De ce ar trebui sa optam pentru operatia de micsorare a stomacului – gastric-sleeve – si cand este aceasta interventie recomandata? Dr. Serban Vasile, medic primar chirurgie generala, a discutat online cu cititorii

Cand ar trebui sa ne orientam catre o operatie de micsorare a stomacului, de ce ar trebui sa optam pentru aceasta interventie si care sunt recomandarile? Cum decurge procedura chirurgicala, cat dureaza procedeul de recuperare si cat de evidente sunt rezultatele? Dr. Serban Vasile, medic primar chirurgie generala, a discutat online cu cititorii.

Dr. Serban Vasile este medic primar chirurgie generala in cadrul Spitalului Life Memorial si efectueaza o paleta complexa de interventii minim invazive si clasice, introducand in lista serviciilor oferite de MedLife si chirurgia bariatrica. Intra pe pagina online pentru programari.

Articole similare:

  1. VIDEO INTERVIU In ce consta chirurgia obezitatii? Dr. Serban Vasile, medic primar chirurgie generala, a discutat online cu cititorii
  2. Ce presupune o operatie de pancreas? Dr. Emil Marcel Bogdan, medic primar chirurgie generala, a discutat online cu cititorii
  3. VIDEO INTERVIU Ce presupune chirurgia hepatica in tratamentul metastazelor cancerului colorectal? Dr. Emil Marcel Bogdan, medic primar chirurgie generala, a discutat online cu cititorii
  4. VIDEO INTERVIU Adenomul de prostata. Dr. Serban Bancu, medic primar urologie, a discutat online cu cititorii
  5. Hernia inghinala – afectiune cu tratament strict chirurgical. Dr. Victor Radu, medic primar chirurgie generala si laparoscopica, a discutat online cu cititorii

Tags: , , , , , ,

19 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de Dana
    Publicat la data de 11.8.2015, ora 2:04 pm

    Buna ziua,

    Imi puteti spune care sunt diferentele intre gastric sleeve si gastric bypass si de ce ar fi de preferat gastric sleeve? Alegerea tine de pacient sau o face exclusiv medicul?

    Multumesc

    • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
      Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:12 am

      Ambele operatii sunt principalele interventii, alaturi de diversia biliopancreatica, din arsenalul de lupta impotriva obezitatii. Pentru moment, chirurgia reprezinta singura solutie in lupta cu aceasta afectiune, declarata de catre OMS in 2000 ca boala incurabila. Diferenta dintre gastric sleeve si gastric bypass este una majora – operatia gastric sleeve este predominant o operatie restrictiva, dar cu multe consecinte metabolico-hormonale, in timp ce operatia gastric bypass este atat restrictiva, cat mai ales malabsorbtiva.
      Gastric sleeve este operatia de prima intentia in marea majoritate a centrelor de chirrugie a obezitatii. Are un numar de complicatii mult mai redus comparativ cu gastric bypass, iar efectul in scaderea ponderala este comparabil cu cea de-a doua. Este o operatie de prima intentie la toti indicii de masa corporala: si la pacienti de peste 200 de kg, dar si la indici de masa corporala sub 35.
      Indicatiile pentru gastric bypass, in contrast, s-au restrans destul de mult in ultimul timp, aceasta interventie fiind recomandata in prezent doar in boala de reflux gastroesofagian severa, fara hernie hiatala asociata.
      Inainte ca orice pacient sa hotarasca asupra tipului de interventie bariatrica la care doreste sa se supuna, aceasta trebuie sa se informeze corect asupra procedurilor chirurgicale in centre specializate.

  2. Comentariu scris de Alex Voican
    Publicat la data de 11.8.2015, ora 2:07 pm

    Cat de restrictiv este regimul alimentar dupa operatie? Este permanent sau doar o perioada dupa? Ce se intampla daca mananci prea mult sa zicem, cat este de periculos?

    Multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
      Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:22 am

      Regimul alimentar post- gastric sleeve este unul etapizat, cu scopul initial de a evita aparitia unor complicatii chirurgicale si ulterior de a asigura o scadere ponderala constanta, o balanta calorica negativa. Regimul variaza de la clinica la clinica, dar respecta aceleasi principii, si anume ingestia unor alimente sub 900 kcal pe zi pana la atingerea greutatii tinta (greutate normala raportata la inaltime) si sub 1400 kcal/ zi pana la un an jumatate – doi, in scopul de a asigura stabilizarea scaderii ponderale.
      Mentionez ca ingestia zilnica de alimente se situeaza involuntar la peste 2000 de kcal.
      Eu propun patru etape de dieta – primele doua etape a patru saptamani fiecare sunt strict lichidiene, regulile de baza fiind un aport zilnic de minim 1400 ml de lichid si cantitatea de kcal descrisa mai sus. A treia etapa, tot de patru saptamani, este cea de piureuri, constituita din 5-6 mese a cate 60 de ml fiecare din alimente mixate la blender. Aceste mese sunt combinate cu lichide, in cantitatea descrisa in primele doua etape.
      Ultima etapa este cea a alimentatiei cvasi-normale, pacientul putand manca aproape orice, dar in cantitati controlate si cu evitarea dulciurilor, bauturilor carbogazoase, grasimilor animale si in special a ciocolatei. Aceasta etapa dureaza pana la un an si jumatate- doi ani, respecta principiile calorice descrise, cu ajutorul unui nutritionist specializat in aceasta patologie, etapa ce trebuie sa asigure o balanta calorica negativa si desi o scadere ponderala relativ constanta. Avantajul operatiei gastric sleeve in raport cu celelalte proceduri consta in faptul ca in momentul in care se produce o stagnare in scaderea ponderala se poate trece la o etapa sau doua precedente de dieta, ceea ce va asigura reinitierea scaderii ponderale.

      • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
        Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:23 am

        Ingestia de alimente post-gastric sleeve trebuie controlata permanent in raport cu cantitatea, pentru a nu produce complicatii chirurgicale in etapa precoce postoperatorie si a nu dilata tubul gastric (neostomac) in perioada tardiva postoperatorie, lucru care poate genera in timp esecul interventiei.

  3. Comentariu scris de ovidiu
    Publicat la data de 11.8.2015, ora 3:14 pm

    57 ani, barbat, diabet tip 2 cu insulina, 9 stenturi pe coronare, 173 cm, 104 kg.
    Merita sa mai incerc operatia de micsorare a stomacului sau mai bine nu , ca si asa nu mai e mult si se vede capatul ?
    Copaescu nu sa bagat, asa ca raspunsul e previzibil si aici.
    Factori de risc, bla, bla, bla.

    • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
      Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:26 am

      Date fiind afectiunile coexistente obezitatii, este posibil sa vi se contraindice aceasta interventie chirurgicala in urma examinarii de catre colocviul multidisciplinar ce examineaza fiecare caz in parte preoperator. Consultul cardiologic si cel de anestezie si terapie intensiva vor fi cruciale in adoptarea deciziei de a efectua interventia chirurgicala.

  4. Comentariu scris de Mireille Jiga
    Publicat la data de 11.8.2015, ora 3:27 pm

    As vrea sa stiu daca dupa aceasta operatie,mancand asa de putin, conform noilor dimensiuni ale stomacului,nu vor aparea carente de vitamine si minerale atat de necesare organismului?

    • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
      Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:30 am

      In perioada postoperatorie, in special in primele 2-3 luni este posibila aparitia unor carente vitaminice, in special din grupul B, complicatii considerate minore si care se corecteaza eficiente prin aport oral sau parenteral (intramuscular sau intravenos). Pe masura diversificarii alimentatiei, aceste carente se vor corecta de la sine. De aceea, pentru a le preveni pacientului i vor fi indicate in primele doua luni postoperator aportul oral de preparate vitaminice. Aici apare o diferenta majora fata de gastric bypass, care genereaza de regula carente vitaminice pe toata perioada vietii.

  5. Comentariu scris de Adrian Grosu
    Publicat la data de 12.8.2015, ora 8:21 am

    Este in derulare un program de studiu denumit CREDOR (pentru detalii exista http://www.credor.ro), in care sunt inclus si eu, prin care se doreste fundamentarea ideii ca operatia de gastric sleeve remite diabetul de tip 2 la pacientii obezi.
    Din informatiile pe care le detineti, pentru cat timp se remite astfel DZ de tip 2?
    Intreb acest lucru pentru ca am 39 de ani si tind sa cred ca dupa un timp, totusi, chiar cu gastrric sleeve realizat, DZ va reaparea.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

    • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
      Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:36 am

      Informatiile pe care le detineti sunt in mare parte corecte. Extinderea indicatiei operatiei de gastric sleeve la obezitatea moderata asociata cu diabet tip 2 (diabezitate) a fost facuta in urma observatiilor de studii de peste 20-25 de ani asupra pacientilor operati, rezultatele fiind foarte optimiste cu privire la evolutia in timp a diabetului dupa gastric sleeve. Un eventual esec al interventiei in raport cu aceasta afectiune este generat de regula de derapajele alimentare care pot aparea dupa circa 2 ani de la interventie, derapaje care tin de regula atat de cantitatea ingerata, cat si de calitatea alimentelor. Atat obezitatea cat si diabetul sunt afectiuni pe viata si in consecinta anumite rigori, atat in ceea ce priveste tratamentul cat si alimentatia, trebuiesc mentinute pe toata durata vietii.

  6. Comentariu scris de Angela
    Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:35 am

    Buna ziua, am 59 de ani, 1.73, 165 kg, tratament pentru hipertensiune, cateva episoade de guta, la cca.3 luni. Pot sa ma adresez clinicii dvs? Multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Serban Vasile
      Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:38 am

      Da, va puteti adresa clinicii noastre. Trebuie sa stiti, daca va hotarati sa va operati, ca in perioada precoce postoperatorie este posibila exacerbarea crizelor de guta si de aceea tratamentul pentru aceasta afectiune trebuie ajustat in prealabil si, cel mai important, nu trebuie intrerupt.

  7. Comentariu scris de Iulia Rosca
    Publicat la data de 12.8.2015, ora 11:42 am

    Intalnirea online s-a incheiat. Va multumim.

  8. Comentariu scris de Andrei
    Publicat la data de 12.8.2015, ora 12:34 pm

    Buna ziua, care sunt cele mai frecvente complicatii care survin dupa aceasta operatie? Ce se intampla cu pacientii dupa ce slabesc multe kg, ma refer aici la excesul de piele ce va atarna inestetic? Cat timp dureaza spitalizarea in conditiile in care totul merge bine? Multumesc.

  9. Comentariu scris de Radu Jude
    Publicat la data de 12.8.2015, ora 1:21 pm

    O “complicatie” care nu este frecventa, dar este “interesanta” este cancerul gastric. Dar despre asta nu o va spuna mai nimeni. Daca insa cititi literatura de specialitate o sa vedeti cam care este incidenta. Acesta este si motivul pentru care un chirurg onest nu o sa va recomande aceasta operatie daca aveti rude directe care au fost depistate ca avand cancer gastric.

  10. Comentariu scris de ileana balaci
    Publicat la data de 19.8.2015, ora 11:35 am

    am fost op gastric sleeve in 2009 si am inceput sa iau vertiginos in grutate .Ce trebui facut sa mai dau jos. va rog am nwvoie de ajutor spcializat si cunoscator .sint f bune aceste operatii.multumesc

  11. Comentariu scris de elena
    Publicat la data de 4.9.2015, ora 12:20 pm

    Am 26 ani si sufer de epilepsie grand mall de la varsta de 14 ani.
    Datorita medicatiei depakine, lamictal, topamax., ineviatbil am luat in greuate.
    Am 179 si 90 kg, am avut si mai mult. Imi doresc o operatie de miscsorare de stomac. Cat costa si ce sanse am sa pot fi o femeie normala. Societatea in care traim ne marginalizeaza , nu putem fi angajati si trebuie sa ne multumi cu mila unora sau altora….
    In prezent medicatia mea este de 400 g de lamital , 100g topamax pe zi. Va rog sa ma ajutati pentru ca pe langa aceasta problema doresc sa traiesc si sa am o familie, in schimb infatisarea mea nu ma ajuta.

  12. Comentariu scris de bogdan
    Publicat la data de 6.9.2015, ora 6:30 pm

    elena:
    nu te pot ajuta in problema, pot doar sa iti spun ca si fratele meu a facut medicatie ani buni cu depakine si convulex si nu a luat in greutate deloc, ba chiar a slabit mult atat in timpul tratamentului cat si dupa ce a incetat.
    Ai fost la un medic nutritionist si la endocrinolog ? e greu dar nu imposibil, trebuie multa vointa, putere si credinta (plus daca vrei sa actionezi pe cale medicala, bani si medici buni). mult succes, vei reusi, totul e sa tii capul sus si sa te doara in cot de barfitori