In ce consta procedura cu botox vegetal? Dr. Noela Ionescu, medic primar chirurgie estetica si reparatorie, a discutat online cu cititorii

Ce este botoxul vegetal, in ce consta aceasta procedura si care sunt avantajele fata de metoda clasica? Dr. Noela Ionescu, medic primar chirurgie estetica si reparatorie si doctor in stiinte medicale, a discutat online cu cititorii.

Dr. Noela Ionescu este medic primar chirurgie estetica si reparatorie si doctor in stiinte medicale in cadrul DermaLife, Hyperclinicii MedLife Grivita, Hyperclinicii MedLife Titan si Hyperclinicii MedLife Galati.  Intra pe pagina online pentru programari.

Adreseaza-i o intrebare medicului in formularul de comentarii de mai jos.

Articole similare:

  1. Ce trebuie sa facem pentru a avea un ten frumos de sarbatori? Dr. Noela Ionescu, medic primar chirurgie estetica si reparatorie, a discutat online cu cititorii
  2. VIDEO INTERVIU Chirurgia estetica a sanului. Dr. Radu Ionescu, medic primar chirurgie plastica, a discutat online cu cititorii MedLive
  3. VIDEO INTERVIU Tratamentul modern al cancerului mamar. Dr. Radu Ionescu, medic primar chirurgie plastică si dr. Gabriel Gogescu, medic primar chirurgie oncologica, au discutat online cu cititorii
  4. VIDEO INTERVIU Ce presupune o rinoplastie? Dr. Dumitru Totir, medic primar chirurgie plastica, a discutat online cu cititorii MedLive
  5. Ce probleme urologice apar la copii si cum pot fi indreptate chirurgical? Dr. Mircea Andriescu, medic primar chirurgie pediatrica, a discutat online cu cititorii

Tags: , , , ,

20 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de DAVID MARICICA
    Publicat la data de 16.2.2016, ora 2:21 pm

    Buna ziua,
    Am o celulita fibroasa, ce tratament nechirurgical imi indicati?
    ex. lipolaser, ultralipo, mezoterapie?
    Va mulrumesc frumos pentru timpul alocat.

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:10 pm

      Niciuna dintre variantele terapeutice enumerate de dvs nu este eficace in tratamentul celulitei fibroase. Am rugamintea sa va programati la o consultatie pentru a stabili exact despre ce este vorba si daca exista vreo solutie valabila.

  2. Comentariu scris de Nicoleta
    Publicat la data de 16.2.2016, ora 6:22 pm

    Buna ziua!
    Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti care sunt masurile de urmat la domiciliu dupa un astfel de tratament?

    Multumesc mult!

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:12 pm

      Masurile de urmat la domiciliu dupa acest tratament sunt:

      1. folosirea produselor profesionale din aceeasi gama cu cea folosita la tratament,
      2. regim alimentar adecvat,
      3. evitarea fumatului,
      4. evitarea expunerii la temperaturi extreme.

  3. Comentariu scris de Ana Petcu
    Publicat la data de 16.2.2016, ora 6:24 pm

    Buna seara doamna doctor!
    Am o intrebare la care va rog sa imi raspundeti:
    De la ce varsta este indicat acest tratament?

    Cu consideratie,
    Ana Petcu

  4. Comentariu scris de Ioana Zanfir
    Publicat la data de 16.2.2016, ora 6:26 pm

    Buna seara!
    Imi puteti spune daca exista contraindicatii ale tratamentului?

    Multumesc frumos!

  5. Comentariu scris de Simona
    Publicat la data de 17.2.2016, ora 11:08 am

    Buna ziua,

    Este posibil ca efectele botoxului clasic sa fie mai satisfacatoare si mai de lunga durata decat cele ale botoxului vegetal?

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:17 pm

      Este adevarat ca toxina botulinica clasica produce ameliorarea ridurilor mai profunde hiperkinetice (de miscare) in mai buna masura decat tratamentul prezentat, care se adreseaza ridurilor superficiale si proceselor globale de imbatranire a fetei.

  6. Comentariu scris de Livia
    Publicat la data de 17.2.2016, ora 11:09 am

    Pana la urma cat de important este sa ne ingrijim tenul cu aceste modalitati as spune “artificiale”? Nu inteleg exact care sunt efectele pentru ca am vazut multe femei care au apelat la botox si aratau ca “de plastic”. Nu sunt rau intentionata, as vrea doar sa inteleg mecanismul.

    Multumesc

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:20 pm

      Toxina botulinica blocheaza transmiterea neuromusculara si relaxeaza musculatura la nivelul careia este injectata. Tratamentul prezentat contine ingrediente active ce actioneaza asupra factorilor mecanici de care depinde aparitia ridurilor. Efectul este tot de miorelaxare. Ceea ce ati vazut la diverse persoane (aspect “ca de plastic”) este consecinta unor tehnici de injectare diferite de ceea ce eu practic.

  7. Comentariu scris de Ioana
    Publicat la data de 17.2.2016, ora 12:25 pm

    Cat de “rezistenta” este aceasta procedura? Botoxul clasic are o durata mai mare?

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:23 pm

      Procedura se adreseaza ridurilor superficiale, este o procedura estetica, nu una invaziva, ca in cazul folosirii toxinei botulinice. Injectarea acesteia produce efect pe o durata de 4-6 luni. Tratamentul amintit, efectuat cu frecventa de o sedinta pe saptamana, cu un total de 5 sedinte (la fete cu fenomene accentuate de imbatranire), confera rezultat de imbunatatire a calitatii pielii pe o durata de 5-6 luni.

  8. Comentariu scris de Cristina
    Publicat la data de 17.2.2016, ora 12:27 pm

    De la ce varsta este recomandata aceasta procedura si care este frecventa cu care poate fi efectuata?

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:30 pm

      In functie de tipul de ten si de problemele aparute, procedura se poate demara in jurul varstei de 40 de ani. Daca tenul nu este foarte deteriorat, atunci se efectueaza intre 1-3 sedinte, cu o frecventa de o sedinta pe saptamana, dupa care rezultatul este mentinut cateva luni. Daca tenul prezinta afectare importanta atunci se efectueaza o sedinta pe saptamana, cu un total de 5 sedinte si rezultat cuprins intre 5-6 luni. Este esentiala insa respectarea recomandarilor de efectuat la domiciliu (folosirea produselor profesionale din aceeasi gama, hidratarea adecvata, regim alimentar bogat in fructe si legume, evitarea expunerii la temperaturi extreme).

  9. Comentariu scris de Diana
    Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:24 pm

    Care este costul unei proceduri cu toxina botulinica vegetala comparativ cu cel al procedurii clasice?

    • Comentariu scris de Dr. Noela Ionescu
      Publicat la data de 17.2.2016, ora 2:32 pm

      Procedura de tratament estetic non-invaziv costa 325 RON/sedinta. Injectarea toxinei botulinice: o zona costa 900 RON, doua zone costa 1300 RON, trei zone costa 1650 RON.

  10. Comentariu scris de Claudia
    Publicat la data de 21.2.2016, ora 8:25 pm

    Aceasta procedura se face undeva in Iasi?

  11. Comentariu scris de Livia Dana
    Publicat la data de 16.3.2016, ora 9:05 pm

    Cum ne program? Exista o consultatie initiala? Care sunt costurile?
    multumesc