Cum tratam afectiunile tiroidei? Dr. Bogdan Stanescu, medic primar chirurgie endocrina, a discutat online cu cititorii MedLive.ro

Care sunt cele mai frecvente afectiuni ale tiroidei? Cum recunoastem simptomele? Ce investigatii trebuie sa facem pentru un diagnostic corect si care este tratamentul?  Dr. Bogdan Stanescu, medic primar chirurgie endocrina, a discutat online cu cititorii MedLive.ro.

Medic primar chirurg, doctor in medicina, dr. Bogdan Stanescu activeaza din anul 1992 in cadrul sectiei chirurgie a Institutului National de Endocrinologie C.I. Parhon din Bucuresti. Dr. Bogdan Stanescu este un inovator in domeniul chirurgiei endocrine, fiind cel care a dezvoltat domeniul prin introducerea noilor tehnici precum: tiroidectomia totala si disectia limfatica cervicala. Pe langa acestea, dr. Bogdan Stanescu a acordat o atentie deosebita patologiei paratiroidiene, domeniu mai putin abordat, efectuind paratiroidectomii simple, in mare parte prin tehnici minim invazive. A dezvoltat un program de asistenta chirurgicala a hiperparatiroidismului secundar prin care efectueaza paratiroidectomii subtotale, din care cea mai mare parte sunt realizate printr-o tehnica inovata personal. Detine la activ peste 12000 de interventii de specialitate si are o bogata activitate stiintifica in domeniu.

Nota redactiei:

  • Puneti intrebarile in formularul de comentarii de la finalul articolului;
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.

Articole similare:

  1. Ce presupune o operatie de pancreas? Dr. Emil Marcel Bogdan, medic primar chirurgie generala, a discutat online cu cititorii
  2. Glaucomul, diagnostic si tratament. Dr. Ioan Stefaniu, medic primar oftalmolog, a discutat online cu cititorii MedLive.ro
  3. Herniile peretelui abdominal anterior – eventratii si hernii ombilicale. Dr. Victor Radu, medic primar chirurgie generala si laparoscopica, a discutat online cu cititorii
  4. Cele mai importante momente ale nasterii. Dr. Silviu Predoi, medic primar obstetrica-ginecologie, a discutat online cu cititorii MedLive.ro
  5. Hernia inghinala – afectiune cu tratament strict chirurgical. Dr. Victor Radu, medic primar chirurgie generala si laparoscopica, a discutat online cu cititorii

Tags: , , ,

185 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de Bogdan
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 3:59 pm

    Buna ziua

    Dupa multe investigatii (Computer Tomograf – normal + alte investigatii pneumo – toate normale) pentru a afla cauza unei tuse usoare, dar sâcâietoare, am ajuns la un medic endocrinolog, care mi-a făcut o ecografie la tiroida. A gasit ca e usor marita, si niste chisturi. A zis ca e posibil ca tiroida marita sa ma incomodeze la caile respiratorii si sa imi provoace tusea. Am facut analize la sange, iar TSH-ul a iesit 3.84 daca tin bine minte. Am urmat o luna tratament cu BioSeleniu si Euthyrox 25ug. Dupa o luna TSH-ul a iesit 1.8. Medicul mi-a zis sa continui tratamanetul si sa ne vedem dupa 3 luni. Au trecut doua luni de atunci, dar tusea nu a trecut.
    Este posibil ca tiroida marita sa imi provoace aceasta tuse? De ce totusi nu a scazut in atatea luni de tratament?
    Va multumesc pentru atentie.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:02 pm

      Este putin probabil ca tusea sa fie provocata de tiroida usor marita. Mai degraba v-as propune sa continuati investigatiile pneumologice, in special cu un examen bronhoscopic la Institutul de Pneumologie Nasta. De regula, tratamentul cu euthyrox nu scade semnificativ volumul tiroidei, ci eventual previne cresterea ei si sigur ii corecteaza hipotiroidia.

      • Comentariu scris de Vlasie Nela
        Publicat la data de 4.8.2013, ora 10:20 am

        domnule doctor sunt din galati si as dori o programarela dumneavoastra am o gusa baseldoff de 10 ani am facut tratament in tot acest timp dar as vrea sa ma operez ma simt din ce in ce mai rau cum pot lua legatura cu dumneavoastra

        • Comentariu scris de jurca paul
          Publicat la data de 2.11.2013, ora 4:37 pm

          in urma cu o saptamina am fost la medicul edocrinolog si am fost diagnosticat cuca fiind bolnav de basedow in urma analizelor si a unei ecografi mi sa gasit istu o,5 lob drept 2,4 x 2,69 x 7,4 cm volum 23,88cm 3 lob sting 2,4 x 1.81 x 4,61 cm vol10,o1cm 3 mi sa dat tratament thyrozol 3 pastile pe zi si xanax 1 pe zi asi dori sa imi spuneti ce se poate face pentru tratarea diagnosticului meu ce miati recomanda dumneavoastra si daca se poate opera astept raspunsul dumneavoastra va rog

  2. Comentariu scris de Rudeanu Valeriu
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 4:00 pm

    Sunt afectat de hipotiroidism de vreo 20 de ani (am 43 de ani) pentru care iau o pastila de L-Thyroxine 50ug zilnic. Acum citiva ani, pe baza faptului de prolactina din singe era ridicata am descoperit ca am un micro-adenom la glanda hipofiza. Pentru a reduce nivelul prolactinei iau o data pe saptamina o jumatate de pastila de Sostilar. Cu acest tratament ma simt bine si fac anual control la tiroida si hipofiza pentru a le supraveghea evolutia (eco si RMN).

    Ma deranjeaza faptul ca am cistigat cam mult in greutate fara sa-mi schimb obiceiurile alimentare pe care le pot considera sanatoase. Credeti ca acest fapt are legatura cu afectiunile mai sus mentionate? Din experienta dvs, ce puteti sa-mi spuneti despre evolutia viitoare a afectiunilor descrise mai sus? Multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:03 pm

      Legat de afectiunile d-voastra, singura legatura poate fi disfunctie endocrina multipla, fara ca hipotiroidismul sa fie influentat de prolactinom si invers. In principiu, evolutia viitoare a afectiunilor va fi stationara, cata vreme veti lua tratamentele deja prescrise.

  3. Comentariu scris de Raluca
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 4:01 pm

    In cazul prezentei unui nodul cu diametrul de aprox 18mm localizat pe lobul
    drept ,se recomanda tiroidectomia totala sau ar trebui sa mai pastram ceva
    si pentru functia tiroida?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:05 pm

      Dimensiunea unui nodul, indiferent unde este localizat pe tiroida, nu recomanda tiroidectomie toatala de principiu. In fata unui nodul, operatia indicata este lobectomia, extirparea lobului in totalitate cu noduluL respectiv, gest urmat de examene anatomo-patologice intraoperator. In functie de rezultatul acestui examen, se decide finalitatea operatiei

      • Comentariu scris de Raluca
        Publicat la data de 12.10.2012, ora 9:05 pm

        Multumesc,oricum am facut o programare pt marti ora15,30.

  4. Comentariu scris de Mihai
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 4:07 pm

    Buna ziua,

    As dori sa stiu ce implicatii poate avea un rezultat ATPO peste limite (maxim era ~4.5, mie mi-a iesit 9.8). Mentionez ca sunt bolnav de DZ tip 1. Exista vreo solutie de incetinire a evolutiei acestei probleme?
    Toate celelalte analize ale tiroide au iesit bine, la fel si la palpare si radiografiere.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:07 pm

      Valoarea ATPO pe care o aveti este nesimnificativa pentru a putea declara o tiroidita cronica. Totusi, este bine sa mai repetati aceasta valoare la 6 luni si ulterior anual. Chiar daca in timp se dovedeste ca tiroida d-voastra va evolua catre o tiroidita cronica, din pacate solutia de incetinire a evolutiei este total contraindicata in cazul diabeticilor, respectiv tratamentul cortizonic. Daca totusi faceti aceasta boala, singurul tratament pe care il recomand este corectarea functiei tiroidiene (hipo sau hiper).

  5. Comentariu scris de Mihai
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 4:20 pm

    Buna ziua, am un diagnostic de tiroidita autoimuna peste care am un altul de BRS de frecventa activ de pe la 96 batai/min; credeti ca tiroidita poate influenta BRS-ul sau invers? ; boala tiroida o tratez cu euthyrox ; am 35 de ani;
    cum estimati evolutia in timp?

    Multumesc pentru raspuns

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:09 pm

      Tiroidita autoimuna poate influenta un bloc de ramura , un BRD, doar daca este insotita de hiperfunctie tiroidiana, ceea d-voastra nu pare sa aveti, intrucat aveti tratament cu euthyrox. In principiu evolutiile celor 2 boli in timp nu se vor influenta reciproc.

  6. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 4:52 pm

    Buna ziua,

    Am 35 de ani si de la 18 ani am fost diagnosticata cu gusa polinodulara, cu noduli unii reci, altii lichidieni si /sau cu calcefieri. Am facut investigatii multiple de-a lungul timpului (scintigrama, analize ale hormonilor tiroidieni, ecografii multiple, inclusiv punctie cu vreo 10 ani in urma) si vreo doi medici mi-au recomandat extirparea tiroidei. Cu toti acesti noduli, analizele sunt inca in parametrii normali prin urmare nu reglez functia tiroidiana medicamentos.
    Intrebarea mea este, in ce masura aceasta gusa polinodulara poate sa afecteze o sarcina? (probleme pentru mine in sarcina sau pentru copil)

    Multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:11 pm

      Boala pe care o aveti poate afecta sarcina doar in situatia unei disfunctii functionale (declansarea unei hipertiroidii poate provoca avort spontan sau complicatii grave daca se declanseaza in trimestrele finale, in timp ce hipotiroidia necorectata poate duce la un retard intelectual pentru copil).

  7. Comentariu scris de Gella
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 5:14 pm

    Am facut si eu analize ptr tiroida si acestea au iesit contracdictorii odata hipo si dupa ceva ani hiper….De un an de zile sint in menopauza precoce 45 de ani pe urma unui stres ff puternic, scanarea a aratat ca nu sint probleme, analizele la fel nu sint ingrijoratoare ptr functionarea tiroidei ….Cu toate astea am cam aceleasi simptome , nod in git , insomnii citeodata , mici depresii si aceleasi stari de confuzie si pierderi de memorie.
    Ce as putea face sa remediez ceva ? este sau nu este vorba despre o disfunctie a tiroidei ?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:13 pm

      Cata vreme analizele hormonale arata o functionare normala a tiroidei, problemele pe care le acuzati nu sunt cu siguranta datorate tiroidei d-voastra. In cazul aparitiei vreunei disfunctii consultati un endocrinolog.

  8. Comentariu scris de lidia
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 5:45 pm

    am hipotiroidie de 15 ani si iau zilnic o pastila de Eutyirox de 100; imi fac analizele o data pe an; ce efecte poate avea tratamentul cu eutyirox atat de indelungat. multumesc

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:14 pm

      In principiu, euthyroxul este un medicament obtinut prin inginerie genetica si reprezinta formula chimica a unuia dintre hormonii tiroidieni secretati natural. Cata vreme doza pe care o luati asigura un nivel optim hormonal in sange, nu trebuie sa va faceti probleme.

    • Comentariu scris de mariantos
      Publicat la data de 5.1.2013, ora 5:55 pm

      Tratamentul indelungat cu thyrozol poate ataca iremediabil ficatul.

  9. Comentariu scris de laura
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 6:23 pm

    Mi-am facut analize si am Ac Anti-Tireoperoxidaza (TPO) 41.78 < 5.61 UI/ml, ce inseamna si ce ma sfatuiti sa fac? cand am facut analizele de sange aveam si infectie urinara, este posibil sa fi schimbat ceva infectia?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:16 pm

      Deocamdata nu trebuie sa faceti niciun tratament, ci sa urmariti evolutia TPO, iar in cazul in care incepe sa fie de ordinul sutelor, consultati un endocrinolog. Nu s-au relatat in literatura legaturi intre infectii urinare si boala autoimuna a tiroidei.

  10. Comentariu scris de Mircea
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 6:26 pm

    Buna ziua,
    Am 35 ani si sunt diagnosticat cu hipertiroidie de acum 1 an. Am urmat tratament cu Thyrozol 10 luni. Este posibil ca tratamentul medicamentos sa fie suficient pentru reglarea glandei astfel incat sa reinceapa sa functioneze in parametrii normali?

    Mentionez ca am intrerupt tratamentul si peste 2 luni urmeaza sa refac analizele si sa merg la consult, conform indicatiilor medicului.

    Multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:19 pm

      Din experienta personala, pot sa va spun ca tratamentul cu antitiroidiene rezolva extrem de rar in mod definitiv hipertiroidia, chiar daca pe termen scurt se obtin rezultate favorabile. Extrem de frecvent, am constatat recaderi ale bolii si la intervale de ani dupa rezolvarea acesteia. De aceea, incercarea pe care o faceti acum nu mi se pare incorecta, dar daca constati din nou recadere si daca tratamentul se prelungeste pe o durata mai mare de 3 ani, cred ca cel mai util ar fi sa optati pentru o solutie stabila, avand de ales intre operatie si iradiere cu iod radioactiv

      • Comentariu scris de tiberiu
        Publicat la data de 11.10.2012, ora 1:26 pm

        eu am fost diagnosticat cu hipertiroidie acum 5-6 ani
        am luat numai thyrozol functie de rezultatul analizelor… aproape 5ani
        in ultimul an ajunsesem la o doza minima
        de un an nu mai iau tratament – acum o luna am facut analizele -toate sunt foarte echilibrate freeT3/freeT4/TSH – dar cel mai important – eu ma simt echilibrat !

        NU SUNT de acord cu dl doctor. Fugiti cat puteti de operatie = este ireversibila si in 80-90% din cazuri dati in hipotiroidie !!! la fel cu iodul radio-activ.

        Sunt consternat ca domnii doctori ( majoritatea …) nu informeaza pacientii …in speta pe cei cu Hipertiroidie de IMPORTANTA alimentatiei ( nici un doctor – inclusiv un profesor universitar renumit – nu mi-a zis un lucru evident – sa nu mai mananc sare iodata !!!! … probabil ca este atat de evident incat ar fi trebui sa imi dau seama singur de treaba asta ! …. evident apoi sunt alimente recomandate = conopida/brocolli/pepene galben si alimente nerecomandate…le gasiti pe net.

        La fel de important este sa va schimbati stilul de viata si sa excludeti factorii de stress – care v-au provocat aceasta reactie auto-imuna a organismului.

        • Comentariu scris de Florin
          Publicat la data de 12.10.2012, ora 12:38 pm

          Acum 5 ani am facut operatie la Parhon, glanda tiroida extrasa total, motivul Basedow,….desi era singura solutie,…de atunci m-am ales cu hipoparatiroidie se pare in urma operatiei care nu a fost executata corect,…exista si erori medicale, la mine s-a intamplat. Nu recomand operatia decat daca nu exista alta cale, te poti alege cu altele.

  11. Comentariu scris de Simona83
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 7:03 pm

    In iunie anul acesta am avut niste episoade de tahicardie care m-au facut sa ma prezint la camera de urgente.Simptomele pe care le-am avut au fost: batai neregulate ale inimii, sensibilitate la mirosuri, senzatie generala de slabiciune . O prima constatare a fost lipsa de magneziu din organism si oboseala datorata stresului. Mi s-a montat mai apoi si un holter, in urma caruia s-a constatat o extrasistola (lucru normal a spus doamna doctor) iar cel mai mare puls inregistrat a fost 160. Mentionez ca am facut tratament cu betablocant 2 luni.
    In urma multor analize efectuate atunci mi s-a descoperit la ecograf un nodul tiroidian hipersecretant (adenom) care avea 9 mm, Mi s-a administrat eutyrox de 25 si am revenit la control dupa 3 luni. Acum mi s-a spus sa mai continui tratamentul si sa revin dupa inca 3 luni Nodulul are 10 mm in acest moment.
    Simptomele de la inceput au disparut (mai sunt usor tahicardica, mai ales dimineata), dar simt niste intepaturi prin cap, mai ales in urma efortului, sau dupa o zi de munca. Poate acest nodul tiroidian sa provoace tahicardii si sa dea astfel de reactii vegetative?
    Exista posibilitatea tratarii lui cu eutyrox? Trebuie extirpat chirugical? Ce complicatii pot aparea sau daca ma expun vreunui pericol in tot acest timp ?

    • Comentariu scris de Simona83
      Publicat la data de 9.10.2012, ora 7:04 pm

      Am uitat sa precizez ca valorile tiroidei in sange sunt si au fost normale in tot acest timp.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:23 pm

      Comentariul final arata ca nu a fost vorba de un nodul hipersecretant, prin urmare, toata manifestarile anterioare par sa tina mai degraba de stresul si oboseala pe care le-ati relatat. Tratamentul cu euthyrox nu influenteaza in niciun fel evolutia unui nodul, ci doar functia tiroidei. Cu privire la extirparea chirurgicala, acest lucru trebuie decis in functie de niste analize obligatorii, dozare calcitonina si examen citopunctie. Daca acestea nu arata modificari maligne atunci se poate temporiza operatia, pana cand nodulul are cel putin 20 mm sau apar alti noduli.

  12. Comentariu scris de Teddy
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 7:04 pm

    Cu multi ani in urma , mama a fost diagnosticata cu hiperdiroidie, pentru ca anul acesta afectiunea sa fie una de hipotiroidism, insotit de tahicardie . Exista vreo cauza particulara a acestei inversari in functionarea tiroidei ? Care ar fi tratamentul de urmat ?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:25 pm

      Mi-e greu sa cred ca intial a fost o hipertiroidie reala, dar hipotiroidism insotit de tahicardie arata ca probabil exista 2 boli, una a tiroidei si cealalta a inimii, fara ca vreuna sa o fi cauzat pe cealalta. Prin urmare, tratamentul se adreseaza atat tiroidei (vezi endocrinolog), cat si tahicardiei (vezi cardiolog).

      • Comentariu scris de Teddy
        Publicat la data de 10.10.2012, ora 3:29 pm

        Va multumesc . Insa as vrea sa stiu daca hipertiroidia poate sa aiba drept consecinta o tahicardie sau o insuficienta respiratorie .

  13. Comentariu scris de Lihet Iuliana
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 7:41 pm

    Am fost diagnosticata cu tiroidita cronica Vashimoto, in luna iulie 2012. Mi s-a prescris procor si calciu deoarece am si o hipocalcemie. In momentul de fata simptomele sunt aceleasi, n-am vazut nici o ameliorare. Ma doare capul foarte tare, am o senzatie de not in gat, si simt ca ma sufoc. Am 45 de ani. Ce-as putea face sau ce analize ar trebui sa mai fac?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:26 pm

      Trebuie dozat TSH, FP4, T3, ATPO si urmarita ecografic tiroida, pentru ca este posibil ca prin dimensiunea acesteia sa aveti senzatii de sufocare, situatie in care va recomand interventie chirurgicala.

  14. Comentariu scris de Iulia T.
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 8:21 pm

    Buna ziua,
    Va rog, am nevoie urgenta de un sfat.
    Pe lobul drept al tiroidei am un nodul de aprox 5 cm, desigur ca este de dimensiuni mari dar, oricine se uita la gatul meu, nu crede ca-i asa mare. Nu este vorga de eroare pt ca s-a confirmat si la ecografie si la tomigrafie.
    Deci, nodul tiroidian de 48 mm x 14 mm x 28 mm (29 cc.), structura heterogena, predominant tesut. Biopsia nu a putut stabili natura nodulului pe motiv ca la punctie nu s-au recoltat suficiente celule pt diagnostic; calcitonine (Chimiluminiscence) < 2 ng/l; AC ANTI THYROPEROXYDASE = inferior la 1 Ul/ml; AC ANTI THYROGLOBULINE = 1,7 Ui/ml; T3 = 2,57 ng// ( 3.95 pmol/l); T4 = 8,9 ng/l ( 11,5 pmol/l); TSH ultra-sensible = 0,816 mUl/l.
    In acest stadiu mi s-a recomandat operatia cu analiza nodulului in cursul acesteia si cu extirparea tiroidei in cazul unui nodul malign si inlaturarea lobului drept in caz de nodul benign.
    Va rog sa-mi spuneti si parea dvs, se poate si fara operatie? Cum se traieste fara tiroida, cum e posibil sa nu te ingrasi? poate medicatia sa inlocuiasca total sau numai partial o asa uzina complexa ca tiroida?
    Va multumesc mult!

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:29 pm

      Propunerea care v-a fost facuta este absolut corecta, intrucat acest nodul nu va mai regresa niciodata si va avea doar tendinta de crestere. In cazul in care tiroida este extirpata total, functia acesteia poate fi suplinita cu euthyrox, care este hormon uman 100%. Cu privire la ingrasat, problema tine de alimentatie si nu de extirparea tiroidei. Asa cum probabil observati si d-voastra, exista oameni grasi fara ca acestia sa-si fi scos tiroida.

  15. Comentariu scris de grigore
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 9:09 pm

    Buna ziua,

    Am 25 de ani si sufar de mai mult timp (aprox 6 ani) de urmatoarele simptome:
    -intoleranta mare frig (mai ales maini si picoare foarte reci) si caldura de aproximativ 6 ani
    -dureri oase de intensitate scazuta in special sold mai ales dupa efort
    -HTA moderata in general 145/90 de aprox 3 ani
    -urinez foarte des de aprox 2 ani
    -piele uscata
    -slabiciune muschi
    -probleme dentare (deformari) aparute recent max de 2 ani
    -probleme de atentie si memorie de aprox 3 ani
    -mai rar palipitatii
    -lipsa pofta mancare
    De-a lungul acestei perioade am fost supus mai multor investigatii : TSH ,T3, T4, anti-TPO, anti ADN , C3 si C4, Crioglobuline , EKG ,vit d + hemoleucograma completa si analize de urina si coproparazitologic.Toate aceste analize au avut valori normale.Totusi, in urma unor analize efectuate la recomandarea medicului de familie in iunie 2012 a rezultat : Intact PTH marit 84.9 pg/ml ; Ca seric total 9.5mg/dl ; fosfataza alcalina 78.2 U/I . Dupa aceste rezultate am fost la un consult endocrinologic + eco tiroida in luna iulie primind urmatorul diagnostic : 1. hiperparatiroidism secundar (deficit d3) 2. chiste tiroidiene (3 dintre care cel mai are 0,46 cm) cu urmatoarele recomandari : dozare IGF 1 , Testosteron, Test DXA sold si Cv, 25 hidroxi Vit D ,Ca Ionic, si tratament Jodid 1 zi/90 zile si vit d Vigantolleten.Toate aceste teste au avut valori normale (25 hidroxi vit d 42,1 ug/l; Ca Ionic 1,28 mmol ) cu exceptia testului DXA unde am fost diagnosticat cu osteopenie de domnul doctor Petcu Stelian de la Recuperare Cluj (bmd 0,880 si T-score total -1,5 la sold ; iar la Cv scor T -1,9 L4). Am fost cu aceste rezultate la medicul endocrinolog si in ciuda faptului ca rezultatul 25 hidroxi a fost normal mi-a spus sa incep tratamentul cu vigantolleten, pentru ca oricum n-am cum sa am osteopenie la varsta mea, fara sa am lipsa de vit d si despre hiperparatiroidism nu poate fi vorba, chiar daca PTH-ul e marit din moment ce valorile calciului sunt normale iar la eco tiroida nu a gasit glandele paratiroide marite..Asa ca am inceput tratamentul cu jodid si vigantollenten fara ca simptomele de care sufar sa se amelioreze , in schimb pot spune ca s-au agravat cel putin in ceea ce priveste urinatul foarte des .Mentionez ca a mai facut analize pentru lipsa Vit D si in anul 2011 cand medicul dentist mi-a spus ca vede o pierdere de lamina dura pe radiografia dentara ; valorile a fost normale si atunci.
    Intrebari : 1.Domnule doctor exista posibilitatea sa sufar de hiperparatiroidism fara ca valorile calciului sa fie crescute?
    2.Ce alte investigatii considerati a fi oportune in cazul meu?
    Multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:34 pm

      Exista hiperparatiroidism cu calcemie normala, dar macar PTH-ul ar trebui sa fie crescut in aceasta situatie. Este posibil ca d-voastra sa fiti la debutul bolii si din aceasta cauza sa nu se vada ecografic si calciul sa il aveti normal. V-as recomanda sa faceti suplimentar o scintigrama paratiroidiana si daca rezultatul este tot negativ, sa urmariti in timp evolutia PTH-ului.

  16. Comentariu scris de Driscu Mariana
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 9:52 pm

    Buna ziua,
    In anul 2008 am fost diagnosticata cu diagnosticul GUSA POLINODULARA DE COMPRESIUNE:
    LTD forma micromodulara 0.58X0.6X0.38
    LTS forma noduara 3.8X4.0X2.4
    cu recomandarea de operatie fara a mi se recomanda un tratament.
    Nu m-am operat asa cum mi s-a recomandat si in toti acesti ani am tinut sub control gusa: cu ajutorul ecografului, analizei RMN. La analizele efectuate s-a constata ca dimensiunele LTS nu au suferit semnificative modificari. Din proprie initiativa, ma intretin cu tinctura de sinziene si n-as putea declara ca s-a modificat in acesti ani starea de sanatate. Totusi medicul curant imi recomanda operatia. Cum considerati ca ar trebui sa procedez?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:36 pm

      Raspunsul meu depinde de varsta pe care o aveti d-voastra. Daca teoretic estimati ca mai aveti de trait cel putin 20 de ani de acum incolo, operatia va fi utila pentru ca, oricum, gusa aceasta va creste si va comprima mai tare. Daca insa aveti boli colaterale agravante sau o varsta foarte inaintata, in principiu, gusa poate fi lasata pe loc.

  17. Comentariu scris de Teodora
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 11:14 pm

    Buna ziua,

    Am 35 de ani si am fost diagnosticata cu hipotiroidism de la varsta de 30 ani, la cateva luni dupa nasterea primului copil. Am inceput cu o doza de 50 mcg Levotyroxine. La 2 ani dupa am nascut al doilea copil iar in urma nasterii am facut din nou analizele de sange pt a se verifica starea tiroidei si a fost necesara marirea dozei la 100 mcg. Acum 1 an am nascut al treilea copil si desi pe parcursul sarcinii am urmat tratamentul si tiroida a fost stabila in urma nasterii din nou a reiesit conform analizelor de sange ca trebuie marita doza la 125 mcg. Intrebarile mele:
    - este posibil ca in urma unei eventuale a patra nasteri in viitor sa se deregleze din nou tiroida si sa fie necesara marirea dozei din nou? Pana la ce valoare maxima se poate ajunge? (cati mcg de levotyroxina se pot lua pe zi)? Dumneavoastra credeti ca o doza de 125 mcg este o doza destul de mare sau e mica? Nu imi pot da seama.

    Este posibil ca vreodata glanda tiroida sa se regleze de la sine si sa nu mai fie necesar tratamentul? De exemplu daca urmeaza sa slabesc in greutate acest lucru poate favoriza benefic evolutia glandei, adica sa o ajute sa revina la normal? In ultimii 5 ani am luat in greutate in jur de 15-20 kg, credeti ca acest lucru a putut fi un factor cauzator pt dereglarea tiroidei, in afara de nasterile copiilor?

    Daca pe viitor in urma analizelor de sange care trebuie sa le repet la fiecare 6 luni va reiesi ca doza va trebui marita continuu, practic pana unde se poate ajunge? Care va fi tratametul (ce se va putea face) in cazul in care sa zicem nici o doza de 500 sau 1000 mcg pe zi nu va fi suficienta pt reglarea ei?

    Va multumesc anticipat pt raspunsuri.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:47 pm

      Este posibil ca sarcinile d-voastra sa fi declansat fenomene de tiroidita cronica, ceea ce a tot limitat secretia de hormoni tiroidieni din propria glanda. Asa cum descrieti evolutia, cel mai probabil acesta ar fi diagnosticul cauzator al bolii d-voastra. Va recomand sa va dozati si ATPO. Din punct de vedere al tratamentului, doza de levothyroxina poate creste atat cat este nevoie pentru obtinerea unei stari normale a hormonilor circulanti si totodata cat nu cauzeaza inimii.. Este putin probabil ca tiroida d-voastra sa se regleze de la sine, iar in ceea ce priveste scaderea in greutate, acest lucru va fi benefic pentru restul organismului si practic nu va influenta evolutia tiroidei. Faptul ca ati luat 15-20 kg in ultimii 5 ani este datorat in primul rand alimentatiei, dar poate fi datorat intr-o mica masura si hipotiroidiei necorectate la timp. De aceea, urmariti functia tiroidei mai des si corectati-o in consecinta. Nu cred ca va ajunge la doze de 1000mcg pe zi, ci mai degraba trebuie urmarit daca nu cumva medicamentul pe care il luati nu este cel mai indicat. Mai exista produse de tipul novothyral sau se pot combina LMT4 cu medicamente cu T3.

  18. Comentariu scris de Dana
    Publicat la data de 9.10.2012, ora 11:59 pm

    Buna ziua!
    In urma cu cca. 6 ani mi s-a identificat un nodul pe lobul stang al tiroidei, de cca. 0.8/0.6 cm. La analizele de sange hormonii tiroidieni s-au situat la valori normale, ATPO peste valorile normale. Medicul de familie si cel endocrinolog au decis mentinerea sub observatie fara tratament (desi o prima reactie de la un endocrinolog fusese imediat Eutirox).
    Timp de 5 ani nu s-a modificat semnificativ, hormonii si ATPO au fost in limite normale.
    Anul trecut a mai crescut (in primavara a depasit 1 cm): analizele de sange anul trecut in toamna au aratat hormonii tot normali, ATPO din nou marit.
    In urma cu o luna ecografia a aratat ca nodulul a atins 2.5 cm, hormonii si ATPO din nou normal. Mi s-a recomandat Eutirox si scintigrafie. Din pacate pentru analiza am de asteptat inca cca. 2 luni, timp in care nu stiu daca e bine sa incep tratamentul (inteleg ca in caz de cancer e contraindicat).
    Intrebarile mele sunt:
    1/ este succesiunea de analize normala? (i.e. scintigrafie dupa ecografie – e necesara punctie cu biopsie inainte sau nu?)
    2/ este normal sa eliminam suspiciunea de cancer pentru ca am avut puseuri de ATPO marit? Daca nu, e ok sa iau Eutirox inainte sa eliminam suspiciunea de cancer?
    Va multumesc!

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:50 pm

      Cel mai util ar fi sa faceti o dozare de calcitonina, concomitent cu o punctie biopsie. Ritmul de crestere mi se pare suspect de rapid, motiv pentru care, in principiu, cel mai simplu ar fi sa va ganditi la operatie. A doua intrebare: nu exista legatura intre cele relatate de d-voastra. Ideea de cancer se elimina doar intraoperator si in proportie de 95% prin punctie.

  19. Comentariu scris de Anamaria
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 12:13 am

    Buna ziua Dl Doctor!
    Am fost operata de dvs. in anul 2007 (tiroidectomie totala), diagnosticul a fost gusa polinodulara. In acesti 5 ani de la operatie, in ciuda faptului ca eu ma simt bine si nu am avut simptome neplacute, valorile TSH si ale hormonilor tiroidieni nu au iesit niciodata intre valorile normale!
    De cele mai multe ori, TSH iese sub limita (ceea ce ar indica o hipertiroidie), dar cu toate acestea nu am avut niciodata o simptomatologie specifica!S-au incercat tot felul de variatii in dozarea hormonilor, dar degeaba…chiar doamna doctor care ma are sub observatie considera ciudata aceasta evolutie..
    As fi vrut sa va intreb daca aveti vreo parere/ipoteza legat de acest lucru. Mentionez ca inainte de operatie toate analizele ieseau perfect, atat functia tiroidiana cat si nivelul hormonilor!
    Va multumesc!

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:53 pm

      Depinde foarte mult momentul cand se recolteaza TSH-ul intrucat din momentul in care d-voastra luati pastila de euthyrox si pana a doua zi, hormonal, parcurgeti intial o etapa de hipertiroidie (pana in ora 12), apoi pe masura ce se consuma medicamentul de normo si ulterior de hipotiroidie. Important este ca TSH-ul sa nu arate hipotiroidie.

  20. Comentariu scris de Ana M.
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 7:11 am

    Buna ziua!
    Sunt programata la dumneavoastra in februarie 2013 pentru operatie. Va rog sa ma sfatuiti la ce fel de control suplimentar (ce specialitate medicala) ar trebui sa merg pana atunci pentru umflaturi dinamice care apar pe stanga si dreapta in zona de intersectie dintre gat si umeri. Umflaturile se accentueaza in timpul activitatii si se atenueaza in timpul somnului.
    Va multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:54 pm

      Cel mai probabil, umflaturile de care vorbiti sunt date de hiperinflatia spatiilor pulmonare si pentru acestea nu exista la ora actuala vreun specialist sau tratament, ci scaderea in greutate.

  21. Comentariu scris de Daniela R.
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 8:17 am

    Buna ziua !

    Domnule Doctor,
    Am varsta de 40 de ani si de 2 ani am o menstruatie extrem de abundenta, cu cheaguri, desi este regulata. Am facut o multime de investigatii ( ecografii transvaginale, consultari gineco, analize sange, chiar si RMN in zona bazinului) si reiese ca sunt sanatoasa tun. Mi s-a spus ca ar putea fi o cauza endocrina. Va rog, care este parerea dvs, ce investigatii ar fi necesare si unde sa ma adresez?
    Va multumesc pentru atentie.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:55 pm

      Adresati-va pentru un consult la dr. Corina Neamtu.

  22. Comentariu scris de DANA Gabriela
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 8:23 am

    Buna ziua, am descoperit de 4 luni ca baiatul meu Sergiu de 16 ani , are noduli si chisturi la tiroida…ma rog a trecut prin multe peripetii anul acesta cu sanatatea ,iar pe 22 oct este programat la operatie . Problema care ne framanta in acest moment este ca nu poate dormi, are insomnii ceea ce face sa fie permanent obosit , nu face fata la scoala pentru ca nu se poate concentra si mai ales este foarte nervos . Nu stim daca aceste simtome sunt cauzate de disfunctia tiroidiana si daca sunt , dupa operatie acestea vor disparea ? Legat de operatie, exista posibilitatea ca sa-i fie extirpati doar nodulii/chisturile avand in vedere ca are doar 16 ani, iar daca va fi nevoie de extirpare totala ,ce efecte va avea acest aspect asupra sanatatii sale in viitor .
    Va multumesc anticipat pentru raspuns . DANA

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:58 pm

      Primul lucru pe care trebuie sa-l faceti este sa verificati daca are vreo disfunctie tiroidiana. Consultati endocrinologul. Daca manifestarile sunt cauzate de hipertiroidie, dupa operatie acestea vor diparea. In general, nu se scot doar nodulii si chisturile, ci toata tiroida, daca acestia sunt generalizati, fara efecte asupra sanatatii sale in viitor.

  23. Comentariu scris de Liliana G.
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 8:45 am

    Buna ziua.
    Am 48 de ani.
    In 2010 am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna .In urma tratamentului cu Eutyrox de 50 mg. ,situatia s-a ameliorat .Inainte de afla de aceasta boala m-am ingrasat brusc cu aprox. 10 kg. De atunci nu am reusit sa mai slabesc, am intrat la menopauza , simtomele de premenopauza fiind cam de la 44 ani.Am luat si Procor si Osteocare Si calciu- magneziu-zinc (4 bones), si Dolomit alternativ, situatia ameliorandu-se foarte mult, deoarece incepand de la 40 ani ma dureau foarte rau picioarele , iar acum nu mai am aceste dureri. Deasemenea la testul pentru osteoporoza am fost diagnosticata cu risc crescut 40%. Trebuie sa mai urmez in continuare in afara de tratamentul cu Eutyrox 50mg, si pe cel cu suplimentele de calciu magneziu zinc, pentru ca pe timpul verii nu le-am mai luat si cat timp?. Deasemenea ma supara foarte rau o tuse seaca, uneori cu expectoratii, poate fi si tiroida o cauza a acestei tuse, pentru ca am fost la doi alergologi, unul a zis ca am astm bronsic alergic si mi-a dat tratament cu Simbycort 160mg, iar celalalt a zis ca acesta tuse se datoreaza BRGE si sa nu mai iau Symbicort dandu-mi tratament adecvat.? Problema este ca atunci cand am intrerupt tratamentul cu Simbycort incepusem sa tusesc foarte rau in orice moment. si cu expectoratie alba. Am reluat tratamentul cu Simbycort din proprie initiativa iar aceasta tuse persista numai dimineata si uneori in timpul zilei, dar fara expectoratiile acelea , decat rareori., exact cum era inainte de a intrerupe tratamentul.
    Va multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:02 pm

      Cu privire la durerile osoase, tratamentul de osteoporoza trebuie urmat, in principiu, toata viata cu supraveghere si urmarire in timp de catre medicul endocrinolog. Uneori, nu e suficient doar suplimentul de calciu, fiind necesare medicamente ca evista si alt bifosfonati. Aceasta cu atat mai mult cu cat s-a instalat menopauza, care este un factor favorizant de osteoporoza. Cu privire la problema respiratorie, va recomand sa consultati un medic pneumolog.

  24. Comentariu scris de canda
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 8:58 am

    De cateva luni am urmatoarele simptome:
    - insomnii
    - palpitatii
    - probleme digestive
    - senzatia de urinare
    - nod in gat
    - ameteli
    - presiune in ceafa, dureri de cap localizate in anumite zone
    Am facut tot felul de investigatii: am inceput cu neurologie unde am facut eco doppler, RMN si nu a fost nimic in neregula. Am continuat cu gastroenterologia unde am facut analize de sange, scaun, urina si gastroscopie si toate au iesit bine. Am fost si la endocrinologie si am facut eco tiroidian, dar nu s-a vazut nimic anormal + analize in limite normale TSH = 0.718, FT4 = 19.43, FT3 = 5.2. Efectiv nu stiu cu ce sa continui. Banuiesc ca este ceva endocrinologic dar nu stiu cum sa ajung la cauza. Puteti sa imi dati un sfat?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:03 pm

      Cred ca ar fi util si un consult neuro-psihiatric.

  25. Comentariu scris de Cristina
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 9:06 am

    Buna ziua,

    Doresc sa va intreb in cazul unei adolescente de 17 ani, cu valori normale la toate analizele legate de tiroida, inafara de Atg, unde acum 3 ani la valoarea de interval max 35, ea avea 75, apoi anul urmator a avut valori de cca 2252, in urma acestor rezultate i s-a pus diagnosticul de tiroidita autoimuna. Am uitat sa mentionez ca prezinta si un nodul de cca 2 cm, dar si ca sufera de vitiligo de la varsta de 12 ani.. Am consultat parerile a doi specialisti, unul a prescris administrarea de iod suplimentar, iar celalalt nu. Am urmat sfatul celui de-al doilea medic. Anul acesta la analize i-a iesit valoarea 35, care pare sa fie in intervalul normal.
    Intrebari:
    1. Ce credeti despre acest diagnostic, oscilatiile acestor valori mentin acest diagnostic?
    2. Daca da, care ar fi regimul de viata, alimentar sau medicamentos pe care ar trebui sa-l aiba in vedere?
    Multumesc.

  26. Comentariu scris de munteanu t
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 9:33 am

    Buna ziua,
    de curand, in urma unui examen ecografic am descoperit un nodul pe lobul drept al tiroidei (0,5 cm).
    Totul a inceput de la starile foarte proaste pe care le aveam, tahicardie, tensiune crescuta si de faptul ca am luat mult in greutate in ultima perioada.
    Care sunt pasii necesari pe care trebuie sa ii urmez? Recunosc ca imi este foarte teama de tratamentul cu hormoni, insa nu stiu daca aceasta teama este fondata.
    Am 33 ani. Credeti ca acest nodul se poate resorbi prin tratament?
    Multumesc!

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:07 pm

      Nu, nodulul nu dispare prin tratament, ci trebuie urmarit in timp ecografic, doar daca este de 1,5 cm trebuie facuta punctie. Primii pasi pe care trebuie sa-i faceti sunt dozarea hormonilor tiroidieni si a calcitoninei, in functie de care se va decide ce tratament urmeaza.

  27. Comentariu scris de SIMON
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 9:38 am

    Buna ziua !
    Am 51 de ani si de aproximativ 3-4 ani ma chinuie o tuse seaca , ce se manifesta inainte de culcare si in timpul noptii. Am avut nopti de chin, am fost la doctori , am facut eco la tiroida , totul a fost ok. Tusea mea a insa nu se oprea. De aproximativ 1 an am inceput din proprie initiativa un tratament cu picaturi de propolis , aproximativ 30 picaturi ( am ajuns acum la 30 picaturi, inceputul fiind de 10 ) la 100 grame apa calduta. Ma simt bine si nu tusesc , dar daca intrerup tratamentul , dupa o saptamina tusea reincepe.
    Poate ma puteti ajuta cu un sfat, recomandare, tratament.
    Multumesc mult !

  28. Comentariu scris de cristina dima
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 11:07 am

    Buna ziua, am 29 de ani sunt din Galati, si acum aproximativ 10 ani mi s-a pus diagnosticul de hipotiroidie si tiroidita hashimoto.In prezent iau eutirox 100g 5 pastile , cate una pe zi, cu pauza sambata si duminica…mentionez ca nu mi-am mai refacut de ceva timp testele de sange pt atpo, t3, t4 si tsh…in ce conditii as putea ramane insarcinaa? ar putea fi o sarcina cu probeleme?

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:08 pm

      In mod normal, testele de care vorbiti trebuie facute anual. Iar in caz de sarcina, urmarite in fiecare trimestru de sarcina. Daca hipotiroidia este corectata, boala nu va influenta sarcina d-voastra si nici invers.

      • Comentariu scris de cristina dima
        Publicat la data de 10.10.2012, ora 3:38 pm

        va multumes nespus pentru raspuns! va doresc sanatate multa!

  29. Comentariu scris de Daniel
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 11:09 am

    Care sunt riscurile de boli dupa ce am fost operati total de tiroida ?
    ce recomandari generale aveti pt. noi ?

    Eu la dvs m-am operat acum 15 ani …sunt sanatos si va mltumesc in fiecare zi pentru ca am o viata normala !

    Sanatate tuturor !

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:10 pm

      Singurul risc de boala dupa tiroidectomia toala este hipotiroidia ce poate merge pana la coma mixedematoasa, daca intrerupeti definit tratamentul de substitutie. Deci, continuati terapia si urmariti-va hormonii in sange

  30. Comentariu scris de anca
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 11:33 am

    Stimate dle doctor, am 2 noduli pe lobul drept, unul are 12 mm, celalalt are 6 mm si sunt partial cu lichid. tsh este 2,2. I-au eutirox de 50 cu speranta c[ vor scadea. daca nu, la ecografia de peste 6 luni mi s-a spus sa ma operez. Aveti o alta sugestie de tratament?
    Mentionez ca valoarea ATPO era dubla (la analizele din 2009, in 2012 am facut doar tsh)
    va multumesc

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:13 pm

      Dimensiunea nodulilor nu ar indica obligatoriu interventia chirurgicala. Cred ca ar fi util sa faceti o punctie si dozare de calcitonina si daca acestea nu indica operatia, continuati sa monitorizati ecografic glanda. Euthyroxul il luati pentru functia tiroidiana si nu pentru noduli, intrucat acestia, teoretic, nu sunt influentati de niciun tratament.

  31. Comentariu scris de Mihaela Filip
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 11:59 am

    Buna ziua domnule doctor.
    Va rog sa-mi spuneti care este parerea dumneavoastra in legatura cu “cazul” meu, respectiv: in luna noiembrie 2006 am fost diagnosticata cu “Boala Basedow-Graves”. Am urmat tratament cu antitiroidiene (thyrozol) si betablocante(propanolol) in urma cararora boala aintrat in remisie si tratamentul mi-a fost intrerupt dupa aproximativ opt luni. Din pacate, dupa o pauza de patru luni, boala a recidivat si am urmat un nou tratament, tot cu antiroididiene (thyrozol). Dupa patru luni de la intreruperea celui de-al doilea tratament( care a durat doi ani si dupa care boala a intrat iar in remisie) boala a recidivat a doua oara. In prezent sint sub tratament, tot cu thyrozol de un an si jumatate de la debutul celei de a doua recidive. Pe parcursul tratamentului actual, valorile FT4 (1,07- in luna augus 2012) au revenit si sint in limitele normale. TSH este tot mic ( 0,1285) dar nu la fel ca la debut cind era nedectabil. Volumul glandei a ramas marit, ca la debutul recidivei (~ 18,5 ml) dar vascularizatia a mai scazut desi este crescuta (initial era “exacerbata”). Nivelul actula al TRAb este 4,3 ( mai 2012) iar initial era 38,9. Intrebarea mea ar fi: care este recomandarea si sfaturile dumneavoastra in cazul meu si ce prognostic de vindecare imi dati? Va multumesc foarte mult pentru atentia acordata.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:15 pm

      Ceea ce s-a intamplat este perfect firesc si, in principiu, nu puteti lua tratament toata viata. In general, dupa 3 ani de tratament, cu sau fara recaderi, este indicat sa faceti ceva stabil si anume, operatie sau iod radioactiv.

      • Comentariu scris de Enescu Marian
        Publicat la data de 4.12.2012, ora 4:42 pm

        Eu am 25 ani si de 6 ani urmez tratament cu thyrozol si euthyrox pentru hipertiroidism.Acum trebuie sa optez (tratamentul indelungat cu thyrozol afecteaza grac ficatul) intre operatie si iod radioactiv.Care o fi mai indicat?Doresc sa stau de vorba cu cineva care a fost tratat cu iod radioactiv sa-mi spuna consecintele.

  32. Comentariu scris de Nicoleta Stefan
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 12:47 pm

    Buna ziua,

    La ultimele analize de sange, Anti-Tireoperoxidaza a avut o valoare de 53.69, limita maxima fiind 5.61Ul/ml. Am fost diagnosticata cu Sindromul Ovarelor Polichistice si as dori sa stiu ce influente poate avea acest lucru asupra unei viitoare sarcini si de asemenea, as dori sa stiu daca tratamentul cu metformin si euthyrox 25 se poate lua in timpul sarcinii.

    Va multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:17 pm

      Euthyroxul poate fi luat in timpul sarcinii, nu si metforminul. De asemenea, in timpul sarcinii ar trebui sa va urmariti functia tiroidei in fiecare trimestru, in functie de care se va corecta corespunzator.

  33. Comentariu scris de VASILICA SANDOR
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 12:49 pm

    Buna ziua,
    Am hipotiroidie si tetanie de aproximativ 3 ani am inceput tratamentul. Am luat de a lungul timpului mai multe combinatii de calciu dar nu se asimileaza . Dumneavoastra ce preparat cu calciu mi- ati recomanda ?
    Iar pentru scaderea in greutate (am obezitate grad 3) imi puteti recomanda ceva?
    Va multumesc.

    • Comentariu scris de Dr. Bogdan Stanescu
      Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:18 pm

      Pentru prima intrebare va recomand consult psihologic si mult sport in loc de calciu si alte medicamente. La a doua intrebare, va recomand sa consultati un chirurg bariatric, dr Catalin Copaescu.

    • Comentariu scris de olguta
      Publicat la data de 4.2.2013, ora 3:21 pm

      pentru toata lumea care are probleme cu greutatea : Sunt operata de aproape 20 de ani de tiroida si cunosc ce greu e sa slabesti., singura modalitate de a avea o greutate normala a fost sa renunt definitiv la alimente procesate , carne, dulciuri. Mananc fructe, legume si branzeturi slabe dar putin. Asta fac de 20 de ani. Niciodata mai mult de 1000 de cal pe zi, niciodata dupa ora 18. E foarte greu dar m-am obisnuit si ma simt bine. Va doresc numai bine !

  34. Comentariu scris de Irina
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 1:48 pm

    Buna ziua!D-le doctor, sint o pacienta de 69 ani, gusa polinodulara cu nodulul mare de aprox. 4 cm diametru, tinut sub control prin biopsii periodice, fara simptome de sufocare sau glod la inghitire, hipertensiune arteriala, teama foarte mare de operatie si de orice in general….uneori chiar panica…Va rog frumos sa-mi spuneti ce-mi recomandati in privinta unei eventuale operatii.Va multumesc.

  35. Comentariu scris de Xenia
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 2:38 pm

    Am 46 de ani si am fost diagnosticata cu hipertiriodie (Basedow-Graves) in urma cu un an si jumatate. Dupa tratament cu Tyrozol combinat cu Eutyrox si Propanolol, valorile s-au stabilizat, astfel incat doza zilnica actuala este de 5 mg Tyrozol.
    Cu toate acestea, exoftalmia nu se amelioreaza!
    Ce tratament as putea urma in acest scop?
    Va multumesc!

  36. Comentariu scris de Laura
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 6:08 pm

    Buna ziua,

    Sunt o pacienta a domnului doctor Bogdan Stanescu, am fost operata in urma cu un an de dumnealui, mi s-a efectuat tiroidectomie totala si disectie cervicala pentur carcinom medular. Vreau sa ii multumesc domnului doctor pentru profesionalismul dumnealui si pentru grija deosebita pe care a avut-o. Ii sunt recunoscatoare pentru ajutorul pe care mi l-a dat in acea perioada grea. Il recomand cu caldura tuturor celor care au nevoie de un chirurg endocrinolog, este un om exceptional!

  37. Comentariu scris de Andrei
    Publicat la data de 10.10.2012, ora 7:07 pm

    Buna Seara ,

    am 28 de ani si am doar 60 kg , deci foarte slabut … stiu ca am glanda de slabire dar se poate regla in vre-un fel operatie sau tratament ?

  38. Comentariu scris de Adina
    Publicat la data de 11.10.2012, ora 5:36 am

    Buna ziua,am si eu o problema….acum 13 ani m am operat de hernie de linie alba,adica la varsta de 10 ani,acum mi-a aparut o umflatura langa operatie si imi este foarte frica ,aveti idee ce ar putea fi? Multumesc Ast Rasp

  39. Comentariu scris de adrian
    Publicat la data de 11.10.2012, ora 11:29 am

    Am 15 ani si mi-au gasit TSH-5.4,testosteron-0.61.Mi s-a facut 10 zile ganadotropina cononica,calsimin,magnieB6,AC.lipoic.1/3 ori .dupa tratament mi se a normalizat.dar pofta de mincare continua ,si nu pot fara pine alba .am probleme cu mamica.nu-mi permite….dar niagra nu-mi place .ce pot sa fac.
    ASTEPT RASPUNS

  40. Comentariu scris de Duncan
    Publicat la data de 11.10.2012, ora 2:38 pm

    Este un doctor excepțional de valoros, un chirurg înzestrat cu har de la Dumnezeu, cu mâini de aur, de excelență, dar mai presus de toate un om modest, competent, foarte atent la toate detaliile și, se poartă foarte frumos cu pacienții și probabil a avut multe oferte de a pleca dar, a rămas în România. Mulțumim că ați rămas cu noi!

  41. Comentariu scris de maria
    Publicat la data de 11.10.2012, ora 4:16 pm

    buna ziua,
    am 60 de ani si am mers in octombrie 2011 la un Cabinet Medical Individual de Endrocrinologie pentru test de osteoporoza pe un aparat performant.
    in urma investigatiei mi s-a prescris OSTEOCARE 1tb/zi un an de zile si VIGANTOLETTEN 1000 1tb/zi un an de zile.
    cu aceasta ocazie am facut o ecografie la tiroida.
    din scrisoarea medicala nu reiese diagnosticul hipo sau hipertiroida,
    ANALIZE ;
    1.ATPO 5 UL/mL,
    2.TSH 4,63 uUL/mL.
    tratament cu EUTIROX 25mg 1tb/zi timp de 6 luni
    am repetat analizele dupa tratament
    1.ATPO6,99 UL/mL
    2.TSH 1,92 uUL/mL.
    am repetat ecografia Ganglioni 0,4cm, tratament BIO-sELENIU+zinc( 437mg)
    1tb/zi 4luni.
    in perioada urmatoare urmeaza sa repet analizele si o noua ecografie.
    rugamintea mea este sa-mi spuneti daca acesti ganglioni pot fi sau pot evolua spre diagnostic de genul Tumora Maligna sau Benigna
    va multumesc anticipat pentru raspuns
    CU STIMA,
    Maria Tanasa.

  42. Comentariu scris de Barbonie
    Publicat la data de 11.10.2012, ora 8:33 pm

    Tiroidita cronica autoimuna necesita tratament? Va multumesc!

  43. Comentariu scris de Carmen Voicu
    Publicat la data de 12.10.2012, ora 7:29 am

    Buna ziua, am fost diagnosticata cu hipertiroidie in urma cu aprox.5 ani. O tratez de atunci cu Ttyrozol, dozat in functie de analizele facute periodic. Daca in primii ani reuseam s-o aduc in parametri cu acest tratament, acum TSH-ul este foarte mic (ex.0,0040) dar FT3 si FT4 sunt in parametri normali. Insa eu m-a simt bine asa, doar cand cei 2 – FT3 si FT4 nu sunt in parametri, atunci nu m-a simt bine.
    Medicul endocrinolog curant, mi-a prescris operatie neaparat ! Ce m-a sfatuiti ? Se mai poate tine tiroida sub control doar cu tratament, sau intr-adevar trebuie operata ? mentionez ca am varsta de 61 ani. In asteptarea unui raspuns, va multumesc.
    Carmen Voicu
    Arad

  44. Comentariu scris de Luminita
    Publicat la data de 12.10.2012, ora 9:03 am

    Buna ziua,
    Am o fetita de 9 ani si a fost diagnosticata cu tiroida Hachimodo, de un an face tratament cu eutyrox. Acum nivelul TSH este de 1,49 cu doza de 50mg/zi. Există vreo sansa de a scapa de aceasta boala, poate in momentul inceperii pubertatii? Exista studii de tratare totala a acestei boli? Va multumesc.

  45. Comentariu scris de Madalina
    Publicat la data de 13.10.2012, ora 3:12 pm

    de 2 luni dupa vreo 4 zile de menstruatie am luat clorocalcin sa mi se opreasca ca nu mai suportam… este bine?? adika….pot pati ceva daca am luat clorocalcin sa mi se opreasca?…va rog ajutati’ma

  46. Comentariu scris de LIVIA
    Publicat la data de 14.10.2012, ora 1:48 pm

    Buna ziua!,in urma unor analzie am valorile ff mari,TSH3o ng/ml.Cortiziol seric.20ug/dl….ecografie mamara>san drept.axila>2 ganglion inflamatori de 8,rmm,respectiv 9mm.san stang>axila ganglion nflamator cu diametrul de 12,3mm..Ecografie tiroida>lob drept.diametrul antero-posterior ,14mm,diametrul traversal 20mm.diametrul longitudinal 32mm.ecostructura neomogena,fara zone nodulare..ISTM tiroidian-diametul antero-posterioe.3mm>ecostructura omogena.Lob stang-diametrul antero-posterior >13mm>diametrul traversal>16mm.diametrul longitudinal>30 mm,ecostructura omogena,fara zone nodulare intratiroidiene.vascularizare normala la examenul Doppler color,bilateral fara edenopatii latero-cervicale ,bilateral. va rog explicati-mi care sunt valorile normale la cei 2 lobi de la tiroida si daca Istm este in valori normale!….si daca cei doi ganglini de l axila stanga si dreapta sunt ff mari si ce tratament ar terbui sa urmez!…medicul mi-a recomandat euthyrox,femicur si aspacardin!….multa sanatate si multumesc ca existati!

  47. Comentariu scris de LIVIA
    Publicat la data de 14.10.2012, ora 1:52 pm

    cred ca nu am scris corect Tsh 5,80.Prolactina -serica 30 si cortizol 20.

  48. Comentariu scris de petre
    Publicat la data de 16.10.2012, ora 5:13 pm

    Buna ziua
    mama mea a avut un nodul de 4cm care probabil a mai crescut intre timp dar a refuzat operatia,mai tarziu a facut cancer cerebral.
    Are legatura problema cu tiroida cu cancerul pe centrul vorbirii pe care l-a facut mama si ce sanse sunt sa mostenesc pt ca deja am probleme mai intai be hipatiroidie dupa care la control se pare ca analizele arata hiper tiroidie,simptomatologia fiind total inversata
    mentionez ca toate problemele mele au inceput in urma unui tratament cu cortizon si fara sare pe care l-am facut pentru anumite manifestari nediagnosticate cert de doctorul Nedelcu

    MULTUMESC DIN SUFLET SI MULTA SANATATE

  49. Comentariu scris de Cristina
    Publicat la data de 17.10.2012, ora 1:50 pm

    Vreau sa va intreb daca exista in Romania posibilitatea effectuarii testului cu pentagastrina pentru masurarea calcitoninei ?

    Mentioned ca mi a fost déjà extirpata déjà tiroida in totalitate si conf anatomiei pathologice a fost confirmat un microcarcinom medular. Doar acest test cupentagastrin a iesit din limitele de referinta inainte de op si pe baza lui s a decis acesta op
    Tot ce am facut dupa a fost urmarirea analizelor si a testului cu pentagastrina crede ti ca este un protocol correct aplicat domnule doctor de catre austrieci? Cum pot effectuarii acest test in Tara noastra?

  50. Comentariu scris de iza
    Publicat la data de 18.10.2012, ora 1:01 am

    Buna ziua ma numesc iza am 31 de ani sunt din rm valcea si am si eu o intrebatre in urma unor analize si anume ecografie tiroidiana am aflat ca am o gusa polinodulara si unul din noduli are microcalcifieri am un tsh de 0,535 ,FT4 -1,180 TPO- 10,30 CALCIU SERIC TOTAL 9,86 CALCIU IONIC SERIC- 3,77 PROTEINE TOTALE SERICE -8,89 CALCITONINA <2.00 TROGLOBULINA <0.20 FSH 5.5 LH -5.6 PROLACTINA- 553. credeti ca este de operat aceasta gusa si daca unul din noduli are microcalcifiere este vorba de un cancer tiroidian??

  51. Comentariu scris de antonela
    Publicat la data de 22.10.2012, ora 11:00 am

    buna ziua
    doresc un raspuns de la domni doctori care snt an masura sa mil dea fac tratament de hiper tiroidism glanda ne palpabila de 5 anii cu eutirox 100 o pastiluta pe zi an toat aceasta peripada am pus 20 de kl pe mine dar mam simtit bine acu de ceva timp ami este rau ami perd puterile stari de ameteala si mi sepere pielea cam galbuie ma enervezi de la nimic si am stari de panica si plang nu am mai facut analizele de 2 ani asi dori sa stiu daca cumva boala a recidiva a ntrun fel sau altul sau posibil sa am si aalceva va multumesc o zi buna

  52. Comentariu scris de DANIELA GAITANARU
    Publicat la data de 24.10.2012, ora 2:09 pm

    Buna ziua,
    Analizele pentru tiroida pot fi modificate in cazul expuneiri prelungite la soare?
    Hipertiroida declansata (eventual din cauza mentionata mai sus), se poate remedia de la sine?
    Va multumesc

  53. Comentariu scris de Maria
    Publicat la data de 29.10.2012, ora 12:03 pm

    Buna ziua,
    Am 26 de ani si in urma unor analize mi-a iesit o valoare de 11,49 la AC Anti-tireoperoxidaza (TPO) – fiind mai mare decat valoarea normala de 5,61 Ul/ml -
    Ce inseamna acest lucru?
    Va multumesc,

  54. Comentariu scris de Corina
    Publicat la data de 17.11.2012, ora 12:57 pm

    Buna ziua
    Anul acesta in februarie am fost diagnosticata cu Tiroida autoimuna cu hipotiroidiem cu caracteristicele
    T-3 2,0
    T-4 109,0
    TSH 5,4
    Anti-TPO 437,0 N:Ui/ml 0-40
    am luat tratament 4 luni cu Eutirox si gel endocrinol. De atunci nu am mai fost la medic. Pot sa mai fac un tratament de 4 luni cu Eutirox si gel endocrinol, fara ca sa ma duc la medic?
    Locuiesc in Franta la moment si nu am posibilitatea sa fac consultatia necesara.

    Multumesc anticipat.

  55. Comentariu scris de sirbu monika
    Publicat la data de 5.12.2012, ora 9:48 pm

    sunt operata de doi ani de tiroidectomie totala la dr.bogdan stanescu la parhon si as dori sa stiu daca este posibila o sarcina
    iau eutirox 125 am tsh 0;45.va multumesc

  56. Comentariu scris de Sorina Dascalu
    Publicat la data de 15.12.2012, ora 12:15 pm

    Buna ziua ,

    Eu sufar de aproape 1 an de stres, depresie si multe alte simtome, pe care le-am pus pe seama anxietatii, insa am aflat ca si glanda tiroida poate avea probleme. As dori sa vin cat mai repede la un control, insa as dori sa stiu domnule doctor, daca oferiti consultatii si in domeniul privat ( un cabinet, o clinica ). Va multumesc si astept raspunsul Dvs cat mai curand.

  57. Comentariu scris de Lucia Barbu
    Publicat la data de 22.12.2012, ora 6:57 pm

    Buna ziua,

    Avem nevoie urgenta de un sfat al dv.

    Persoana are 60 de ani si este femeie.

    In urma unei ecografii rezultatele au fost:

    Lob drept: contur regulat, dimensiuni 4,1/1,5/1,6 ecostructura: difuz neomogena, cu multiple microcalcifieri dispuse aleator in striuctura lobului.

    Istm: 3.7 cm ecostructura prezinta o formatiune hipoecogena, neomogena, cu microcalcifieri in interior, cu diametrul de 7,8/5,3 mm slab vasculatizat, vascularizatie cu aspect normal

    Lob stang:
    contur regulat
    dimeniuni 3,5/1/1
    ecostructura intens neomogena, si cu prezenta unei arii in treimea medie hipoecogena, neomogena, imprecis delimitata, cu diametrul de 7.3/6,5 mm vascularizatie prezenta si cu microcalcifieri in interior, la polul inferior se vizualizeaza o formatiune nodulara discret hiperecogena, neomogena, bine delimitata, cu diametrul de 9,3/8,1 mm, cu multiple calcifieri in interior, bine vascularizata, inferior de aceasta, o alta formatiune cu aceleasi caracteristici cu diametrul de 6,6/4 mm.

    Vascularizatie normala.
    Capsula cu aspect normal.

    Latero-cervical inferior, doua formatiuni nodulare, una hiperecogena, neomogena, bine delimitata, cu multiple calcifieri in interior de 14.2/5.4 mm bine vascularizata, iar cealalta formatiune este hipoecogena, neomogena, cu multiple calcifieneri, bine delimitata cu diametrul de 18/15,3 mm vascularizata in interior.
    Laterocervical medial, diua adenopatii cu structura hipoecogena, cu multiple microcalcifieri, intens vascularizata, cu diametrul de 23,3/11,5 mm, respectiv 19.4/8,1 mm, si cu arii transonice in interior, de necroza.

    Alte precizari: in urma cu 2 saptamani a facut o ecografie mamara si nu prezenta adenopatii laterocervicale. A urmat tratament cu Osseor medicament care da adenopatii, dupa cum este scris in prospect. A avut niste adenopatii si la subrat care au cedat dupa un tratament cu antibiotice. Analizele clasice de sange sunt OK. exceptie, euzofite, ff putin peste limita maxima si colesterolul crescut.

    Medicii care i au facut ecografii au zis ca este un neoplasm/carcinom.

    A lasat sange pentru calcitonina si ATPO. Nu au venit inca rezultatele.

    Ce mai avem de facut?

    Este prognosticul atat de nefericit?

    Ar trebui sa se opereze urgent?

    Operatia va rezolva definitiv problema?

    Va multumim pentru raspuns,

  58. Comentariu scris de Sarivan Lenuta
    Publicat la data de 31.12.2012, ora 11:28 am

    Buna ziua,
    Imi cade parul foarte mult, am facut diverse tratamente date de dermatologi, fara rezultat. Unul din dermatologi mi-a recomandat sa consult si un medic endocrinolog. Cauza ar putea fi o disfunctie a tiroidei? Daca rapunsul este pozitiv, as putea face o programare pentru un consult la dumneavoastra?
    Multumesc si pentru ca intram intr-un nou an va urez “”La multi ani!”

  59. Comentariu scris de daniela
    Publicat la data de 4.1.2013, ora 5:54 pm

    sunt operata de 16 ani si pana acum un an nu am avut nici o problema Acum am un nodul de 15mm pe partea dreapta pe lobul care era intrag, Medicul endocrin mi-a dat trimitere la chirurgie la Parhon unde am fost diagnosticata cu gusa recidiva si progromata pentru operatie. De circa 6 luni nodulul nu a crescut si ma intreb chiar este absolut necesara operatia ?Va multumesc.

  60. Comentariu scris de Lilieana Lapusneanu
    Publicat la data de 10.1.2013, ora 6:06 am

    Buna ziua. Ma numesc Lilieana L , si de curand am facut analize la sange si TSH-ul a iesit 6.54 mIU/L(I=i mare de tipar, a nu se confunda cu L mic) precum si LDL=4.17 mmol/L.Pentru TSH am primit SYNTHROID 25 MCG.Pentru Colesterol am primit sfaturi ,sa fac exercitii si sa schimb regimul de mancare care si asa este pe baza de legume mai mult, fructe si carne dar mai putina.Mentionez ca am 45 ani , 1,60 m inaltime si 54 kg.Intrebarea mea este: este bun acest medicament sau ar trebui sa fac si alte investigatii? Medicul nu este de specilitate .Este medic de familie.Locuiesc in Calgary ,Alberta, Canada si aici nu te duci la ce medic doresti, asa cum se procedeaza in Romania .Ajungi la specialist doar daca ai simptomele necesare sau daca esti foarte grav bolnav.
    Multumesc mult.
    Cu respect
    Lilieana

  61. Comentariu scris de m. marian
    Publicat la data de 10.1.2013, ora 5:18 pm

    Buna ziua Dl Dr. Am un nodul tiroidian de aprox 6 cm pe care l-am mentinut cu trat homeopat. Sunt cantaret si imi este frica de operatie pt ca este posibil sa ramai fara voce dupa o asemenea interventie.
    TSH la limita. Am facut ecografie cu contrast si nu este cancer.
    Va rog sa mi spuneti daca exista vreun tratament pt acest nodul in afara de operatie. Va multumesc.

  62. Comentariu scris de Kovacs Kati
    Publicat la data de 15.1.2013, ora 1:00 pm

    Buna ziua domnule doctor.
    Va rog sa-mi spuneti parerea in cazul urmator: bunica mea sufera de Baseldow de aprox. 40 de ani, momentan are72 de ani, a urmat tratament cu thyrozol doar periodic, in prezent este sub tratament tot cu thyrozol si sub observatie medicala periodica, insa volumul glandei este in crestere permanenta ajungand la o marime de 10-15 cm. Intrebarea mea este, in cazul ei, tinand cont si de varsta inaintata ( cu toate ca nu sufera de alte boli), este indicat sa optam pt. interventie chirurgicala, precum ne-a sfatuit medicul care o treateaza momentan sau nu? Suntem intr-o mare dilema si dorim sa aflam parerea dumneavoastra. Ma intereseaza si la ce ne putem astepta in cazul in care nu optam pt. interventie?
    Va multumim anticipat pt sfatul acordat.
    Cu respect, Kati Kovacs

  63. Comentariu scris de carmen
    Publicat la data de 19.1.2013, ora 11:40 am

    Buna ziua,
    Am o fetita de 17 ani,care in urma cu 5 luni in urma unor analize a primit diagnostic (suspecta) de hashimoto,insa a primit ca medicamentatie tablete de Calciu,Magneziu,Seleniu si un sedativ din plante.A fost consultata de 3 medici endocrinologi inclusiv de un endocrinolog din Ungaria,care ne-au spus ca boala nu a debutat si trebuie monitorizata din 3 in 3 luni ,prin efectuarea de teste de sange.Cum putem sa prevenim ca boala sa se instaleze vreodata?

  64. Comentariu scris de cotojman gabriela
    Publicat la data de 28.1.2013, ora 11:04 am

    BUNA ZIUA. VA ROG MULT SPUNETI-MI SI MIE LA CE NR. DE TELEFON IL POT GASI PE DOMNUL DOCTOR STANESCU. MULTUMESC.

  65. Comentariu scris de steiner
    Publicat la data de 30.1.2013, ora 9:35 am

    Buna ziua! Va rog mult sa-mi spuneti daca este nevoie de o tiroidectomie,in cazul diagnosticului principal,tumora tiroida cu evolutie imprevizibila si necunoscuta,iar ca diagnostic secundar-gusa multinodulara netoxica..
    Analiza indica:T4=8,3, tsh=0,9-clinic eutiroidian
    Multumesc anticipat pt raspuns.
    In caz de necesitatea unei interventii chirurgicale as dori sa-mi comunicati numarul de telefon , pt programare la d-l dr.Stanescu Bogdan

  66. Comentariu scris de Livia
    Publicat la data de 30.1.2013, ora 10:32 am

    va rog,cine poate sa-mi dea si mie o informatie! In septembrie anul trecut am diagnosticata cu hipotiroidie,tot de atunci i-au si tratament,femicur si euthyrox,in ianuarie ar fi trebuit sa mer din nou la analize,stie cineva trebuie tratamentul intrerupt? multumesc frumos

  67. Comentariu scris de dumitru delia mari
    Publicat la data de 30.1.2013, ora 3:52 pm

    buna ziuua am 18 ani si in noiembrie 2012 am avut o interventie chirurgicala pe coloana fiindumi necesar un implant dupa operatie am fost diagnosticata cu gusa polinodulara pilichistica am facut analizele si toate investigatiile necesare dupa care concluzia a fost operatia rugamintea mea este sa ma sfatuiti ce este mai bine tinand cont ca am doar 2 luni de la interventia pe coloana si cit de grav poate fi daca nu ma operez

  68. Comentariu scris de dascalu oana
    Publicat la data de 30.1.2013, ora 9:00 pm

    buna seara .mi-am facut analizele si am atpo 9 si tsh 2.75.as dori sa stiu daca sunt suficiente acestea pt a descoperi tiroidita autoimuna sau mai sunt necesare si alte analize?mentionez ca mama are tiroidita autoimuna ,iar eu as dori sa mai fac un copil si vreau sa fiu sigura ca totul va fi bine.va multumesc

  69. Comentariu scris de Eric si Vali
    Publicat la data de 3.2.2013, ora 12:01 pm

    Domnule doctor va rog dati-mi un sfat . Nepotul meu Eric are 19 zile de la nastere .s-a nascut cu 3800 gr.si 51 cm. A facut icter in a trei-a zii de viata in spital[CRF-2] s-a nascut prin cezariana cu dr. Mitroi.Mama are RH-negativ si tatal pozitiv.copilul are pozitiv. nu au facut nici-un vaccin nici mama nici bebele. La nastere i s-au recoltat celule STEM. Si i s-a luat sange din calcai [ dupa cum spune maicasa ! ..pt. analiza tiroidei . Am fost sunati la 15 zile ca tre sa mergem la o noua analiza intrucat analiza la nastere a fost =21 in loc de 9-10 !!! Nu stiu daca asta inseamna Hipo s-au Hipertiroidie ? Si dece are aceasta boala [care sant cauzele?] si ce trebuie facut ? de urgenta . Va multumesc f f mult pt. un raspuns cat mai rapid .

  70. Comentariu scris de veronica
    Publicat la data de 5.2.2013, ora 11:07 pm

    buna ziua,
    tatal meu a fost diagnosticat cu Hiperparatiroidism primar in martie,2012.In aprilie a fost operat, extirpare doua adenoame,tum,pe partea dreapta.examenul histopatologic ok,dupa operatie,calcemia scade de la 12 ,val dinaintea operatiei,pth se normalizeaza de la 100 la 37,se externeaza vindecat.starea s a ameliorat categoric,in urmatoarele 5-6 luni.in octombrie 2012,a inceput sa se simta din nou rau,dureri articulare,a repetat analizele pth-59,calcemie 9.019limite normale) .A urmat din nou o perioada buna,insa de doua sapt,durerile osoase au revenit,pth-63,a crescut ingrijorator(cred).hipertensiune arteriala,el este in evidenta de 15 ani cu aceasta afectiune,dar s-a inrautatit de doua sapt,in conditiile in care urmeaza un tratament cardiologic.ma tem sa nu fie vorba de o revenire a hiperparatiroidismului,ce ne sfatuiti si care este opinia dvs vis a vis de cele prezentate.Mentionez de asemenea ca valoarea calcemiei este in limite.va multumesc,astept cu interes rasp domnului doctor

  71. Comentariu scris de noemi muresan
    Publicat la data de 7.2.2013, ora 1:05 pm

    buna ziua
    am 40 de ani , in august 2012 am fost diagnosticata cu nodul tiroidian dr. 19/20 mm, s-a efectuat punctie + evacuare, citologie , TSH, FT4 si anti TPO – valori normale.in septembrie am repetat eco si hormonii , chistul (hemoragic vechi) se refacuse , valorile tot normale ale hormonilor.in septembrie nu vedeam chistul la examinare in oglinda
    ianuarie am facut o viroza care s-a complicat , am tusit si tusesc inca din ianuarie, si am observat in oglinda ,la deglutitie fata anterioara o formatiune rotunda ca o nuca , mobila la inghitit. inca nu am fost la medic pt examinarile necesare.
    am cateva intrebari exista vreo sansa sa se resoarba daca e vorba de spargerea unor vase de sange prin tuse fortata?
    daca ramane de aceeasi dimensiune (nuca de acum ) si scap de tuse pot sa evit operatia?
    sunt din cluj …puteti va rog sa-mi recomandati un chirurg care stie ce face in chirurgia tiroidei?
    si inafara metodei clasice cu cicatricea de spanzurat se practica in ro/ cluj alta metoda cu mai putine urme?
    multumesc

  72. Comentariu scris de Catalina Nistor
    Publicat la data de 7.2.2013, ora 4:51 pm

    Buna ziua,

    Va putem gasi la un cabinet particular, pentru consultatie?

    Multumesc.

  73. Comentariu scris de gherghescu dorina
    Publicat la data de 11.2.2013, ora 2:03 pm

    Buna ziua ,ma numesc DORINA si as dori sa va multumesc din suflet deoarece in anul2009 am fost operata de paragangliom de corp carotidian si astazi datorita dumneavoastra ma simt foarte bine ,mii de multumiri si multa sanatate va doresc

  74. Comentariu scris de LIDIA
    Publicat la data de 19.2.2013, ora 8:36 pm

    Buna seara,
    Am fata de 20 ani cu boala Basedow Graves in faza de hipertiroidie sub tratament de 6 ani cu thyrozol 10 mg/zi(de 1 an) ,dozajul modificat max 30mg/zi in functie de rezultatul analizelor. Recent a facut analizele si rezultatele fiind TSH <0.005;FT4 86.55; TESTOSTERON 0.978 , i s-a facut o ecografie tiroidiana in care tiroida este marita de volum pe partea dreapta LTD 26/27/99mm, VL36 ml,structura izoecogena,neomogena,prezinta in trimea medie o formatiune nodulara hiperecogena cu contur hipoecoen 8/13 mm,relativ bine delimitate.Istm 6/16mm.LTS25/27/55;VL 19.4ML,structura nemogena preponderent izoecogena,fara adenopatii laterocervicale suspecte.
    Medicul i-a recomandat o punctie in nodulul din LTD .Eu vin cu rugamintea de a-mi spune daca este necesar a se face aceasta punctie, sau operatie de extirpare a glandei tiroide, sau exista un altfel de tratament. Sunt foarte ingrijorata si v-as fi profund recunoscatoare daca mi-a-ti da un raspuns.
    Va multumesc.

  75. Comentariu scris de OPRISOR
    Publicat la data de 20.2.2013, ora 8:58 pm

    Buna seara. Aam facut un ecograf si mi s-a spus ca un chist pe lobul stang si unul pe lobul drept al tiroidei. Acum am primit rezultatul analizelor:
    TSH: 1,5020 ( valori normale 0,490-4,670)
    FT4 : 1,03(0,71-1,85) ; 13,3(9,13-23,80)
    Calciu ionic : 1,30 (1,10-1,35)
    Magneziu: 2,09 (1,5-2,6); 0,86 (0,61-1,06)
    Deci toate analizele ar fi intre limite normale. Am observat ca alte persoane au facut si alte analize. Trebuia sa m fac si eu altele. Doctorul doar atat mi-a recomandat! Ce parere aveti? Sunt bolnava dupa cum arata ecograful. Dar analizele par normale? Ce sa fac?
    Multumesc frumos!

  76. Comentariu scris de madalina nicoleta
    Publicat la data de 23.2.2013, ora 9:50 pm

    Ma numesc Madalina Nicoleta si am 34 de ani. In urma unui consult la medicul de familie mi sa spus ca am probleme cu glanda tiroida si am fost trimisa sa fac analize. Rezultatele analizelor:TSH=1.5294yUI/mL(val.ref.=0.35-4.94yUI/mL) si Free T3=3.81pg/mL(val.ref.=1.71-3.71pg/mL). Mi s-a dat tratament cu Euthyrox 100mg 1/4cp dimineata ,cinci zile pe saptamana, apoi doua pauza timp de o luna si jumatate. Credeti ca e bun tratamentu? VA MULTUMESC!!!

  77. Comentariu scris de GABRIELA
    Publicat la data de 3.3.2013, ora 8:18 pm

    Buna seara.
    Mama mea a fost operata de tiroida dupa rezultatul analizelor a rezultat ca are cancer ,a urmat tratament cu iod .Are 2 luni de zile dupa acest tratament si inca mai are senzatii de sufocare si o senzatie de nod in gat.Tin sa aduc la cunostinta ca ia pastile pt tiroida 1 pastila si jumatate.

  78. Comentariu scris de ionescu
    Publicat la data de 9.3.2013, ora 7:37 pm

    buna ziua!
    Sunt din Tecuci-Galati . Am fost diagnosticata cu hipotiroidie anul trecut in iunie cu hipotiroidie Tsh 5,25 Ft3 sFt4 fiind normale. Am inceput tratamentul deoarece aveam colesterolul f mare 300 Am inceput cu 25 mg de eutyrox Am luat 2 luni si tsh a ajuns la 44 de 9 ori mai mare,de aceea d-na dr mi-a marit doza la 50 mg eutyrox Am luat 2 luni si tsh a aj la 9 iar apoi a scazut la 0,01 in numai 10 zile . D-na dr mi-a redus la 25 apoi la12,5 si in final o luna am intrerupt.
    As dori o consultatie la dumneavoastra daca se poate.Nu ma simt bine am slabit si am pulsul marit.Am 49 de ani si sunt la inceput de menopauza

  79. Comentariu scris de Denisa
    Publicat la data de 12.3.2013, ora 10:04 am

    Buna ziua , Ma numesc Denisa am 20 de ani, 1,68 inaltime si 48 kg. Inafara faptului ca ma simt foarte complexata de aceasta greutate nici starea de sanatate nu este buna : ameteli, pierderi de memorie stari de nervozitate foarte dese, stari de voma , lipsa poftei de mancare , piele foarte uscata , oboseala. am incercat tot felul de vitamine dar fara efect. La 15 ani aveam 58 de kg iar mai apoi am inceput sa slabesc exagerat . Am un copil de 1an jumate iar pe timpul sarcinii ajunsesem la 72 de kg iar la 2 luni dupa nastere am revenit la 48. poate fi vorba despre glanda tiroida?

  80. Comentariu scris de DIACONU DIANA
    Publicat la data de 12.3.2013, ora 5:04 pm

    BUNA ZIUA
    DOMNULE DOCTOR A SI EU O INTREBARE AM 37 DE ANI SI DIN NOEMBRIE ANUL TRECUT SIMT LA NIVELUL GATULUI CAND RESPIR O SENZATIE DE SUFOCARE ,CA SI CUM NU AS AVEA AER SUFICIENTSI MAI PUTIN TUSE.AMFACUT TOATE INVESTIGATIILE LA CARDIOLOGIE SI NU AM ABSOLUT NIMIC CARE SA DEA ACESTE SIMTOME.MI S-A RECOMANDAT UN CONTROL LA TIROIDA.ESTE POSIBIL TIROIDA SA DEA ACESTA STARE DE SUFOCARE?
    MULTUMESC FRUMOS

  81. Comentariu scris de Camelia Burlacu
    Publicat la data de 13.3.2013, ora 9:03 pm

    Buna seara!
    Domnule doctor, am o nepotica de doua saptamani. I s-au facut niste investigatii in spital si s-a constatat ca s-a nascut fara glanda tiroida. Va rog sa-mi spuneti care sunt consecintele posibile ale acestei anomalii, ce remedii exista, ce sanse de dezvoltare sunt.
    Va multumesc anticipat pentru raspuns.

  82. Comentariu scris de Danila Flaviu
    Publicat la data de 14.3.2013, ora 6:38 pm

    Buna Ziua Domnule Doctor Bogdan Stanescu,
    Domnule Doctor am si eu o intrebare Am 26 de ani si din februarie anul acesta am facut analize la sange in vienna si in urma analizelor Ths este de 8.25 mU/l si doamna doctor de familie mi-a prescris Eutirox de 50 mg cu diagnosticul de Hipotiroida ,dar eu nu am prezentat nici un simptom, am fost la alt medic de familie si doamna doctor mi-a zis ca la valorile pe care le am nu nescesita inca tratament daca nu am prezentat nici un simptom pana acuma , sar putea sa scada valorile . Inca o problema mai este nu stiu de ce am slabit 12 kg in 4 luni si nimeni nu stie de ce? eu vroiam sa slabesc si bausem foarte multa apa cu lamaie , si mancam mai putin ca si inainte ar fi cauza acesta? am avut 72 de kg si inaltimea 1,67si akuma am 56 de kg .Va rog frumos sa imi dati un sfat nu stiu ce sa fac.
    Va multumesc Anticipat ! astept cat de repede un raspuns .

  83. Comentariu scris de lili
    Publicat la data de 15.3.2013, ora 12:03 pm

    Sunt diagnosticata de 5 ani cu hipertiroidie din care ultimul an cu Bassedow
    urmez tratament cu propicil 50mg , 8 capsule zilnic, 2capsule metoprolol 50 mg,
    1capsula ranitidina si 1cap.esentiale.la analizele facute acum 1luna T3 si T4 mi-au iesit bune dar TSH <0,004. Medicul endocrinolog a spus sa maresc doza de capsule propicil la 12. Ce ma sfatuiti sa fac ? Simt ca nu le mai suport imi vine sa vomit de ele si au inceput sa ma doara rinichii. Astept un raspuns si va multumesc anticipat.

  84. Comentariu scris de lili
    Publicat la data de 15.3.2013, ora 12:08 pm

    Am uitat sa va spun virsta ,am 49 ani

  85. Comentariu scris de laurentiu
    Publicat la data de 19.3.2013, ora 8:42 am

    In urma unui CT toracic s-a gasit un adenom suprarenal sting cu diametrul de 30/22mm .Am fost internat in ambulatoriu la SMU endocrine si am facut urmatoarele analize; metanefrine si normetranefrine urinare rezultatul fiind in limite normale ,test de suspresie la dextametazona 1mg = 70,16 mol /l 8mg = 64,50mol /l .Mentionez ca TA este in limite normale . Diagnostic hipercorticism . Am fost si la ecograf la măsurat si a iesit 30/40 . Am urmatoarele simptome ; stari de ameteli ,anxietate ,scaderea masei musculare,oboseala , cefalee ,dureri de spate. Va rog frumos sa-mi dati un sfat . Al scoatem sau nu . Pentru ca am inteles ca nu se administrează tratament decat daca nu se poate interveni chirurgical .Va multumesc.

  86. Comentariu scris de cristina mihalache
    Publicat la data de 29.3.2013, ora 4:11 pm

    Buna ziua.Sora mea este operata de tiroida multinodulara tireoctomie totala de 5 luni.locul taiturii o doare tot timpul iar la egografie se evidentiaza cheaguri de sange si calcificari este normal sa mai doara dupa atata timp?Ia Eutirox 100mg 4zile si 3 zile 150la saptamana mentionez ca cantareste48kg.h.1.65.doza este prea mare?

    • Comentariu scris de ionescu
      Publicat la data de 29.3.2013, ora 6:19 pm

      Am o hipertiroidie indusa de tratament si dups o luna analizele au cam acelesi valori 0,010 mU/l=tsh si am pulsul mare.Iau egilok 2/zi de 25 mg Trebuie sa iau tratament?

  87. Comentariu scris de Ludosan Ioan
    Publicat la data de 29.3.2013, ora 9:10 pm

    Buna ziua domnule Doctor,
    Am aflat de existenta unui supliment alimentar, LifePak, si inainte de a-l cumpara am constatat ca are, printre zecile de vitamine/minerale, si iod 45mg intr-o doza care se poate lua si de 2 ori pe zi deci se ajunge la 90mg pe zi . Daca sunteti amabil sa-mi dati un sfat: e mult (90mg) sau se poate si mai mult pana la 150mg/zi. Precizez , am 63 ani , analize normale.
    Multumesc

  88. Comentariu scris de luca mihaela
    Publicat la data de 29.3.2013, ora 9:27 pm

    am facut ecogrfie ptr tiroida si analize TSH 2,36 , FT3 4,09 ,FT4 13,02 SI ATPO 413 ce medicatie tb sa urmez si ce regim alimentar
    mentionez ca am dureri de cap, insomnii si am luat in greutate 12 kg in 3,4 luni

  89. Comentariu scris de natalia
    Publicat la data de 30.3.2013, ora 4:46 pm

    am facut analize de rutina nu ma simteam bine toate analizele mi-au iesit bine dar cele de tiroida nu sint bune TSH 9,71-T3 92.2-T4-5,69 si eu nu ma simt bine ce este de facut raspundeti-mi va rog va multumesc

  90. Comentariu scris de Olimpia
    Publicat la data de 3.4.2013, ora 12:07 am

    Buna seara d-le doctor,
    in urma cu 5 ani am fost diagnosticata cu hipotiroidism, timp de doi ani am facut tratament cu euthyrox de 50 ug/zi dupa care, acum 3 ani mi s-a pus diagnosticul de tiroidita hashimoto si dozajul de euthyrox a fost marit la 75 ug/zi. Anul trecut mi s-a facut si un ecograf si mi s-a spus ca tiroida s-a micsorat si s-a stafidit dar sa continui tratamentul si din cand in cand sa mi si uit sa iau euthyroxul. In urma cu cca jumatate de an , am observat ca nu mai pot dormi pe partea stanga deoarece imi simteam bataile neregulate ale inimii, si nici pe spate ca simteam ca ma apasa ceva in gat. Am fost consultata , inclusiv mi s-a facut un ecograf la inima, de catre un medic cardiolog, iar rezultatul a fost ca inima este sanatoasa dar ca aritmia ar putea fi de la medicamentele care le iau pentru tiroidita.
    Acum mi-am refacut analizele care au valorile urmatoare TSH=4,3457uUI/ml, Free T4=0,96ug/dL, Cortisol seric 13,5ug/dL si TPO=74,68IU/ml.
    Pe langa tratamentul pentru tiroida mai iau si alfaD3 pentru osteopenie si sinvacard pentru ccolesterol marit.
    Domnule doctor, sunt intr-o deruta totala si ma bate gandul sa renunt la medicamentele pentru tiroida ca sa scap de aritmie.Ce ma sfatuiti??
    Va multumesc si va doresc sanatate !

  91. Comentariu scris de cristi
    Publicat la data de 12.4.2013, ora 6:50 pm

    Buna ziua d-le doctor Am 46 de ani si am si eu o problema daca as putea sa-I spun asa , de ceva vreme familia i-mi atrage atentia ca o umflatura se vede la gitul meu, eu sufar de spondilita anchilozanta si m-am gindit ca umflatura face parte din deformarile organismului si nu este ceva special,asa ca am deschis internetul si v-am gasit pe d-vostra numai ca mi se face frica de cea ce vad scris aici .Deci ceea ce m-ia aparut este ca o minge de tenis de masa aproape taiata in doua , in schimb eu nu am nici un simtom si nu ma deranjeaza in vreun fel .Ce credeti ca ar putea fi. Va multumesc.

  92. Comentariu scris de ilina elena
    Publicat la data de 18.4.2013, ora 5:05 pm

    doresc foarte mult sa ajung la dumneavoastra cu mama mea care are probleme cu tiroida.ma ajutati?imi puteti da un numar de telefon?va rog

  93. Comentariu scris de DIANA
    Publicat la data de 20.4.2013, ora 4:31 pm

    Buna ziua!Ma numesc Diana si am 21 de ani….as avea si eu nevoie de un raspuns…am facut o radiografie tiroidiana din care am aflat ca deja cazul meu este avansat.Dimensiunile lobului drept sunt 35/25/42 mm iar lobului stang sunt 36/24/40.Ceea ce vreau sa adaug este ca la structura adauga si faptul ca mi-au fost gasiti micronoduli hipoecogeni!as vrea sa stiu ce trebuie facut.astept raspuns,va multumesc

  94. Comentariu scris de Cristina
    Publicat la data de 23.4.2013, ora 3:11 pm

    Buna ziua.Ma numesc Cristina si am 56 ani.De ceva vreme am observat o usoara umflatura pe gat,in zona glandei tiroide(stiind ca are forma de fluture,cam in zona corpului fluturelui,adica aprox.la mijloc).Am observat-o cam de 1.5 ani.Mi-am facut analizele de sange specifice si acestea sunt toate in limitele normale.Am cateodata si senzatia ca nu pot respira normal,iar pulsul este intre valorile 70-90.Vreau sa ma programez la un endocrinolog,sunt din Cluj-Napoca si stiu ca aici sunt medici f.buni-de ex.dl.dr.Irimie,care acum vreo 12 ani a operat-o si pe mama mea.Va rog totusi sa-mi spuneti daca operatia este iminenta si daca se poate trata totul medicamentos.Va multumesc.

  95. Comentariu scris de Gheorghe Andreea
    Publicat la data de 29.4.2013, ora 5:55 pm

    Buna ziua,
    Am efectuat o ecografie la tiroida si rezultatul a fost: Lob drept tiroidian- ecostructura relativ omogena, la nivelul 1/3 medii se observa o imagine izoecogena cu aspect nodular avand dimensiunile 0.64/0.57/0.54 cm.
    Imaginea descrisa deformeaza conturul lobului drept glandular si nu prezinta semnal la examenul doppler color.
    Vascularizatie normala a parenchimului la examenul doppler color.
    Exista motive de ingrijorare?poate fi canceros?

  96. Comentariu scris de Rotaru Mihaela
    Publicat la data de 2.5.2013, ora 9:34 pm

    Buna ziua,

    Am primit analizele tiroidiene, singura care nu este in limitele normale este TPO-ul valoarea fiind 10,17 ul/ml este vreo problema , trebuie sa urmez un tratament, mentionez ca as dori sa fac un bebe si vroiam sa stiu ce implica aceasta valoare. Sa ma ingrijorez?

    Multmesc,

  97. Comentariu scris de RODICA BOTU
    Publicat la data de 17.5.2013, ora 4:46 pm

    BUNA ZIUA.VA ROG F MULT SA MA AJUTATI CU UN SFAT SUNT F SPERIATA.FETITA MEA ARE 14 ANI.I AM FACUT O ECO TIROIDA,MI S A SPUS CA ARE GUSA POLINODULARA.NI S A RECOMANDAT OPERATIA.EA NU ARE NICI UN SIMPTOM,APARENT E F BINE.MI E GROAZA DE OPERATIE,E F MICA.MAI POATE AVEA O VIATA NORMALA?NU S AR PUTEA REZOLVA FARA OPERATIE?CE RISCURI ARE OPERATIA?

    VA ROG SA MA AJUTATI.SUNT F SPERIATA.VA MULTUMESC

  98. Comentariu scris de Magda
    Publicat la data de 20.5.2013, ora 12:31 pm

    Buna ziua,
    De un an de zile am urmatoarele simptome:
    - palpitatii
    - stari nervoase
    - probleme digestive
    - dureri de cap localizate in anumite zone
    - ameteli
    - tiuit permanent de urechi
    - stari de frig, (in special picioarele reci)
    - scadere in greutate ( in cateva luni am scazut in greutate de la 52kg la 49kg)
    Credeti ca are legatura cu tiroida? Ce analize ar trebui sa fac?
    Va multumesc anticipat

  99. Comentariu scris de Ianda Angela
    Publicat la data de 23.5.2013, ora 12:25 pm

    Buna ziua,
    Am o fetita de 22 ani care a fost dianosticata f recent cu prezenta unui nodul rece scintigrafic in lobul drept tiroidian. I s-a recomandat voltaren si euthyrox 100ug si a fost programat la operatie peste 4 luni. Intrebarea mea este daca credeti ca este posibil sa scape de operatie in urma tratamentului si daca nu, este termenul pana la operatie mare pentru a aparea alte complicatii??? Va multumesc pentru raspuns.

    • Comentariu scris de Cristina
      Publicat la data de 24.5.2013, ora 1:56 pm

      tin sa mentionez ca analizele pe care le voi face sunt pentru tiroida. Tsh si Ft4

  100. Comentariu scris de Cristina
    Publicat la data de 24.5.2013, ora 1:55 pm

    Buna ziua. zilele trecute am luat POSTINOR 2, vroiam sa va intreb daca afecteaza intr-un fel tiroida, sau daca se va vedea la analizele pe care le voi face in iulie ca am luat aceasta pastila. multumesc frumos, astept un raspuns de la dumneavoastra.

  101. Comentariu scris de daniela
    Publicat la data de 28.5.2013, ora 3:23 pm

    buna ziua as vrea sa va pun si eu o intrebare… am 17 ani si de 2 luni am viemisori intestinali si nu pot scapa de ei sub nici o forma am mancat si usturoi, mi am cumparat ceaiuri si tot nu pot sa scap va rog din tot sufletul spunetimi ce ar trebui sa fac… multi mi au zis sa beau zeama de la muraturi ce ar trebui sa fac?

  102. Comentariu scris de Aurora Pavlovici
    Publicat la data de 5.6.2013, ora 11:51 am

    Buna ziua.Pentru dl. dr. Bogdan Stanescu toata pretuirea si respectul meu.Am fost pacienta domniei sale acum 11 ani (tiroidectomie totala ) apoi metastaze ganglionare Idesi eram in tratament cu iod), probabil “materialul prost”…inca traiesc cu tratament de substitutie toata viata…cu efectele secundare care decurg…si as vrea sa-l intreb pe dl.doctor daca se incumeta sa mai riste cu mine odata…avand in vedere ca am recidivat si cu un Cushing operat prima oara in urma cu 35 de ani.Am fost pacienta Parhonului din 1978 cand eminentul chirurg Damian mi-a efectuat o suprarenalectomie subtotala dreapta…Mii de multumiri intregului spital in care am “crescut”si am “imbatranit”…asadar astept o confirmare de la dl. doctor Bogdan Stanescu.

  103. Comentariu scris de Monica Lia
    Publicat la data de 6.6.2013, ora 12:43 pm

    Buna ziua. Am si eu o fetita care are 4 ani si hipertiroidism. Acum are FT4 10 (isub 11 cat e normal), ft3 normal si tsh 22. Din cauza ca atunci cand ia un visrus are faze de lesin doamna doctor nu i-a scazut doza foarte tare insa i-a dat pe langa tyrozol si eutirox. e normala combinatia tyrozol cu eutirox?

  104. Comentariu scris de diana
    Publicat la data de 9.6.2013, ora 12:43 pm

    buna. dupa analize am constat ca am antiTPO 180, mult marit fara de normal si FT 4 0,69. nu am fost inca la medic, trebuie neaparat sa merg. ce imi puteti spune despre acetste valori? ce boli implica ele?
    multumesc frumos!

  105. Comentariu scris de Alexandru
    Publicat la data de 12.6.2013, ora 9:04 am

    Buna ziua,
    hipertiroidie TSH 0,004, luat Thyrozol 6-7 saptamani 20 mg pe zi, repetat analize, TSH 56,10 – hipotiroidie. Totusi doctorita mi-a dat sa continui inca 2-3 luni cu Tyrozol dar in doza de 15 mg pe zi, plus Euthyrox 100 3/4 de pastila dimineata.

    Desi acum am dat in hipotiroidie, eu voi continua sa iau (cel putin) 2-3 luni Thyrozol, care e pt. hipertiroidie? OK, Euthyrox e pt. hipotiroidie, dar e normal sa iau 2 medicamente care se bat cap in cap?

    Multumesc.

  106. Comentariu scris de Iuliana
    Publicat la data de 12.6.2013, ora 10:07 am

    Stimate dle Dr,
    Datorita unor simptome pe care le am (oboseala, afectarea memoriei, senzatia de frig) mi-am facut niste investigatii la tiroida cu urmatoarele rezultate
    - FT4(StatFax 2100): 14,6 (interval 8-20/ng/l)
    - TSH(StatFax 2100): 1,1 (interval 0,3 – 4,5 /uUl/ml)
    - Ca=8,82: (interval 8,6 – 10,3/mg/dl
    - Mg = 2.1: (interval 1,7 – 2,4 mg/dl
    - Trigliceride serice (Flexor E): 48,1 interval (50-150/ mg/dl)
    - Gamma-globuline %: 21,58 (interval 13-21%)
    - si altele care au iesit in limite normale

    In schimb la ecografia glandei tiroide mi s-au descoperit urmatoarele:

    LD=42,1 / 13,9 / 17,7 mm, cu un chist de 5,4 / 4,6 / 4,7 mm

    LS= 39,7 / 13,4 / 13,9 mm, structura omogena

    Diagnosticul medicului din orasul meu este:
    GUSA ENDEMICA
    TETANIE CRONICA, iar tratamentul recomandat consta in :

    1. euthyrox 25 mg 1 cps dim.- 6 luni
    2. artrocalcium 1 cps/zi
    3. vit A+D2 1cps/2x/zi
    4. Vagostabyl 1cps/2x/zi la nevoie(in caz de stress)

    Am citit opinii diferite in legatura cu starea mea si as dori sa stiu si parerea dvs, considerati ca TREBUIE administrat EUTHYROX sau nu?(medicul respectiv a motivat administrarea lui pt DIMINUAREA NODULULUI)

    Cu stima, Iuliana

  107. Comentariu scris de Victoria Miron
    Publicat la data de 13.6.2013, ora 12:11 am

    Buna seara,

    Tatal meu a suferit de curand o opearatie in urma unei pleurezii abundente. In timpul operatiei s-a descoperit ca are multiple metastaze la nivelul plamanului si ca exista noduli adenocarcinomi si la nivelul pleurei. In urma biopsiei plamanului s-a ajuns la concluzia ca TTF 1 este pozitiv ceea ce indica plamanii sau tiroida. Intrebarea mea este daca exista sanse ca el sa aibe mai degraba cancer de tiroida si nu cancer de plamani asa cum s-a presupus initial. Supozitia mea se bazeaza pe aspectul ca doctorul care l-a operat a specificat ca leziunile din in teriorul plamanului sunt metastaze dar par a avea o alta sursa. Un alt argument in favoarea cancerului tiroidian ar fi acela ca de curand i s-a facut o ecografie tiroidiana si s-a descoperit in lobul stang tiroidian o ecostructura neomogena prin prezenta unei leziuni nodulare cu ecostructura mixta, cu zone hiperecogene, si zone transonice incluse, avand dimensiuni de 1,9/ 1,4cm, cu vascularizare intra-si perilezionala.
    Exista sanse pentru raul mai mic, in sensul ca tatal meu sa aibe cancer de tiroida. I s-a incercat punctie tiroidina dar a esuat si se cauta marcarii tumorali din sange.

    Va multumesc anticipat,
    Victoria.

  108. Comentariu scris de savu monica
    Publicat la data de 14.6.2013, ora 1:48 pm

    Buna ziua,in februarie 2012 am avut o interventie chirurgicala pe c-7,t-1,am fost diagnosticata cu o tumora intramedulara,de ceva timp nu ma simt prea bine,am un nod in gat,cateodata simt ca ma sufoc si nu pot sa stau foarte mult timp in piciare ca mi se face rau.am stari de depresie si as dori daca se poate sa vin si eu la dvs pentru un control si in ce zile va pot gasi.va multumesc.

  109. Comentariu scris de crina
    Publicat la data de 16.6.2013, ora 7:16 pm

    BUNA ZIUA. VA ROG FRUMOS SA IMI SPUNETI SI MIE DCA ANALIZA NUMITA ANTICORPI ANTI TIROGLOBULINA ESTE BUNA SAU NU?
    ACEASTA ANALIZA ESTE 81,7UI/mL (VAL .BIOL.REF. <34).
    VA ROG SA IMI RASPUNDETI PE ADRESA DE E-MAIL georgianacrina@yahoo.com

    VA MULTUMESC.

  110. Comentariu scris de Dana
    Publicat la data de 17.6.2013, ora 11:36 am

    Buna ziua,

    rog urgent sfat pentru tatal de 66 ani, cu boli cardiace asociate HTA, fost mare fumator, caruia i s-au descoperit noduli (solizi) pe tiroida si valoare ff mica de TSH (0,04), cu T4 normal: i s-a recomandat Thirozol50 pt 2-3 luni, de 3 ori pe zi; dupa 2,5luni T4 a crescut peste limitele normale (dublat) iar TSH-ul a scazut mai tare la 0,02… Urmeaza eco si avem temeri. Sa schimbam medicul?

  111. Comentariu scris de Oana
    Publicat la data de 19.6.2013, ora 2:37 pm

    Buna ziua,

    In februarue am fost diagnosticata cu nodul tiroidian de 0.8 mm pe lobul drept. Mentionez ca analizele de sange sunt in parametrii normali, inclusiv calcitonina. Zilele trecute am facut o ecografie, iar dimensiunile nodulului erau aceleasi. Mi s-a recomandat sa fac o punctie la Parhon dar am inteles ca se asteapta pentru o punctie la Parhon si intrebarea mea este daca in cadrul clinicii Medlife se poate face aceasta punctie.
    Va multumesc

  112. Comentariu scris de paula willmann
    Publicat la data de 24.6.2013, ora 7:20 pm

    Buna seara. Am fost diagnosticata cu hipo tiroida autoimuna acum doua luni si de atunci am pierdut foarte mult par. Exista un remediu pentru aceasta problema? Va multumesc

  113. Comentariu scris de Ionica Ghinea
    Publicat la data de 25.6.2013, ora 8:48 am

    Acum trei ani, cu totul întâmplător (în sensul că nu mă durea nimic dar mă simţeam cam slăbită) mi s-a descoperit LA ECOGRAFIE un micronodul tiroidian drept…De-atunci urmez tratament cu Eutyrox de 0,25.

    Vârsta 50 ani

    ANALIZE SÂNGE: TSH 1.242
    T4 0,99
    Anti TPO 72

    ÎNTREBARE: pot avea probleme cu inima din cauza faptului că TOATĂ VIAŢA TREBUIE SĂ FAC ACEST TRATAMENT?
    Vă mulţumesc anticipat pentru timpul acordat şi ajutorul dat.

  114. Comentariu scris de adriana
    Publicat la data de 25.6.2013, ora 12:13 pm

    buna ziua! de ceva timp ma confrunt cu niste stari foarte ciudate , am lesinat in casa dupa ce am iesit din baie , la o luna de zile am fost pecata si mi sa facut rau pe strada sotul meu a chemat salvarea si mau ds la spital, miau facut niste perfuzi dupa care ma trimis acasa cu recomandarea sa consult un medic endocrinolog. mia dat sa iau magne b6 dar inca ma sint slabita. aam niste stari de nervozitate anexietate si nu tolerz deloc caldura. va rog din suflet sa imi spuneti unde sa ma duc si cum pot sa iau legatura cu dnv(dr. bogdan stanescu) vreau sa vin la un control si tot ce tine de analize etc. va multumesc din suflet. astept raspuns cit mai curind posibil.

  115. Comentariu scris de Laura
    Publicat la data de 26.6.2013, ora 5:25 pm

    Buna ziua,
    Tocmai ce am primit rezultatul analizelor si valorile mi se par ok, FT4 = 16.2 pmol/L 12 – 22 si TSH =Electrochemiluminiscenta 4.21 μUI/mL 0.27 – 4.2
    Mi se pare ciudat deoarece eram 100% sigura ca sufar de hipertiroidie, datorita faptului ca sunt exagerat de slaba 42 kg/1.60 m, am o stare de agitatie generala zilnic, palpitatii ale inimii, pofta de mancare crescuta, intr-un cuvant majoritatea simptomelor acestei boli. Tin sa mentionez ca in anul 2011 mi-a fost depistat sindromul Hashimoto de tiroidita autoimuna (pe atunci eram insarcinata).
    Intrebare : se poate ca disfunctiile tiroidiene sa nu iasa la analiza sangelui datorita unei cafele (azi dimineata inainte de analize am baut cafea)? Multumesc mult!

  116. Comentariu scris de Marina
    Publicat la data de 28.6.2013, ora 6:27 am

    Buna ziua, am facut analize de singe ulterior fiindca vreau sa am un copil si de un an nu am reusit sa raman insarcinata, la analize mi s-a depistat: TSH <0.02 exact asa este scris in analize, sunt intr-o tara straina si medicii nu-mi explica si nici nu-mi dau tratament, imi zic tot sa vin sa dau analize si mereu aceleasi deja de 6 luni, va rog frumos ajutati-ma sa inteleg ce se intimpla si nu stiu, daca aveti nevoie de mai multe detalii din analize pot sa le scriu ce anume va trebuie, multumesc anticipat, astept raspunsul vostru, sanatate tuturor.

  117. Comentariu scris de ardeleanu
    Publicat la data de 28.6.2013, ora 6:57 pm

    am tsh-4.47 cade paraul mult simt ca ma sufoc si transpir foarte mult.am luat mult in greutate.poate fi hipotiroidism?

  118. Comentariu scris de Elena Agafitei
    Publicat la data de 4.7.2013, ora 3:23 pm

    Buna ziua!
    Ma numesc Agafitei Elena, 37 ani. Am fost depistata cu boala Basedow in anul 2007. Acum sunt insarcinata si urmez tratament zilnic cu tyrozol, 5 mg. Intrebarea mea este daca in cazul meu se recomanda nasterea prin cezariana.
    Va multumesc!

  119. Comentariu scris de Alexandra
    Publicat la data de 5.7.2013, ora 12:38 pm

    Buna ziua,
    Am facut investigatii pentru glanda tiroida (Basedow) la Institutul Parhon, dna dr. Diana Paun, deoarece m-am trezit intr-o dimineata cu gatul umflat. Mentionez ca nu s-a umflat treptat, ci astazi am fost bine iar maine dimineata m-am trezit umflata la gat. In urma ecografiei a rezultat ca lobul dept are 5,6 cm iar cel stang 3 cm si ca ambii au nodului. Mi-i s-a facut si o elctrocardiograma (de unde mi-i s-a spus ca sufar de tahicardie acuta).
    Dna doctor mi-a dat tratament cu thyrozol 50mg, propanolol si calmepam pentru 60 de zile. Am renuntat sa mai iau calmepam dupa 5 zile deoarece in maxim 10 minute adormeam instant, ma trezeam greu dimineata iar dupa pranz (cand probabil trecea efectul) eram foarte nervoasa si aveam stari de ameteala. In perioada in care am tinut tratamentul am luat in greutate 15 kg, si nu din cauza alimentatiei sau pentru ca mancam prea mult. Aveam zile in care mancam 2 mere si cand ma cataream seara,aveam cu 500gr mai mult, dimineata alte 500 gr. Dupa 3 saptamani am prezentat mancarimi ale corpului, in special ale palmelor, iar dna doctor mi-a spus ca am facut alergie la Thyrozol. Mi-a recomandat Propylthiouracil de 50mg de 2 ori/zi sau de 100 mg o data/zi. Acest medicament nu se gaseste in Romania, nici in tarile vecine. Iar in tarile in care se gaseste acest medicament, retetele emise la noi in tara nu sunt recunoscute. Am continuat sa iau Thyrozol impreuna cu un antihistaminic. Mi-i s-a spus ca tratamenutul trebuie luat pentru stabilizarea glandei tiroide, pentru ca mai apoi sa fie extirpata chirurgical. Operatia este ultimul lucru la care ma gandesc, pentru ca am intalnit in spital multe persoane care dupa prima interventie de extirpare a glandei au fost nevoite sa mai faca alte operatii deoarece nodulii reapareau. Va rog sa imi spuneti daca pot urma si un alt tratament si daca exista alta modalitate decat interventia chirurgicala. Mltumesc.

  120. Comentariu scris de ionescu
    Publicat la data de 5.7.2013, ora 1:00 pm

    Am facut scintigrafia tiroidiana si am fost diagnosticata cu hipertiroidie
    Am luat tyrozol de 10 mg apoi de 5 mg si am ajuns la Tsh=5,6U/l si acum iau 2,5 mg de o saptamana dar oare scade tsh-ul? Ce parere aveti?

  121. Comentariu scris de carmen
    Publicat la data de 7.7.2013, ora 5:38 pm

    Buna ziua,
    vin cu rugamintea la dvs. sa-mi spuneti daca mama mea are vitiligo sunt sanse ca sa pierd sarcina? mentionez faptul ca am 40 ani si imi doresc sa raman insarcinata.
    multumesc anticipat pentru raspuns

  122. Comentariu scris de Larisa Hiru
    Publicat la data de 8.7.2013, ora 4:16 pm

    Buna ziua,
    Am suferit in 1997 o tiroidectomie subtotala. Doza de eutyrox este de 100. Am facut analiza TSH si am 0.0183 uUi/mL (valori normale 0.35-4.94 uUi/mL). Este OK sau trebuie modificata doza de eutyrox?
    Multumesc anticipat.

  123. Comentariu scris de Alexandru
    Publicat la data de 8.7.2013, ora 4:42 pm

    D-le dr. Stanescu, cu tot respectul dar vad ca de mai bine de jumatate de an n-ati mai raspuns la intrebari – are rost sa mai postam aici, sa mai asteptam vreun raspuns?
    Eventual poate raspunde alt doctor endocrinolog?
    Multumesc.

  124. Comentariu scris de Daniela
    Publicat la data de 10.7.2013, ora 11:57 am

    Buna ziua, ma adresez dumneavoastra cu in speranta ca voi primi raspunsurile care sa ma linisteasca .Am descoperit acum 3 zile un nodul in partea stanga pe gat de 5 cm , am consultat un endocrinolog in Alba Iulia si mi-a spus ca trebuie operat , ca nu prezinta aspecte ingrijoratoare , ca are forma regulata dar ca ar fi fost de mult timp acolo , desi eu nu l-am observat .Mi-a recomandat urgent operatia !Am ales Clujul ca este mai aproape. CREDETI CA NU SUNT SANSE SA se retraga singur< sau cu medicamentatie ??Mentionez ca nu am nici o simptom , nici o senzatie nu ma deranjaza deloc !

  125. Comentariu scris de Loredana
    Publicat la data de 12.7.2013, ora 1:40 pm

    Ma numesc Loredana si am 33 de ani, iar de 5 ani incerc sa fac un copil.
    Am facut analizele hormonale şi am descoperit ca am TSH foarte mic 0,006. ce pot sa fac?
    ce se intampla nu sufar de nimic si nu am nici un simptom.

  126. Comentariu scris de Gabriela
    Publicat la data de 17.7.2013, ora 9:10 pm

    Buna ziua Domnul Doctor,

    Va scriu cu o problema pe care o manifest de aproximativ cativa ani dar care simt ca pe fiecare zi se agraveaza. Simptomele mele sunt urmatoarele: durere puternica de ceafa, deci partea de spate a gatului si zona occipitala si intepenire a gatului, incapacitate de a-mi duce gatul la piept, de multe ori imi intepenesc ochii si privesc fix, usturime in gat si senzatie de sufocare, palpitatii si strangare la inima si ameteala, dureri musculare, incat de multe ori nu pot sa stau in picioare, uneori senzatie de greata iar cand survine aceasta rar voma si durerisi arsuri in gat. Precizez am facut un ASLO, care mi-a iesit prima data 338, apoi 328 si apoi 191, acesta mi-a scazut fara tratament. Am facut si un exudat faringian, care mi-a iesit negativ prima data, apoi repetand-ul dupa cateva luni mi-a Iesit Candida albicans. Desi am facut un tratament pentru aceasta, manifest simptomele de mai sus, si parca pe zi ce trece ma simt mai rau. Mentionez ca de curand am observat niste bube in ultima parte a limbii si gat, si probleme de memorie.
    Insa cel mai tare ma supara usturimea in gat si durerile de ceafa.
    V-as intreba, credeti ca am probleme cu tiroida ? Ce as putea sa fac? Daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi, v-as fi tare recunoscatoare!

    Va multumesc!

  127. Comentariu scris de ana
    Publicat la data de 19.7.2013, ora 1:02 pm

    buna ziua. si eu timp de 4 ani am avut multe din starile descrise mai sus : palpitatii, agitatie, anxietate, atacuri de panica, crize de spasmofilie, oboseala etc. dupa patru ani un medic mai luminat m-a trimis la endocrinolog. am tiroidita autoimuna care in prima faza da hipertiroidism , apoi trece in hipotiroidism. f nasoale sunt simptomele. depistata, se tine sub control. trebuie sa faceti analiza ANTI TPO pt a o depista.

  128. Comentariu scris de Liviu PADURARU
    Publicat la data de 19.7.2013, ora 1:14 pm

    Buna ziua!

    Imi cer scuze ca va deranjez, dar vreau sa va prezint doua cazuri cu rugamintea de a-mi da un sfat.
    - eu am 4 noduli pe glanda tiroida, descoperiti intimplator acum 3 ani. FT4 si TSH sunt in limite normale. Nu iau niciun tratament pentru glanda tiroida.
    - sotia are 3 noduli pe glanda tiroida, descoperiti intimplator acum 6 luni. FT4 si TSH sunt in limite normale. Ia un Euthyrox 50 pe zi. Medicul ia zis sa se opereze.

    Ce este de facut? Putem veni la un consult la Dvs.? Cum procedam?

    Multumesc mult de tot!

    O zi buna!

    Liviu PADURARU

  129. Comentariu scris de adina
    Publicat la data de 23.7.2013, ora 10:24 am

    buna ziua..
    eu am fst operata acum 3 ani de tiroida pt ca aveam un gozzo,un nodul ,iar doctorita a decis sa-mi scoata doar jumatate de tiroida ,dupa care mi-a recomandat sa iau eutirox de 75mg,problema este ca rezultatele analizelor mele oscileaza iar eu continui sa ma ingras chiar daca mananc acelasi lucru,practic sunt mai tot timpul la dieta.Dca maresc doza de eutirox ce se intampla?tsh este 1,46,ft3 0,89,ft4 2,30…cu aceste valori eu ingras 2 kg in saptamana tinand dieta.sunt disperata..multumesc anticipat

  130. Comentariu scris de Bunescu Lucica
    Publicat la data de 24.7.2013, ora 2:36 pm

    Buna ziua, ma adresez dumneavoastra in speranta ca voi primi un raspuns care sa ma linistesc . Intâmplător ( nu mă durea nimic dar mă simţeam cam slăbită) mi s-a descoperit la ecografie un nodul tiroidian pe lobul drept 1.8. Am facut analizele TSH (-ser- chemiluminiscenta )= 1.64 μUI/ml si Anti-TPO (-ser- chemiluminiscenta )=<10.0UI/ml. Nu am fost inca la medic,este in vacanta. ce imi puteti spune despre aceste valori? ce boli implica ele?
    multumesc frumos

  131. Comentariu scris de maria
    Publicat la data de 25.7.2013, ora 3:13 pm

    buna ziua..as dori sa va intreb daca dupa o tiroidectomie totala mai pot avea probleme de genul anxietate care sa fie legate de tiroida pentru ca medicul meu de familie sustine ca tiroida imi poate face astfel de probleme chiar daca e scoasa in totalitate…multumesc

  132. Comentariu scris de MARIUS
    Publicat la data de 15.8.2013, ora 3:47 pm

    AM FOST DIAGNOSTICAT CU BOALA BASEDOW IN URMA CU 3 ANI ,UNDE AM RAMAS CU EXOFTALMIE LA OCHIUL DREPT,AM FACUT 5 INJECTABIL CU DIPROPHOS,DAR BOALA DUPA 1.8 LUNI DE TRATAMENT,A RECIDIVAT ,LA PAUZA DE 6 LUNI ,IN PREZENT SUNT SUB TRATAMENT CU TIROZOL LA VALORI NORMALE,AS DORI SA STIU CE SANSE MAI AM DACA NU FAC OPERATIE !!!!VA MULTUMESC…CU RESPECT! VIATA TREBUIE RESPECTATA!!

  133. Comentariu scris de dana
    Publicat la data de 17.8.2013, ora 4:02 pm

    buna ziua. ma numesc – doar dana am 35 de ani si in urma cu 9 ani am fost diagnosticata cu boala Basedow. Se manifesta prin tremur al mainilor, transpiratie excesiva , nervozitate, ochi bulbucati, unghii casante si as ai putea enumera. In urma analizelor specifice am urmat un tratament cu tyrozol si propanolol. dupa aproximativ jumatate de an am inceput sa ma ingras foarte tare ajungand de la 65 kg la 75kg. Vazand ca ma ingras am oprit tratamentul si consultatiile , iar la ultimul control doctorul respectiv mi-a recomandat sa ma operez dar m-am speriat foarte tare, eu mai suferit o interventie chirurgicala, de alta natura si suferind foarte tare. Acum dupa 8 ani fara tratament cei din jurul meu imi tot spun ca m-a schimbat foarte mul cica arat foarte rau, la fata. Ei cred ca m-am uratit din cauza acestei boli. De asemeni au inceput sa-mi reapara acele simptome, imi creste tensiune foarte des, tahicardie si mai ales tremurul mainilor. Credeti ca daca m-as opera mi-as reveni, fizic vorbind dar si din punct de veder al sanatatii?
    Multumesc anticipat !

  134. Comentariu scris de Carmen V
    Publicat la data de 22.8.2013, ora 5:23 pm

    Buna ziua, ma numesc Carmen, am 33 de ani inaltime 1, 68, 75 kg si sunt din Craiova.
    In aprilie 02.04.2013 am fost diagnosticata cu gusa cu hipotiroidism (tiroidita cronica)- telamie–cred(nu prea se intelege scrisul).
    LS 17,2/17,3/45 mm, LD 21/19/47,7mm cu str hipoecogen intens neomogen prin prezenta de plaje hipoecogen pana la 7 mm (am scris ce am inteles din scrisul d-lui doctor).Am luat la recomandare doctorului Eutyrox 50 si pe 31.05.2013 am facut analize in urma carora am TSH 3, 52 (normal 0,27-4,2), anti-ATPO 42, 32 (normal 0-34 u/ml), anti-tiroglobulina 145, 70 (normal<=34 u/ml. in urma acestor analize mi-a fost recomandat 5 zile din sapt sa iau Eutyrox 50 iar 2 zile Eutyrox 75.
    In 12.07.2013 am facut iar TSH si valoare a fost de 0, 147 in urma careia doza a revenit la Eutyrox 50 pt toata saptamana.
    in 08.08.2013 in urma analizelor TSH a ajuns la 7, 030 si doza iar a fost modificata la Eutyrox 75.
    Intrebari:
    1.Este normala o crestere atat de mare in conditiile in care am urmat intocmai tratamentul?
    2. Cand pot ramane insarcinata si daca se poate in aceste conditii?
    3. Are vreo importanta faptul ca gatesc si consum sare iodata?
    4. Pot sa plec in concediu la Ocnele Mari si la salina?
    Multumesc anticipat si astept raspunsul D-voastra.

  135. Comentariu scris de Petrescu Alina
    Publicat la data de 24.8.2013, ora 1:53 pm

    Buna ziua,

    In ultima perioada nu m-am simtit bine am avut (senzatie de sufocare cand inspir si expir, tremour, senzatie de lesin, crampe la stomac, palpitatii etc).Am fost diagosticata cu hipotiroidimie autoimuna mentionez ca valorii sunt bune mai putin TSH care este 5.20 .In urma analizelor as dori o programare la cabinetul dvs pentru un tratament de specialitate.Am facut si un eco de tiroida si am si un micronodul fara semnal vascular.

    Cu multumiri,

  136. Comentariu scris de pavel petronela
    Publicat la data de 25.8.2013, ora 2:15 pm

    buna ziua,ma numesc Pavel Petronela,in urma cu 5 ani,in 2008 am fost diagnosticata cu TIROIDECTOMIE TOTALA–BOALA BASEDOW SDR.ANEMIC la externare,in urma operatiei i-au euthyrox zilnic,dar am o perioada de vreo jumatate de an in care nu ma simt bine,am slabit mult,ma simt obosita tot timpul,sa dorm cit mai mult,parca as avea simptomele dinainte de operatie,nu am energie deloc.as vrea sa stiu si sfatul dvs daca sinteti amabil.multumesc mult.

  137. Comentariu scris de bogdan enuta
    Publicat la data de 26.8.2013, ora 9:54 am

    buna ziua. am 34 de ani de vreo cateva luni ma confrunt cu stari de lesin, mentionez ca am lesinat acum 2 luni. am facut un test tsh si a iesit 5,90. credeti ca e mare? asta sa fie cauza?. Va multumesc

  138. Comentariu scris de Petrescu Alina
    Publicat la data de 26.8.2013, ora 10:38 am

    buna Enuta si eu am tsh-ul 5,20 si am tot stati ciudate

  139. Comentariu scris de clara
    Publicat la data de 30.8.2013, ora 1:02 pm

    Buna ziua
    Mi-am facut ecografie tiroidiana in care mi s-a spus ca am niste vase usor ingrosate insa nu semnificativ si in rest nu am alte probleme.Mi s-a recomandat totusi sa imi fac analize de markeri endocrini care au iesit normali(tsh 0.950,ft4 1.210,lh 4.6,prolactina 9.590,fsh 5.5,estradiol 138,ca seric total 9.67,calciu ionic seric 1.19,magneziemie 1.97,proteine totale serice 7.15) mai putin Parathormon care are valoarea de 102.Pe langa aceste analize mi-am facut si hemoleucograma completa care este in valori normale ,inclusive VSH si ASLO,doar fierul este usor scazut 48.5(valori normale 50-170) precum si ecografie abdomninala care si aceasta a fost in regula.Sincer nu inteleg de ce am asa valoare crescuta de IPTH si ce am citit pe internet m-a speriat foarte tare mai ales ca nu simt ca as fi bolnava,nu am simptome ca as avea ceva.Ati putea sa imi spuneti o cauza sau ce alte analize sa fac?

  140. Comentariu scris de Marius
    Publicat la data de 11.9.2013, ora 2:50 pm

    Buna ziua! In urma unei radiografii, mamei mele i s-a gasit un nodul tiroidian de 2 cm. Mentionez ca sufera de diabet zaharat. Acum este foarte speriata. Despre ce ar putea fi vorba. Multumesc

  141. Comentariu scris de iulia
    Publicat la data de 13.9.2013, ora 1:20 pm

    buna ziua eu am probleme cu menstruatia am consultat un medic ginecolog acesta m-a trimis sa imi fac analizele inclusiv TSH acesta mi-a iesit 7,22 aceasta fiind si cauza pt care nu am menstruatie normala In situatia in care tsh este atat de mare ce pot face cat de grav este?
    .Medicul meu de familie mi-a dat trimitere la institut la dumneavoastra si o sa incerc sa ajung saptamana aceasta.va multumesc o zi buna

  142. Comentariu scris de daniela
    Publicat la data de 18.9.2013, ora 12:59 pm

    Buna ziua,

    AS dori sa stiu daca tratamentul homeopat ajuta la tratarea tiroidei.La analize mi-a iesit TSH-ul 4.99 si am fost la un medic generalist pentru ca eram venita in vacanta din strainatate si n-am stiut in ce directie s-o iau. Am o anxietate urata cu atacuri de panica in special noaptea si de aia am hotart sa-mi fac analize la tiroida. As vrea sa stiu daca trebuie sa iau tratament pentru tiroida pentru ca ma simt intr-o situatie destul de disperata . Medicul homeopat mi-a zis ca de fapt eu pe sistem nervos imi provoc tulburari endocrine.Am si ameteli urate. va multumesc

  143. Comentariu scris de veronica
    Publicat la data de 26.9.2013, ora 1:00 pm

    Buna ziua! Am 32 ani.
    In urma unui consult ginecologic pentru ca vreau sa am un copil, mi s-a dat sa fac cateva analize, printre care ATPO si TSH. TSH a iesit 2,77 si ATPO 450. Medicul ginecolog mi-a recomandat consult endocrinologic.
    Medicul endocrinolog mi-a dat 1/2tb de euthyrox de 25 mg la 2 zile si la 6 saptamani mi-a zis sa repet TSH. Acum am TSH 21.77. Cand mi-a dat tratamentul nu mi-a spus ca e in general un tratament care se ia toata viata, mi-a spus doar sa-l iau sa mai scadem putin valoarea. Eu credeam ca e vorba de valoarea la Atpo si nu intelegeam de ce trebuie sa repet doar Tsh si nu si Atpo.
    Acum 2 zile am fost la control cu rezultatul laTsh 21.77 si vroia sa imi mareasca doza de euthyrox la 1tb/zi de 25 mg, dar eu am intrerupt tratamentul pentru ca imi era foarte rau. Inainte sa imi dea euthyrox ma simteam foarte bine; dupa ce am inceput tratamentul am avut stari de voma 2 saptamani la inceput, imi cadea rau parul, ma simteam foarte obosita,pentru prima data in viata mi-a venit ciclu de 2 ori intr-o luna etc; acum de cand l-am intrerupt ma simt mai energica, dar nu stiu ce sa fac…totusi Atpo era mare si acum e si Tsh.
    Va multumesc anticipat!

  144. Comentariu scris de veronica
    Publicat la data de 26.9.2013, ora 1:11 pm

    Mai adaug ceva informatii. Diagnosticul pus de medicul endocrinolog este de tiroidita cronica. Inainte sa iau euthyrox recunosc ca aveam cateodata palpitatii fara sa fac efort(dar mereu tensiunea era buna), cand aveam o suparare mare, daca plangeam simteam un nod in gat si parca nu aveam aer(dar senzatia disparea la putin timp), cateodata simteam ca ametesc dar la fel senzatia de ameteala disparea dupa cateva minute si am mai avut probleme in primavara cu o pata rosie care mi-a aparut pe frunte si apoi mi s-a umflat si ochiul; sunt alergica la praf, firul ierbii de anul trecut am probleme cu alergiile; am fost la alergolog si mi-a dat aerius si in cabinet mi-a facut o fiola de diprohos si mi-a trecut umflatura in 2 zile; semn pe frunte am si acum insa de la acea umflatura.
    Multumesc anticipat!

  145. Comentariu scris de felicia
    Publicat la data de 2.10.2013, ora 4:40 pm

    Buna ziua!
    Am fost operata in 04-07-2007 cu diagnosticul carcinom lobdr.tiroidian,istm invadant in tesutul fibroconjuctiv.Amtratament cu euthirox 125mg .iau calciu 2g,am facut tratament cu iod la sp fundeni imi fac analize periodic insa tsh este foarte mare20,2iar calciul este sub limita inferioara.Nu stiu ce sa fac.Am fost consultata de mai multi doctori.Va rog, ajutati -ma.!Va multumesc!

  146. Comentariu scris de angelica
    Publicat la data de 13.10.2013, ora 10:33 am

    Buna ziua.
    Am 42 de ani , sunt operata din 2000 de hipertiroidie si am luat tratament cu eutirox dupa operatie mereu. Dar de un an am facut analize mai amanuntite si anume TSH, TPO, dar TSH-ul a iesit la analiza 11,8 mergand la control o data la 6 luni timp de un an.TPO a iesit 5, mi s a cerut si ecografie Tiroidiana , am facut o si a iesit bine . I-au de un an sub control medical Eutyrox 50 una pe zi . Asi vrea sa stiu ce medicamentatie sa urmez , avand in vedere ca TSH-ul este atat de mare.Va rog sa mi scrieti opinia Dumneavoastra. Va multumesc!

  147. Comentariu scris de LOREDANA
    Publicat la data de 14.10.2013, ora 12:49 pm

    BUNA ZIUA! AM SI EU O INTREBARE, DUPA OPERATIA DE TIROIDA AM VOIE SA CONDUC MASINA? VREAU SA MERG CU MASINA IN BUCURESTI SI SA VIN INAPOI LA VOLAN 300 KM

  148. Comentariu scris de BICA GINA
    Publicat la data de 19.10.2013, ora 6:33 pm

    Buna ziua dnul doctor.Am 32 ani si anul trecut am fost diagnosticata cu glanda hipotiroidiana. mi s-a declansat dupa ce am nascut si m-am ingrasat si foarte tare dupa nastere de la 76kg am ajuns la 90 kg. am inceput un tratament cu eutyrox 25mg cate 2 pastile dimineata pe nemancate si o pastila de xenical dupa masa principala. Am slabit repede 10kg dar acum am inceput sa ma ingras din nou, sunt ametita mereu,obosita,parca nu m-ai am nici tinere de minte, cad in depresie si nu stiu cat sa m-ai continui cu tratamentul. sunt din dragasani si as vrea sa vin la dvoastra la o consultatie. Cum iau legatura cu dvoastra?

  149. Comentariu scris de Vali
    Publicat la data de 26.10.2013, ora 8:33 pm

    Buna ziua,

    Incep prin a va multumi pentru simplul fapt ca sunteti, mai inainte de toate, un OM cu adevarat OM. Am fost placut surprins cand am desoperit acest site unde dumneavoastra ati dat raspunsuri atat de mult asteptate de oameni cu diferite probleme. Postez si eu aici cu rugamintea sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac in continuare. Am descoperit, intamplator, la un examen ecografic de rutina ca am un nodul tiroidian pe lobul drept cu dimensiunea de 1,16 cm. Mentionez ca toate analizele de sange hormonale au iesit in limite normale.
    Va multumesc din suflet!

  150. Comentariu scris de Olga
    Publicat la data de 29.10.2013, ora 5:29 pm

    Buna ziua .
    Am faccut eco la tiroida-notidele doctorului au ca are dimensiuni in limita superioara a normalului(LTD<LTS);inomegena(cred ca nu inteleg tot e scrie) bilateral.Circulatia sanguina normala la nivelul emisilar lor(iar nu inteleg ce scrie) si crede ca s-ar putea sa fie o tiroidita cronica.
    Am facut analiza de sange pentru TSH care este 2,3 si ATC Anti TPO care este 11,8.
    Tratamentul este un supliment alimentar "4 BONES" care contine: Ca total,D3(stabilizatata),Mg,Mn,Zn ,Cu.
    Acesta este un tratament final?Va rog sa-mi dati un sfat.
    Multumesc

  151. Comentariu scris de Olga
    Publicat la data de 29.10.2013, ora 5:29 pm

    revin la comentariul meu :
    LTD>LTS

  152. Comentariu scris de mira
    Publicat la data de 13.11.2013, ora 9:20 pm

    Am facut analizele si mi-au iesit toate normale in afara de prolactina care este de 1155.Medicul endocrinolog mi-a spus sa fac Imr hipotalamus hipofizar ,dar imi este frica de rezultat,Dumneavoastra ce-mi sugerati.Multumesc

  153. Comentariu scris de Claudia
    Publicat la data de 27.11.2013, ora 9:42 pm

    buna ziua,
    sufar de gusa tiroidiana simpla endemica.In luna mai 2013 am fost la medicul endocrinolog care a constatat ca dimensiunile tiroidei erau marite; TSH, ATPO, F3, F4 valori normale.Am urmat 6 luni tratament cu euthyrox 25, dupa care am revenit la control.Medicul a constatat ca tiroida a revenit la normal si mi-a intrerupt pt 6 luni tratamentul.Problema mea este ca inca ma strange gatul, musculatura fetei, am dureri musculare la maini si picioare etc.Medicul mi-a spus ca am aceste reactii de la faptul ca fac crize de tetanie si sa iau Strong Bones de la Calivita…intrebarea mea este pt cat timp, in ce fel, cui sa ma adresez pt a rezolva aceasta problema?
    multumesc,

  154. Comentariu scris de cristian
    Publicat la data de 28.11.2013, ora 5:06 pm

    buna seara, dl doctor am si eu o intrebare tatal meu a fost operat glanda totala de dvs acum 2 ani de tiroida avand metastaza gr 4 hepatice , pulmonare la 5 zile a fost transferat la floreasca pentru ca s-a sufocat, i-a fost pusa canula traheala a fost ok pana acum cand i-a recidivat glanda se mai poate face ceva ?va rog mult ce as putea sa mai facem ?in acest caz ? va multumesc

  155. Comentariu scris de timofte laura
    Publicat la data de 6.12.2013, ora 1:47 pm

    am anti tpo de 300, tsh e normal si cealalata analiza e normala,ce ma sfatuiti sa fac, vreau sa urmez un tratament sa scada valoarea la anti tpo. Va multumesc.

  156. Comentariu scris de ionescu camelia
    Publicat la data de 8.12.2013, ora 3:32 pm

    buna ziua,va rog mult un raspuns,sunt operata de cancer papilar tiroida din 2008,sedinta una iod,totul bine pina acum un an,cand am inceput valori rele,,,,tsh 0,01,ft4 1,76[0,89,1,77] cu eutirox de 150 zilnic,cum nu sunt acasa ,sunt in italia am sunat trimis analizele si am modificat doza 125 /150,o zi,o zi,,,dupa doua luni,erau cam la fel doar insomnii puternice,si am schimbat iar pe 150,am sunat din nou la cluj,acum am in sept facute..tsh 0,03,ft4 1,46 [0,89.1,77]ft3 3,46[2,30 la4,20],mi a schimbat doza 6 zile 150,o zi 100,,,,ultima analiza tsh0,03,iar ecografia imi arata in partea stanga mica imagine ipoecogena,aparent rest glandular,,,,,faxul la cluj nu merge ,cu d na dr nu pot vb e plecata in conferinta,sunt disperata,dr de familie nu ma trimite la endocrine,imi regleaza ea pastila,doar peste 4 zile merg la oncolog,dar si el de cate ori a vazut analizele mi a zis sa tin asa,acum cu ce vad in ecografie,inseamna ca a recidivat?ce sa cer sa fac?scintigraf?mentionez ca marcherii tumorali TG mai mic ca 2 si anti tiroglobulina 23,va rog mult un sfat

  157. Comentariu scris de aurelia mocanu
    Publicat la data de 9.12.2013, ora 2:10 pm

    BUNA IUA DOMNULE DOCTOR AM 43 SI O HIPOTIROIDIE AUTOIMUNA IAU EUTYROX ACUM 50 TSH MIA SCAZUT LA 2.9 CA AFOST 6.51 IN OCTOMBRIE PE 18 IAR ACUM DUPA O LUNA ESTE 2,9INAINTE LUAM 75 EUTYROX DAR CEEA CE MA INGRIJOREAZA ESTE antiTPO CARE MIA IESIT 1000 NU STIU CE INSEAMNA SI CE TREBUIE SA FAC SA SCADA ANTICORPI ACESTIA CARE IMI ATROFIAZA GLANDA TIROIDA ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA . VA MULTUMESC ANTICIPAT.

  158. Comentariu scris de irina
    Publicat la data de 30.12.2013, ora 8:51 pm

    daca se poate efectua operatia in timpul menstruatie?

  159. Comentariu scris de Selena Miller
    Publicat la data de 30.12.2013, ora 9:44 pm

    am 46 de ani si am fost diagnosticat cu gusa nodulara lob stang de doua saptamani de zile tusesc scurt de aproximativ doua ori apoi imi vine multa saliva in gura si senzatia ca nu mai am aer ce pot sa fac

  160. Comentariu scris de neacsu elena
    Publicat la data de 8.1.2014, ora 12:10 pm

    Buna ziua si la multi ani cu sanatate.Sunt din Rm. Vilcea .La un control endocrinologic s-au descoperit probleme[cit de mari numai dvs. puteti spune dupa un examen prealabil] cum va pot contacta?Medicul endocrinolog a sugerat necesitatea unei biopsii.medicul nu mai lucreaza in Rm. Vilcea a plecat din tara.Cum pot lua legatura directa cu dumneavoastra,nu prin serviiciile institutului ca-i foarte greu.Pot obtine un nr. de telefon al dumneavoastra? Multumesc .