata, vitMATINA va ofera sfaturi clare si concise pentru o viata sanatoasa si armonioasa.

Articole similare:

  1. Prof.dr. Pelinescu Onciul: “Ce spun acum ar fi extrem de periculos daca as fi inca in structurile de stat”
  2. Tatii ar trebui sa stea de vorba mai mult cu copiii lor, daca vor ca acestia sa nu se apuce de fumat
  3. vitMATINA Daca mancam repede ne ingrasam?
  4. vitMATINA E. coli: Cum iti dai seama daca alimentele sunt contaminate?
  5. vitMATINA Daca mancam peste devenim mai destepti?

Tags: ,

11 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de gogu
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 9:54 am

    Pariu ca ala de o scris articolul traieste intr-un balon de sticla?

  2. Comentariu scris de de ce nu l-ati publicat in engleza?
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 9:58 am

    foaaarte interesant articol… si inovator fata de articolul original: astfel, spre deosebire de varianta engleza fada, traducerea romaneasca introduce doua tipuri noi de branza: “blue cheese” si “branza” :D
    cred ca vanzatorii de telemea, cas, cascaval si cascavele ar trebui somati sa opteze pentru una dintre denumirile indexate, ca sa stim si noi ce mancam, domne

    • Comentariu scris de de ce nu l-ati publicat in engleza?
      Publicat la data de 23.5.2012, ora 9:59 am

      sau urda? :D

      cred, de fapt, ca mesajul era subliminal: mutati-va o data in Vest

  3. Comentariu scris de Andrei
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 10:17 am

    Cam amibguu si superficial articolul… In primul rand trebuia sa specificati ce tipuri de mucegaiuri sunt cele sanatoase (macar faptul ca toate sunt ramuri ale mucegaiului de penicilina).

    In al 2-lea rand, uitandu-ma la tabel imi lasati impresia ca lumea ar trebui sa indeparteze TOT mucegaiul de pe branzeturile albastre (gorgonzola, stilton, danish/bavarian/etc. blue, roquefort, s.a.m.d.). Ar trebui sa specificati cum se poate identifica mucegaiul de fabricatie (ablastru-verzui, fara spori) si mucegaiul aparut din cauza alterarii (alb-verzui, cu puf – spori, doar la suprafata).

    In Romania nu exista o cultura a branzeturilor (90% din populatie stie doar de cascaval rucar afumat si branza de vazi) asa ca un articol ca acesta ar trebui sa lumineze putin subiectul mucegaiurilor, nu sa il ingroape.

  4. Comentariu scris de Berzelius
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 10:47 am

    Articol penibil.

    De ce? Pentru ca este:
    - insuficient explicat (tipuri de mucegai, tipuri de branzeturi)
    - mult prea scurt (un fel de rezumat al rezumatului)
    - inadaptat la publicul din Romania

    “In fiecare dimineata, vitMATINA va ofera sfaturi clare si concise pentru o viata sanatoasa si armonioasa.”
    Clare? Concise? Unde? Cand?

  5. Comentariu scris de infarfurie
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 11:05 am

    Cum sa arunci Brie-ul, Camembertul si Neufchâtel pentru ca au mucegai (stiu, in articol faceti diferentierea dintre mucegai bun si “rau” dar in tabel nu prea)? :-)
    Total de acord cu Andrei, daca tot vorbiti despre tipuri de branza nu foarte comune in Romania, macar faceti un articolas complet nu aruncati doar o jumate de pastila… Mucegaiul “bun” e unul dintre motivele pentru care nici nu se mananca astfel de branza, “Cum maica, sa mananc branza cu mucegai? Arunc-o”.

  6. Comentariu scris de amateur de fromage
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 11:55 am

    Mon dieu quel sacrilège !!!! Sa arunci mucegaiul (nobil) de pe Camembert, Brie sau Gorgonzola, inseamna sa arunci exact esenta acestor branzeturi. Inainte de a scrie un asemenea articol, autorul ar fi trebuit sa faca macar o minima documentare pe internet , prin site-urile specializate, daca nu (ideal) un voiaj gastronomic prin Franta sau Italia.

  7. Comentariu scris de Madame Brie
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 12:27 pm

    Atentie, mare atentie! Nu numai branza cu mucegai trebuie aruncata (si ce dace e Brie, si ce daca ai dat 80 de lei pe o feliuta? Arunca, arunca!). Ouale care au galbenus, nu se consuma! Carnea care are o culoare rosie (daca este de vaca sau porc) ori alba (dace e de pasare sau peste), se arunca, se arunca!:))))))) ///

  8. Comentariu scris de Berzelius
    Publicat la data de 23.5.2012, ora 1:02 pm

    Chère Madame Brie et mon cher amateur de fromage,

    Il faut pas exagérer quand même!

    Departe de mine să țin partea autorului (vedeți mai sus comentariile mele) dar nici chiar așa!

    Chiar și brânzeturile cu mucegai nobil (Brie, Camembert, Roquefort – à propos, redacția VitMatina, n-ați menționat nimic de ăsta?) se pot altera și pot face mucegai „nesănătos”, caz în care, dacă este afectată o parte importantă din bucata respectivă de brânză, este de preferat să fie aruncată. Și asta nu din cauză că nu se poate tăia partea afectată, ci pentru că spori invizibili de mucegai „nesănătos” ar fi putut pătrunde și în alte părți ale respectivei bucăți de brânză.

    Îm plus, presupun că Dvs (în calitate de cunoscători ai brânzeturilor „nobile”) cunoașteți faptul că mucegaiul „nobil” produce în timp relativ scurt (de ordinul zilelor) schimbări chimice importante ale structurii materialului pe care este depus (în acest caz BRÂNZA). De exemplu, Brie si Camembert (mucegai alb pe exterior) sunt comercializate în stare „proaspătă” când o mică parte din mucegaiul „nobil” a pătruns în interior. Această stare se caracterizează printr-un „miez” al brânzei având o consistență destul de rigidă. Se spune că miezul este „ferm”. În decurs de câteva zile, miezul devine fluid, putând să curgă, iar branza capătă un colorit gălbui. Se apropie sfârșitul termenului de valabilitate. Idem, brânza cu mucegai nobil de culoare verde este la început mai fermă, iar după câteva zile se îngălbenește și devine mai iute.

    • Comentariu scris de amateur de fromage
      Publicat la data de 23.5.2012, ora 3:05 pm

      Cher Monsieur Berzelius,

      T’es un connaisseur, sans doute!

      Orice om normal la cap care nu doreste sa experimenteze senzatii extreme, inainte de a gusta un produs se uita la termenul de valabilitate si respecta conditiile de pastrare. SIncer, n-am avut curiozitatea si nici inima sa las sa se altereze astfel de specialitati :) .

      Oricum, inainte de a apuca sa observi schimbarile de nuante coloristice ale acestor branzeturi exista un aspect care te avertizeaza clar ca ceva nu este in regula: MIROSUL. Imi amintesc nu tocmai cu placere de aromele “subtile” provenite de la compartimentul de bagaje ale autocarului cu care ne intorceam din Franta. O turista indesase in plasa cu suveniruri si cateva cutii de camembert…Era mijloc de august…

      SI ca o mica completare la comentariul tau mentinonez ca la prepararea branzeturilor Camembert si Brie se folosesc culturi de penicillium candidum, un tout petit champignon :) , iar pentru Gorgonzola si alte branzeturi cu marmoratii albastru-verzui se foloseste penicillium glaucum. Adica in limbaj de profan pentru tanti Aglaia oripilata’ care n-ar baga in gura (Doamne fereste!) asa ceva – aceleasi familii de “mucegaiuri” din care se extrag si faimoasele antibiotice.

  9. Comentariu scris de adrian
    Publicat la data de 24.5.2012, ora 12:06 am

    //Eu ador brânza cu mucegai (verde-albastru) sau tip Roquefort. Și nu de azi de ieri. În România exista o imitație, numită Homorod, pe care o mâncam în draci de prin 1975. Și a existat și un camemebert, de asemenea delicios. Acum, la prețuri europene, mă răsfăț mai rar, dar satisfacția gustativă este incomensurabilă. Și telemeaua e bună, dar e primitivă. Combinația originală este mămăligă fierbinte cu brânză tip roquefort ( în loc de burduf) și cu 2 ochiuri (un bulz). Poftă bună