Ce sa nu mancam cand suferim cu tiroida

“Doamna doctor ce nu am voie sa mananc daca sufar cu tiroida?” La aceasta intrebare care apare destul de frecvent in cursul consultatiilor raspunsul meu este: puteti manca orice. Acest raspuns provine dintr-o incredere, poate uneori nejustificata, in bunul simt al celorlalti. Adica ma gandesc cate kilograme de sare poate manca un om sau cati saci de nuci sau straturi de varza trebuie sa devoreze ca sa ii fie afectata tiroida? Atata vreme cat exista moderatie si echilibru nu ar trebui sa ne facem prea multe griji.

Pentru cei care nu sunt multumiti cu declaratia de mai sus si au nevoie de date mai stiintifice urmeaza in continuare cateva lucruri de baza legate de dieta si tiroida.

Iodul reprezinta elementul cheie cu ajutorul caruia se sintetizeaza hormonii tiroidieni (T3 si T4).

Necesarul zilnic de  iod la adult este de aproximativ 150 de μg. In anumite conditii fiziologice (pubertate, sarcina, lactatie), necesarul de iod creste pana la 300 de μg. Atat lipsa cat si excesul de iod (peste 1000 μg/zi) pot afecta functionarea tiroidei.

In cazul unui deficit de iod in dieta tiroida incearca sa compenseze marindu-se de volum (astfel apare gusa) iar in caz de deficit sever de iod apare hipotiroidism (la adulti) si cretinism (la copii mici la care creierul nu este complet dezvoltat in momentul expunerii la lipsa de iod). Carenta de iod apare in zonele montane si submontane printr-un efect de “spalare a iodului” iar Romania are un astfel de relief in mare parte din suprafata sa (cantitatea de iod din sol fiind foarte mica, produsele vegetale si de la animale din aceste zone contin putin iod)– astfel ca in 2001 in tara noastra 30 de judete erau declarate endemice pentru lipsa de iod. In anul 2002 a intrat în vigoare în Romania legislatia privind iodarea universala a sarii ce prevede iodarea sarii destinate consumului uman, cu 20 mg de iod la 1 kg de sare, aplicata cu caracter obligator în industria alimentara la iodarea painii din anul 2004. Facand un calcul rapid, pentru un consum de 5 g de sare pe zi (doza zilnica maxima recomandata) aportul de iod este de 100 μg.

Se recomanda cumpararea sarii iodate ambalata in pungi rezistente la apa, cu data fabricatiei sau expirarii mentionata pe ambalaj. Dupa expirare, concentratia de iod scade mult. Sarea iodata se pastreaza in cutii inchise, ferita de soare si de apa. Se recomanda adaugarea sarii la sfarsitul prepararii mancarii, deoarece iodul din sare se pierde in timpul fierberii.

Alimentele procesate si produsele de panificatie reprezinta o sursa importanta de iod prin utilizarea sarii iodate pentru obtinerea lor, concentratia lor de iod variaza in functie de cantitatea de sare folosita.

Alimentele cele mai bogate natural in iod sunt pestii marini si fructele de mare (somon, morun, languste, homar, scoici, stridii, alge marine – cu concentratii de iod intre 50 si 300 mcg/100g; pestii de apa dulce au concentratii mai mici de iod decat cei de apa sarata)

Produsele animale pot constitui o sursa de iod, dependent de cantitatea de iod din sol/vegetatie (deci mai bogate in iod in zonele de langa mare, campie, mai sarace in iod in zonele de munte si submontane) dar in prezent din cauza utilizarii pe scara larga de catre crescatori a unor substante dezinfectante sau suplimente alimentare care contin iod in cantitate mare concentratiile de iod din carne, produse lactate, oua pot atinge valori de 50-100 micrograme la 100 de grame.

Fructele si legumele contin in general o cantitate mica de iod (cea mai mare concentratie de iod o gasim in spanac, ciuperci, nuci pana la 20 mcg/100g).

La femeile insarcinate si cele care alapteaza este necesar un aport mai mare de iod (fie prin dieta, fie prin administrarea unor suplimente- iodura de potasiu sau vitamine speciale pentru sarcina care sa contina si iod)

Excesul de iod apare de obicei dupa administrarea unor medicamente bogate in iod (de exemplu amiodarona/cordarone, substante de contrast iodate pentru investigatii radiologice, suplimente alimentare din alge marine). Majoritatea persoanelor care ingera cantitati mari de iod raman eutiroidiene; unele persoane insa, in special cele care anterior au fost deficitare, dezvolta hipertiroidie. In mod paradoxal, excesul de iod poate inhiba sinteza hormonilor tiroidieni si duce la gusa si hipotiroidism.

In principiu in hipertiroidism este de evitat aportul excesiv de iod deoarece acesta poate accentua hipertiroidismul (deci reducerea alimentelor cu cantitate mare de iod dar cel mai important evitarea medicamentelor cu iod – amiodarona/cordarone, substante de contrast iodate pentru investigatii radiologice, suplimente alimentare din alge marine).

Dieta cu cantitate mica de iod se recomanda pacientilor cu cancer tiroidian timp de 2-3 saptamani inainte de tratamentul cu iod radioactiv (acesta deoarece daca scoatem iodul din alimentatie resturile tiroidiene vor deveni avide de iod si iodul radioactiv va avea o eficienta mai mare)

Seleniul este un alt oligoelement important pentru o buna functionare a tiroidei, deficitul de seleniu ducand la activarea proceselor autoimune tiroidiene si deficit de hormoni tiroidieni.

Cantitati mai mari de seleniu se gasesc in creveti, ton, cod, ficat, nuci braziliene, anumite tipuri de ciuperci.

In tiroidita cronica autoimuna s-a demonstrat ca administrarea de Seleniu 200 mcg/zi duce in 50% din cazuri la atenuarea procesului autoimun (scaderea nivelului de anticorpi).

Legumele din familia crucifere (varza, brocoli, conopida, gulia, varza de Bruxelles) sunt bine cunoscute drept “gusogene” . Ele contin anumite substante, tiocianati, care blocheaza preluarea iodului de catre tiroida. Efectul gusogen este mai accentuat atunci cand sunt utilizate in stare cruda si mai ales atunci cand exista si un aport deficitar de iod. Dar avand in vedere faptul ca folosirea lor are numeroase efecte benefice se recomanda utilizarea lor gatite la aburi (aceasta ducand la scaderea concentratiei de tiocianati) si marirea cantitatii de iod consumata.

Se considera ca aspartamul, un indulcitor artificial, ar putea declansa boli tiroidiene autoimune (tiroidita cronica autoimuna Hashimoto, boala Basedow-Graves) la persoanele predispuse.

Soia nefermentata este bogata in izoflavone care au deasemenea actiune gusogena si contine cantitati mari de acid fitic si oxalic care impiedica absorbtia mineralelor (calciu, magneziu, cupru, fier, zinc). Soia nefermentata si produsele derivate (laptele de soia, tofu, concentratele proteice din soia, chiftelele, snitelele, crenvurstii, produsele dedicate copiilor, laptele pentru bebelusi) pot duce la hipotiroidism. Produsele din soia fermentata (Natto, tempeh, miso, sos de soia traditional) au o cantitate de izoflavone mai mica si deci o actiune gusogena mai mica.

In speranta ca aceste informatii va vor fi utile inchei aici si va astept cu comentarii, intrebari, nelamuriri.

Autor: Loredana Parlog, medic endocrinolog

Articole similare:

  1. vitMATINA De ce ne doare capul cand mancam inghetata?
  2. vitMATINA Cum stim ca suferim de o boala cardiovasculara?
  3. VIDEO Dr. Ioan Dragomir, chirurg: “La noi, interventiile chirurgicale pentru glanda tiroida se fac in situatii dificile, pentru ca pacientul ajunge tarziu la operatie.” Chirurgia glandei tiroide
  4. vitMATINA O suta de motive pentru care sa mancam varza murata
  5. VIDEO Dr. Daniel Ciurdariu, medic chirurg: In cazul cancerului de tiroida, operatia este mai dificila decat cea pentru un nodul simplu sau pentru gusa. Interventia este supusa accidentelor si complicatiilor

Tags: ,

241 comentarii

Participa la discutie. Citeste comentariile cititorilor si exprima-ti si tu parerea!

  1. Comentariu scris de Nicoleta
    Publicat la data de 10.4.2013, ora 12:21 pm

    Buna ziua,

    As dori un sfat cu privire la ce analize ar mai trebui efectuate pt. tiroida. Am deja urmatoarele rezultate:
    - Free T4 = 15.2 pmol/L – valori normale 12-22
    - TSH= 3.43 valori normale 0.27- 4.2
    - Anti TPO = 5 UI/mL valori normale < 34
    - Anti tiroglobulina 620 UI/mL valori normale < =115.
    Am facut si ecografie unde au fost evidentiati noduli.

    Ce parere aveti despre eliminarea produselor care contin gluten?

    Multumesc pt. timpul acordat,

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 10.4.2013, ora 1:12 pm

      Se pare ca ar fi vorba despre o gusa polinodulara cu eutiroidism (adica tiroida functioneaza bine doar ca s-au format noduli la nivelul ei). Daca nodulii sunt sub 1 cm se poate urmari ecografic situatia la 6-12 luni, daca sunt mai mari, sau arata suspect medicul va poate sugera o punctie cu ac subtire. In ceea ce priveste dieta cu gluten in cazul dumneavoastra nu are indicatie. Exista discutii legate de gluten si declansarea sau intretinerea tiroiditei cronice autoimune, Hashimoto, dar nu este cazul dumneavoastra deoarece anticorpii v-au iesit negativ (deci nu aveti tiroidita cronica autoimuna). Si oricum studiile efectuate pana in prezent nu au demonstrat ca o dieta fara gluten amelioreaza tiroidita cronica autoimuna.

    • Comentariu scris de gdan
      Publicat la data de 14.4.2013, ora 9:44 pm

      Daca puteti, renuntati 1-2 luna(i) la produse care contin gluten sau reduceti la trei sferturi fata de cat consumati acum. Existe teste pentru intoleranta care se pot face acasa si se pot cumpara din farmacie sau cumpara online.

      Incercati sa consumati produse-suplimente care contin omega3 si seleniu. La 2 luni verificati din nou antiroglobulina sa vedeti daca are impact ‘tratamentul’, experienta spune ca ar trebui inclusiv pe acei noduli
      Suplimentul de omega3 nu-l consumati pe o perioada foarte lunga sunt necesare surse naturale de omega3 din: somonul, sardinele, codul … Sunt la farmacii suplimente care au omega3 , seleniu , q10 care ajuta – atentie conteaza dozajul, fiindca daca au seleniu 15mcg este mult prea putin.

      Incercati sa va ganditi daca aveti probleme cu tranzitul intenstinal si motilitatea.
      numai bine.

      • Comentariu scris de elena
        Publicat la data de 16.4.2014, ora 9:33 pm

        buna gdan,
        am fost diagnosticata cu mixedem primar,mi s a dat eutyrox de 100 timp de o 6 sapt. in aceste 6 sapt am citit despre gluten si l am eliminat din alimentatie.am refacut analizele , surprinzator au iesit ok si mi s a spus pe toate partile ca glutenul nu are treaba, ca mi fac rau.
        am continuat apoi tot cu eutiyrox de 100 timp de 3 luni,am facut analizele si mi a iesit un tsh de 0,021( limita era intre 0.27 si 4).
        3 sapt am renuntat la eutirox ca sa elimin”micul exces”si acum am inceput p eutirox de 50…
        nimeni,nu am gasit un doctor care sa poata explica treaba cu glutenul.
        problemele inca sunt, balonari, constipari, oboseala, etc.
        cine poate explica acele “studii” care s au facut cu glutenul si tiroida?
        multumesc,

    • Comentariu scris de angela
      Publicat la data de 30.4.2014, ora 6:05 pm

      Buna ziua. Ma numesc. Angela si am 30 de ani Doresc sa raman insarcinata insa medicul endocrinolog mi a zis ca ar fi bine sa nu raman din cauza rezultatelor la analize. FT4. 1.16. (0.8-1.9). TSH. 2.20 (0.4-4) Anti-TPO. 326. (<35).Am tratament cu seleniu si euthyrox 50.Ce ma sfatuiti sa fac. MULTUMESC MULT

  2. Comentariu scris de rz
    Publicat la data de 10.4.2013, ora 1:48 pm

    Buna ziua,

    In cazul tiroidectomiei totale (carcinom medular) trebuie sa reduc consumul de iod? Are vreo influenta? Singurul tratament pe care-l urmez sunt hormonii de substitutie, au trecut 8 ani de la tiroidectomie.

    Multumesc.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 10.4.2013, ora 2:10 pm

      Carcinomul medular tiroidian este un tip mai special de cancer tiroidian, el nu provine din celule tiroidiene obisnuite care capteaza iod si fac hormoni tiroidieni astfel incat in cazul lui nu se administreaza iod radioactiv si nici nu se da tratament cu hormoni tiroidieni in doza mare, supresiva ci doar in doza normala, de substitutie. Deci nu este influentat in niciun fel de factori legati de dieta. Puteti manca prin urmare ce va place. multa sanatate.

  3. Comentariu scris de Valeriu R.
    Publicat la data de 10.4.2013, ora 3:04 pm

    Am hipotiroidie pentru care de vreo 5 ani iau L-Thyroxine 50ug (micrograme) zilnic. Analizele hormonale sunt in parametrii normali in afara de testosteron care e sub limita minima. Legat sau nu de acest lucru am un microadenom de 4mm la hipofiza pe care il supraveghez anual printr-un RMN, pare constant, nu a evoluat in ultimii 3-4 ani. Pentru mentinerea redusa a prolactinei iau o jumatate de pastila de Sostilar pe saptamina. Nu sufar de obosela cronica (cum sufeream inainte de tratament), nu am extremitatile reci (intotdeauna am preferat atmosfera rece) dar am pielea miinilor uscata, zona de sub barbie (gusa) cam mare, nu exagerat dar un pic cam mare si sunt supraponderal (ma ingras foarte repede cu toate ca maninc sanatos si nu mult) . Merg de doua ori pe an la medicul endocrinolog si la palpare si la ecografie nu s-au descoperit noduli.
    Ce sfaturi de dieta imi puteti sugera sau ce analize sau teste suplimentare ar trebui sa fac?
    Multumesc.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 11.4.2013, ora 12:12 am

      In ceea ce priveste tiroida: trebuie sa urmariti TSH ul si FT 4 la 6-12luni pentru ca este posibil sa evolueze hipotiroidismul si sa aveti nevoie de modificarea dozei de L Thyroxin. Este bine sa faceti la 1-2 ani si o ecografie tiroidiana. Inprivinta dietei pentru hipotiroidism este de evitat iodul in exces (dupa cum spuneam in articol este destul de greu sa aduci o cantitate mare din mancare, trebuie sa aveti grija la suplimentele alimentare, vitamine sa nu contina doze peste 300 mcg de iod). Gusa de care vorbiti este doar grasime, tiroida e situata la baza gatului, nu are legatura cu zona de sub barbie. Probabil ca din cauza cresterii in greutate ati depus si in zona respectiva tesut gras dar nu are semnificatie. Cresterea in greutate este posibil sa fie legata de un metabolism mai lent, in general mostenit genetic sau ar putea avea legatura cu microadenomul hipofizar daca acesta secreta ACTH dar imi inchipui ca aveti facute teste de inhibitie cu dexametazona pentru aceasta. Nu inteleg de ce aveti testosteronul scazut (este sub 2 ng/ml?)- se poate face terapie de substitutie pentru aceasta (nu stiu ce varsta aveti si daca aveti simptome legat de acest nivel scazut de testosteron).

      • Comentariu scris de Valeriu R.
        Publicat la data de 11.4.2013, ora 3:49 pm

        Va multumesc pentru sfaturi si timpul acordat.
        Ecografie tiroidiana fac anual, pina acum nu a evidentiat nimic anormal. La ultimele analize aveam TSH = 3.2mU/L. Nu stiu ce este FT, nu-l vad pe lista de analize, vad un FSH = 4.8.
        Am 45 de ani, testosteronul total este 267ng/dL (valori normale 400-1050) iar testosteron liber 7ng/dL (valori normale 6-25). Aici vad unitatea de masura e ng/dL, dvs lucrati in ng/mL.
        Da, am un metabolism mai lent, pot face ceva in aceasta privinta?
        Va rog detaliati putin “ar putea avea legatura cu microadenomul hipofizar daca acesta secreta ACTH dar imi inchipui ca aveti facute teste de inhibitie cu dexametazona pentru aceasta.” Ce analiza ar mai trebui sa fac si ce ar mai trebui sa discut cu medicul meu endocrinolog?
        Inca o data, multumiri.

        • Comentariu scris de Loredana Parlog
          Publicat la data de 11.4.2013, ora 7:11 pm

          sunteti in zona gri in privinta testosteronului (sub 200 ng/dl este prea putin peste 300 ng/dl este considerat normal intre200-300 ng/dl este la limita). daca aveti simptome legate de testosteronul scazut (libidou scazut, depresie, forta musculara scazuta, …) se poate da terapie de substitutie cu testosteron. In ceea ce priveste adenomul hipofizar acesta poate fi secretant, adica sa faca hormoni (din ce mi-ati scris pare sa fie un prolactinom- adica face prolactina, alti hormoni pe care ii poate produce acest adenom ar fi hormonul de crestere- trebuie verificat nivelul IGF1 sau ACTH -trebuie verificat nivelul cortizolului plasmatic dupa 1mg de dexametayona.

  4. Comentariu scris de Diana M.
    Publicat la data de 10.4.2013, ora 3:13 pm

    Buna ziua,

    V-as ruga sa ma luminati putin in privinta afectiunii mele: acum 2 ani mi s-a detectat un chist/nodul la tiroida; in plus, diagnosticul actual suna: tiroidita (sper c-am tradus corect din germana), hipovitaminoza D3, hiperparatiroidism secundar. La fiecare 6 luni merg la control si sint din ce in ce mai derutata. Ce afectiune am, mai exact?
    Acum trebuie sa iau vit D3 – 20.000 I.E. / una pe saptamina si L-thyroxin 100 mg/ una pe zi. Dvs. ce credeti? Este corect tratamentul? Ce regim alimentar as putea urma?

    Ultimele valori in singe sint:
    TSH: 1,24
    FT3: 2,86
    FT4: 1,54
    TAK: 150,10
    250H-Vit.D: 9,2
    PTH: 70,74

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 10.4.2013, ora 3:40 pm

      Tiroida are tendinta sa faca noduli (acestia sunt solizi), si marea lor majoritate sunt benigni, adica nu sunt cancer, trebuie doar urmariti. Tiroidita este o boala in care propriul sistem imun ataca tiroida si in timp poate duce la scaderea functiei tiroidiene si la aparitia de noduli . Daca analizele pe care le-ati mentiont sunt efectuate pe tratament cu LThyroxin atunci inseamna ca aveti deja hipotiroidism (deoarece cu o doza mare de tratament analizele sunt normale, deci tiroida dvoastra nu mai face mare lucru), daca inca nu ati inceput tratamentul cu lthyroxin si analizele sunt fara tratament inseamna ca medicii care v-au diagnosticat vor sa tina nodulul sub control de aceea va dau hormon tiroidian chiar daca tiroida functioneaza normal.
      Pe langa problema cu tiroida s-a depistat si o lipsa de vitamina D. Si aceasta problema este frecventa, mai ales dupa sezonul rece (vitamina D este produsa de piele, dupa expunerea la soare). Nu este ceva grav, daca luati mai multa vitamina D asa cum vi s-a recomandat o sa se regleze nivelul si pe viitor este bine ca in perioada septembrie-aprilie sa luati vitamina D cate 1000 ui/zi. Din cauza lipsei de vitamina D a crescut si nivelul altui hormon PTH, dar daca reglam vitamina D si acesta se va normaliza.

  5. Comentariu scris de Luminita D
    Publicat la data de 10.4.2013, ora 4:15 pm

    Buna ziua,
    Sunt insarcinata in 30 de saptamani, iar inca de la inceptul sarcinii am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna. De atunici, lunar imi refac analizele pentru T3/74/FT4 si TSH. Sunt sub tratament cu Euthyrox 25mg/zi.
    Ultimile valori sunt redate mai jos:
    T4=118.5nmol/L [ 66 - 181]
    T3=3.16mmol/L [1.3 - 3.1]
    FT4=10.31 pmol/L [12 - 22]
    TSH=1.3μUI/mL [0.270 - 4.20]
    Rezultatele care sunt in afara limitei, cf d-nei dr in a carei observatie sunt, reprezinta un rezultat tranzitoriu si recomandarea este sa continui cu aceeasi doza de Euthyrox.
    Este corect? Imi afecteaza aceste rezultate sarcina si copilul?
    Va multumesc anticipat.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 10.4.2013, ora 8:04 pm

      da este corect ce vi s-a spus. nu va faceti griji, se intampla frecvent ca in trimestrul 3 sa gasim valori ale FT4 sub limita, dar avand in vedere ca TT4 si TSH sunt normale inseamna ca este o eroare de masurare si ca aveti suficient hormon tiroidian in organism asa ca sarcina nu este afectata.

  6. Comentariu scris de dana
    Publicat la data de 10.4.2013, ora 5:21 pm

    Buna ziua,

    Tatalui meu (cardiopatie ischemica+altele +HTA cu medicatie cardio, fost mare fumator) i s-a pus dagnostic de gusa polinodulara si eutiroidism in urma ecografiei (recom. dupa control endocr. si senzatie permanenta de nod in gat deranjant); analizele nu i s-au cerut decat pt freeT4 (in limite) si TSH – valoare totusi foarte mica – 0,04…;
    Tratamentul recomandat timp de 2 luni este pt thirozol 5mgx3/zi
    Nu ar fi fost necesar sa faca analize pt mai multi markeri din sange?
    Exista riscul uneor reactii secundare de la medicament avand in vedere problemele lui cardiace? Multumiri anticipate pentru raspuns!

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 10.4.2013, ora 8:44 pm

      TSHul modificat ar sugera un usor hipertiroidism (adica are prea mult hormon tiroidian in organism).In general gusile polinodulare vechi pot in timp sa se hipertiroidizeze adica sa faca prea mult hormon. Pantru noduli daca sunt suspecti, mari se poate face punctie tiroidiana cu ac subtire (am scris un articol pe blogul meu daca vreti mai multe detalii) ca sa verificam daca sunt cancer sau nu. Daca nu sunt cancerosi atunci se poate face doar urmarirea lor ecografica. Alta analiza de sange care s-ar putea face pentru noduli este calcitonina (un marker tumoral care insa este pozitiv la doar 10% din cancerele tiroidiene, restul de 90% nu au markeri pe care sa-i depistam in sange, doar prin punctie punem diagnosticul). Pentru hipertiroidismul usor pe care il are se poate face fie urmarire si repetarea periodica a anlizelor sau tratament cu thyrozol in doza mica care blocheaza tiroida (dar la intreruperea tratamentului in general revine hipertiroidismul). nu accentueaza problemele cardiace thyrozolul, cea mai grava reactie adversa (care este rara, apare de obicei la varstnici si dupa doze mari) este scaderea globulelor albe. Deci daca in timpul tratamentului apare febra, sau alte semne de infectie trebuie facuta rapid o hemograma pentru a verifica numarul de globule albe (leucocite).

  7. Comentariu scris de Andreea D.
    Publicat la data de 11.4.2013, ora 8:57 am

    Buna ziua,

    In urma pierderii unei sarcini (sarcina tubara cu salpingectomie stanga in urma cu un an si patru luni) am fost sfatuita de catre medicul ginecolog sa fac cateva analize legate de tiroida, respectiv: ATPO,TSH, FT4, FSH, LH, HEMOGLOBINA GLICOLIZATA.

    Rezultatele au fost urmatoarele:
    ATPO : 456.2
    TSH : 1.41
    FT4 : 11.7
    FSH : 5.80
    LH : 6.28
    HEMOGLOBINA GLICOLIZATA : 5.6

    Dupa aceste analize, a urmat un control, in urma caruia mi s-a pus urmatorul diagnostic: gusa polinodulara, hipotiroidie si tiroidita cronica autoimnuna si mi s-a prescris Euthyrox 100 1/zi. Dupa aproximativ o luna de tratament cu Euthyrox am inceput sa am o senzatie de nod in gat si deranjare la inghitire, si mi s-a schimbat doza de la 100 la 50 pe zi, cateva zile jena respectiva a disparut insa a aparut din nou cam la o saptamana asa ca medicul a considerat ca trebuie sa trec pe Novothyral 100, 1 tableta pe zi. De aproximativ un an (24 mai se face un an) de cand sunt sub acest tratament.
    In tot acest timp am inceput sa am niste scurgeri maronii nu foarte abundente, dar foarte dese, adica nu stiam daca e menstruatia ca nu am reusit sa ma reglez, asta dupa ce am luat si anticonceptionale 6 luni(la recomandarea ginecologului), asa ca am zis sa nu mai iau Novothyralul si acum vad ca acele scurgeri maronii au disparut, am avut o menstruatie normala…
    In cazul acesta credeti ca pot avea un copil?
    As dori sa stiu si parerea dumneavoastra despre analizele facute si despre situatia de fata.

    Va multumesc anticipat.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 11.4.2013, ora 3:29 pm

      din analizele initiale nu reise ca ati avea hipotiroidism, TSH ul era normal, ar fi util sa repetati un TSH fara tratament, daca este sub 2,5 atunci nu aveti nevoie de tratament si nu este influentata fertilitatea (conteaza si ce varsta aveti, femeile peste 36 de ani cu tiroidita cr autoimuna cum aveti dumneavoastra pot sa ramana mai greu insarcinate, dar nu este imposibil). Din cauza faptului ca nu mai aveti o trompa poate fi mai greu sa ramaneti insarcinata, deoarece cand ovulati de pe partea stanga ovulul se pierde. Daca aveti intr-adevar noduli tiroidieni este bine sa faceti anual ecografia de control.

      • Comentariu scris de Andreea D.
        Publicat la data de 11.4.2013, ora 4:02 pm

        Multumesc frumos pentru raspuns, urmeaza sa repet analizele, insa ma ingrijoreaza faptul ca am luat acele pastile aiurea, se pare …

        • Comentariu scris de Loredana Parlog
          Publicat la data de 11.4.2013, ora 5:51 pm

          Dupa ce intrerupeti tratamentul valorile hormonale revin la cele anteriore tratamentului, nu exista un efect remanent. Singura problema daca se administreaza o doza prea mare de euthyrox sau novothyral este ca in perioada respectiva pot sa apara simptome de hipertiroidism.

          • Comentariu scris de Andreea D.
            Publicat la data de 12.4.2013, ora 8:23 am

            Am inteles. Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si lamuriri. Sanatate multa va doresc!

  8. Comentariu scris de Gabriela
    Publicat la data de 11.4.2013, ora 8:10 pm

    Daca timp de 2 ani am luat Estro PLUS, un complex de izoflavone pe baza de soia, pentru ameliorarea efectelor menopauzei, exista riscul dezvoltarii vreunei afectiuni a tiroidei? Articolul mi-a adus multe informatii despre soia si cred ca in felul acesta inteleg de ce am la 50 de ani osteoporoza!!! Poate tot soia a impiedicat sinteza calciului in organism. Acum fac tratament pentru osteoporoza si ma gindesc sa inocuiesc pastilele pe baza de soia cu alte plante. Ce puteti sa imi spuneti?

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 11.4.2013, ora 11:18 pm

      Puteti sa incercati cu salvie pastile sau ceai – la unele paciente functioneaza bine pentru bufeuri. Daca aveti doar 50 de ani si simptomele sunt severe ar fi o varianta si un tratament scurt cu estrogeni ( daca medicul care va consulta considera ca nu aveti contraindicatii) acestia ar trata bine si bufeurile si osteoporoza. In plus daca aveti deja osteoporoza ( si nu ati intrat de prea mult timp la menopauza) ar trebui niste investigatii pentru a stabili daca aceasta nu este secundara unei alte afectiuni – lipsa de vitamina D, exces de parathormon, hipertiroidism, artrita reumatoida, boala celiaca, etc.

      • Comentariu scris de Loredana Parlog
        Publicat la data de 11.4.2013, ora 11:22 pm

        Pentru a verifica tiroida puteti face o dozare de ATPO si TSH si o ecografie, oricum in perioada postmenpauza se pot declansa si afectiuni tiroidiene

  9. Comentariu scris de cornea maria
    Publicat la data de 12.4.2013, ora 5:58 pm

    anti-tpo ab =206
    t4 11,7
    tsh-4,09
    va rog ajutati-ma ma dor ochii rau,nu pot dormii ,am tensiuni f mari, palpitati mari,frig tranzit accelerat cu scaune rapide…
    ce pot sa am?

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 12.4.2013, ora 9:15 pm

      Simptomele nu au legatura cu tiroida. Aveti o boala de tiroida -tiroidita cronica autoimuna, dar din analizele pe care le-ati mentionat deocamdata functia tiroidei este normala deci nu va poate afecta organismul. Trebuie sa va vada un medic de medicina generala sau medicina interna pentru a stabili de unde vin aceste simptome.

  10. Comentariu scris de torodoc
    Publicat la data de 24.4.2013, ora 12:55 pm

    buna ziua. am bassedov de mai multi ani urmez tratament cu tyrojol 5 mg am carcinom ductal mamar sunt operata la san din noembrie si nu iau tratament pt. san .va rog sa spuneti povt avea complicati in viitor. am facut teste imunohistochimice rezultatulveste er pozitiv 60 pgr pozitiv 20 cerb B2 negativ ki67 pozitiv 5 10 va rog spuneti mi ce sa fac am stari de neliniste si ganduri rele im cer scuze pentru greselile facute la scris. va multumesc. o zi buna.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 7.5.2013, ora 7:54 pm

      Cele 2 afectiuni ale dumneavoastra sunt independente, nu se influenteaza reciproc. In ceea ce priveste boala basedow trebuie sa verificati periodic nivelul TSH si acesta trebuie sa fie intre 0,5 si 3. Cancerul de san trebuie urmarit de oncologul dumneavoastra care poate decide sa va recomande iradiere locala sau chimioterapie, se poate administra si tratament hormonal, tamoxifen sau Arimidex, dar aceasta in functie de varsta, de prezenta receptorilor estrogenici in tumora, etc. Oricum treceti printr-o perioada foarte grea si aveti nevoie de multa sustinere si sa ganditi cat mai pozitiv. Stiu ca la noi nu se prea practica dar in afara in echipa care trateaza un pacient cu cancer pe langa chirurg, oncolog este de obicei si un psiholog. Poate ca v-arface bine sa stati de vorba si cu un psiholog.

    • Comentariu scris de aurora milosinschi
      Publicat la data de 4.4.2014, ora 8:23 pm

      In 2005 am fost operata de tiroida , total pe dreapta si subtotal pe stanga dar am in continuare probleme tsh 8.5 iar t3 si t4 in norme acum dupa ecografie au descoperit ca partea stanga este marita si intarita , dar nu mi au dat un raspuns concret de la endocrinologie , acum locuiesc in italia si aici dureaza ,,,,Dv ce sfat imi dati?Am 40 de ani si iau euthirox zilnic 100mg de 2 ani cand am facut ultimele analize si erau bune
      Multumesc

  11. Comentariu scris de torodoc
    Publicat la data de 10.5.2013, ora 3:07 pm

    va multumesc. Eu sunt operata de dr. viisoreanu un om cum rar intalnesti.Am51 ani mi s a recomandat sa fac lunar cate o injectie zoladex si sa iau 2 pastile de tamoxifen.Va rog sa imi spune ti este singurul tratament s au pot face si alceva.Am sanse de vindecare totala.Va rog din suflet sa imi raspundeti.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 10.5.2013, ora 10:10 pm

      Exista paciente cu cancer de san care se vindeca. Eu nu cunosc cazul dumneavoastra si nu imi pot da cu parerea. Oricum consider ca toti suntem in mana lui Dumnezeu si trebuie sa traim cat mai frumos fiecare zi care ne este data, niciodata nu stii ce te asteapta maine. Sanatate multa.

  12. Comentariu scris de aurelia
    Publicat la data de 25.5.2013, ora 5:23 pm

    Buna ziua! Am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna in2011.LA analizele din martie Tsh-0.248 ( tratament cu euthyrox 75). Am redus conc la 50 si la 2luni am repetat analiza Tsh 3.1.
    Va rug sa-mi spuneti daca exista o formula dupa care pot calcula conc adecvata?
    Care ar fi alimentatia adecvata?
    Mentiuni:
    -in martie am slabit brusc 3kg (43→40), acum am 41.5kg.
    -sunt foarte slabita, obosesc f repede, am palpitatii
    -valorile Tsh-ului au variat tot timpul ( o data peste limita /lim inferioara)
    Va multumesc pentru timpul acordat!

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 26.5.2013, ora 3:21 pm

      Nu exista o formula de calcul. Doza este stabilita pentru fiecare pacient in functie de valorile TSH. Administrarea trebuie sa fie facuta dimineata cu minim 20 de minute inainte de masa, fara alte medicamente sau suplimente calciu, fier care ar putea sa ii scada absorbtia. Deasemenea administrarea de lichide fierbinti, ceai, cafea, dupa euthyrox pot duce la inactivarea acestuia. Daca Euthyroxul este administrat corect, nu sunt uitate pastile, ar trebui sa se poata stabili doza adecvata pentru a aduce Tsh undeva intre 0,5-2,5. Conteaza mult si cum se simte pacientul unii se simt mai bine daca sunt usor supra/subdozati (dar la femeile care vor sarcina trebuie neaparat respectat intervalul pe care l-am mentionat). Exista si pacienti la care tiroidita prezinta episoade de hipertiroism si la acestia este mai greu de mentinut valoare normala a TSHUlui, dar acestea sunt cazuri rare.
      In legatura cu alimentatia este indicat sa evitati medicamentele/suplimentele cu mult iod care ar putea provoca fluctuatii ale functiei tiroidiene, dar nu aveti niste restrictii stricte legate de alimente.
      Variatiile Tshului dvoastra nu au fost totusi foarte mari dupa parerea mea si nu ar justifica simptomele pe care le-ati mentionat. Este posibil sa aveti si alte afectiuni:spasmofilie, etc.

  13. Comentariu scris de torodoc
    Publicat la data de 26.5.2013, ora 12:01 pm

    va rog sa i mi spuneti daca am boala bassedow am voie sa consum sare iodata pot sa i au vitamine ce contin iod va multumesc.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 3.6.2013, ora 11:32 pm

      Aveti voie sa consumati sare iodata in cantitate moderata, ar fi bine sa evitati suplimentele de iod.

  14. Comentariu scris de Alina
    Publicat la data de 8.6.2013, ora 11:17 am

    Free T4 = 1.85 (valori normale 0.93-1.70 )

    TSH = 0.005 (valori normale 0.27-4.20 )

    Am TSH foarte foarte mic aproape de 0 asa ca am fost diagnostigata cu hipertirodie. mi s-a spus sa nu mai mananc sare iodata deloc si nici alimente care contine iod.Problema este ca iodul se cam gaseste peste tot.. am tot cautat pe internet dar nu prea am gasit.. doar cateva.
    ad dori sa stiu daca pot manca aceste alimente si daca mai puteti adauga si dvs cateva
    mere verzi si galbene
    dovlecei
    cartofi
    fructe verzi
    legume verzi
    pepene galben
    orez
    fasole uscata si verde
    carne de pui de vita
    varza.
    vreau sa stiu daca aceste alemente sunt corecte daca nu contin iod sau daca contin foarte putin. multumesc.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 9.6.2013, ora 5:41 pm

      Intr-adevar exista in acest moment un exces de hormoni tiroidieni in organismul dumneavoastra. Uneori TSH ul poate fi sub 0, la dumneavoastra este inca dozabil chiar daca este mic, in plus Severitatea hipertiroidismului se judeca in functie de valorile FT4 si mai putin ale TSHului, deci ati avea practic un hipertiroidism foarte usor (FT4 este putin crescut). Nu aveti prin urmare nevoie de restrictii ata de severe de iod. Puteti manca orice, aveti grija doar la medicamente/suplimente cu iod.
      dupa cum spuneam in articol legumele si fructele au putin iod, in schimb in ziua de azi carnea si alte produse animale pot fi contaminate cu iod (produse antibacteriene, utilizate in Ingrijirea animalelor, pentru sterilizare, etc) in plus daca sunt procesate au automat adaugata sare iodata.

  15. Comentariu scris de torodoc
    Publicat la data de 8.6.2013, ora 3:28 pm

    va multumesc pentru raspuns. eu am oxteoporoza minus 3 la coloana si minus1,6 la femur pentruca fac injecti lunar cu zoladex nu mi a dat nici un tratament pt. osteoporoza ma dor oasele va rog sa spune ti ce as putea face injectiile trebuie sa le fac timp de 2 ani va multumesc.

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 9.6.2013, ora 5:30 pm

      Ar trebui sa luati si tratament de osteoporoza. Exista mai multeclase de medicamente (bifosfonati, ranelat de strontiu, denosumab) si in functie de particularitatile cazului dumneavoastra se va alege medicamentul cel mai adecvat. Exista si un program national de osteoporoza in cadrul caruia se poate primi tratament gratuit pentru osteoporoza (la spitalele Elias si Parhon).

  16. Comentariu scris de Dana
    Publicat la data de 19.6.2013, ora 3:55 pm

    Buna ziua,

    va rog urgent sfat pentru tatal de 66 ani, cu boli cardiace asociate HTA, fost mare fumator, caruia i s-au descoperit noduli (solizi) pe tiroida si valoare ff mica de TSH (0,04), cu T4 normal: i s-a recomandat Thirozol50 pt 2-3 luni, de 3 ori pe zi; dupa 2,5luni T4 a crescut peste limitele normale (dublat) iar TSH-ul a scazut mai tare la 0,02… Urmeaza eco si avem temeri. Sa schimbam medicul / sa solicitam si o a doua opinie?
    Multumesc frumos!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 20.6.2013, ora 10:08 am

      Tatal dumneavoastra are un hipertiroidism (exces de hormoni tiroidieni). Acesta poate sa fie determinat sau de o gusa polinodulara hipertiroidizata (o gusa veche in care nodulii au inceput sa produca hormon in exces) sau boala Basedow Graves (o boala in care organismul produce anticorpi care stimuleaza tiroida global sa sintetizeze prea mult hormon). Avand in vedere evolutia (cu accentuarea hipertiroidismului in ciuda tratamentului cu Thyrozol) pare mai plauzibil diagnosticul al doilea. Dar uneori hipertiroidismul poate fi indus si de o incarcare cu iod (daca ia amiodarona/cordarone sau a facut recent o tomografie cu substanta de contrast) deci trebuie sa excludem aceasta situatie pentru stabilirea unui diagnostic corect.
      Repetarea ecografiei la 3 luni nu aduce informatii suplimentare utile. cel mai important la ora actuala este statusul functional (valorile hormonilor) deoarece hipertiroidismul ii poate agrava problemele cardiace.

      • Comentariu scris de Dana
        Publicat la data de 20.6.2013, ora 11:16 am

        Multumesc mult pentru raspuns!
        Ieri tocmai ce a repetat eco si raspunsul medicului este ca tiroida stagneaza ca aspect si trebuie sa continue cu tratamentul dat inca 3 luni, redus la 2 cp/zi dar si cu recomandarea de slabire (in ultimele 3-4 luni s-a ingrasat aprox. 10kg, predominant abdominal, acest lucru afectandu-i mult zona lombara – mari dureri de mijloc si oboseala din ce in ce mai mare, ajungand sa se fereasca de miscare…).
        Nu mananca mai mult ca alta data ( mananca multa paine alba…cu putina mancare, si mai putin fructe+legume), dar s-a lasat de fumat in februarie.
        Atunci a facut o coronarografie pt suspiciune de infarct, dupa stabilizarea unei crize anginoase cu tahicardie puternica si tensiune foarte scazuta; rezultatul a fost cumva bun – afectarea este pe vasele mici nu mari; substanta de contrast de atunci putea sa afecteze producerea de hormoni?
        Multumesc din suflet, d-na doctor, pt raspuns!

        • Comentariu scris de Loredana Parlog
          Publicat la data de 22.6.2013, ora 1:17 pm

          da este posibil ca factorul declansator al hipertiroidismului sa fi fost substanta de contrast iodata utilizata pentru coronarografie. O particularitate a acestei forme de hipertiroidism este faptul ca e mai rezistenta la tratament (tiroida s-a incarcat cu mult iod si face hormon in exces pana cand va epuiza acest iod). Dupa cum va spuneam ecografia repetata la interval atat de scurt nu ne spune nimic semnificativ legat de evolutie. In schimb faptul ca FT4 a crescut pe tratamentul cu Thyrozol arata ca doza utilizata nu reuseste sa blocheze eficient tiroida si ar fi necesara o crestere a dozei nu o scadere dupa parerea mea. Oricum, indiferent de doza de Thyrozol cu care va continua, ar trebui sa repetati TSH FT4 mai repede (peste o luna) avand in vedere evolutia pana acum pentru a putea ajusta doza de Thyrozol deoarece angina poate fi agravata de hipertiroidism asa ca acesta trebuie bine controlat.
          Ingrasarea este in contextul lasarii de fumat – trebuie sa tina regim si sa faca miscare.

  17. Comentariu scris de cozmin
    Publicat la data de 26.6.2013, ora 9:53 pm

    Buna ziua.
    FT4-2,51
    TSH-0,000
    In urma acestor analize diagnosticul pus de medic hipertiroidism,tratament cu thyrozol de 10mg 3 pe zi o luna dupa care 2 pe zi si in final analize din nou.Va rog sa-mi spuneti daca e corect tratamentul si daca valorile analizelor sunt de speriat,am 40 ani.Poate fi declansata boala pe fond de stres,deoarece ma confrunt de 2 ani cu atacuri de panica usoare, si pot lua BETALLOC cu THYROZOL? VA MULTUMESC

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 1.7.2013, ora 12:04 am

      Da analizele indica hipertiroidism si tratamentul initial este cu thyrozol. Trebuie urmat minim 6 luni, de obicei 1-1,5 ani si ulterior se poate incerca intreruperea lui (depinde si de cauza hipertiroidismului – boala Basedow, gusa polinodulara, adenom toxic). Stresul poate declansa o boala de tiroida.
      Pana la obtinerea unui control al bolii cu thyrozol se administreaza si betaloc pentru a bloca unele din efectele hormonilor tiroidieni. In functie de caz betalocul va fi intrerupt cand analizele tiroidiene se normalizeaza sau va fi continuat daca exista o boala cardiaca asociata.

  18. Comentariu scris de cozmin
    Publicat la data de 27.6.2013, ora 5:40 pm

    SETALOFT NU BETALOC

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 1.7.2013, ora 10:54 am

      Da se pot utiliza in paralel . Daca suferiti de o tulburare anxioasa este necesar si trat cu setaloft, daca anxietatea face parte din tabloul hipertiroidismului atunci ar trenui sa dispara dupa tratarea hipertiroidismului.

  19. Comentariu scris de pralea cristina
    Publicat la data de 4.7.2013, ora 6:58 pm

    TSH 7,2 (normal 0,4-4)
    Anti-TPO 536 (normal 0-35)
    FT4 1,18 (normal 0,89-1,76)
    fT3 3,96 (normal 3,1-6,8)

    Medicul endocrinolog spune ca este hipotiroidism subclinic, fara tratament momentan, dar sub supraveghere. Ce pot sa fac?

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 11.7.2013, ora 11:39 am

      Avem 2 optiuni: monitorizare la 6-12 luni sau inceperea tratamentului cu Euthyrox (sa aduceti din afara ce nu mai produce tiroida dumneavoastra). Eu de obicei dau tratament la valori de 7 ale TSHului. Dupa 2-3 luni de tratament se face evaluare si se decide daca starea generala e mai buna cu tratament sau nu si deci daca se va lua in continuare Euthyrox sau se va face monitorizarea periodica.

  20. Comentariu scris de Ludmila Olariu
    Publicat la data de 6.7.2013, ora 11:26 am

    Buna ziua,am avut Hashimoto,s-a transformat in hipotiroidism(75 mcg eutyrox iau)si am 3 intrebari:
    1.suplimentele de iod au vreo valoare in cazul meu?
    2.imunosupresoarele sau vitaminele au valoare in cazul meu
    3.cytomelul (T3) m-ar ajuta sa nu mai cresc doza de eutyrox?

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 11.7.2013, ora 11:48 am

      Tiroidita Hashimoto inseamna ca exista anticorpi care ataca tiroida. In fazele initiale ale bolii functia tiroidei este normala dar pe parcursul evolutiei acestei boli tiroida va fi distrusa si se instaleaza hipotiroidismul. Deci aveti in continuare tiroidita Hashimoto si sunteti in faza de hipotiroidism.
      Pentru tiroidita Hashimoto se recomanda evitarea incarcarii cu iod deoarece aceasta poate duce la hiper/hipotiroidism. Nu aveti de ce sa luati suplimente de iod; daca mancati normal, diversificat, aveti aport suficient de iod.
      Nu stiu ce vreti sa spuneti cu imunosupresoare. Tiroidita Hashimoto fiind boala autoimuna ar putea teoretic beneficia in faza initiala (cand tiroida este inca functionala) de tratament imunosupresor, dar efectele negative ale acestui tip de tratament sunt atat de numeroase si grave incat nu se merita sa tratezi astfel tiroidita. Pentru scaderea anticorpilor impotriva tiroidei se poate utiliza Seleniu 200 mcg/zi.
      Intr-adevar daca ati lua T3 doza de T4 (Euthyrox) ar putea fi mai mica dar nu inteleg de ce ati vrea sa faceti acest lucru. Cytomelul (T3) are efecte cardiace puternice si nu este recomandat. Se prefera administrarea de Euthyrox care este un precursor din care organisul va sintetiza T3.

  21. Comentariu scris de ceci
    Publicat la data de 11.7.2013, ora 5:32 pm

    Buna ziua dna. Dr.,

    Sunt insarcinata si sunt sub tratament cu euthyrox am o tiroidita hashimoto .
    Va rog sa mi spuneti daca e nevoie de supliment de iod?Pot lua vitamine care contin iod?
    Multumesc,

  22. Comentariu scris de Monica
    Publicat la data de 16.7.2013, ora 9:18 pm

    Buna ziua Doamna doctor,
    Am 41de ani si de aproape 3 ani am fost diagnosticata cu hipertiroidism.
    In ultima perioada, am facut tratament cu clostybegyt, pe seama caruia am dat cresterea brusca a TSH-ului. Am pornit tratamentul cu pastile cu concentratie 25 de Eutyrox, treptat ajungand la concentratia de 150. Acum am repetat TSH-ul si a iesit 1, 64 ( ultima data , fiind 7, 66). Am facut si potasiul, fosforul si calciul-toate in limite normale. Medicul, care urmareste evolutia, mi-a spus sa continui cu Eutyrox 150/1/zi, inca 6-8 saptamani, apoi sa refac analiza. Intrebarea mea este, continuand tratamentul nu risc sa scada valoarea TSH-lui sub limita inferioara? Mentionez ca urmez un tratament si cu Utrogestan , in zilele 16-25 ale ciclului, deoarece doresc sa raman insarcinata.
    Va multumesc frumos!

  23. Comentariu scris de Monica
    Publicat la data de 16.7.2013, ora 10:09 pm

    Buna ziua Doamna doctor,
    Am 41de ani si de aproape 3 ani am fost diagnosticata cu hipertiroidism.
    In ultima perioada, am facut tratament cu clostybegyt, pe seama caruia am dat cresterea brusca a TSH-ului. Am pornit tratamentul cu pastile cu concentratie 25 de Eutyrox, treptat ajungand la concentratia de 150. Acum am repetat TSH-ul si a iesit 1, 64 ( ultima data , fiind 7, 66). Am facut si potasiul, fosforul si calciul-toate in limite normale. Medicul, care urmareste evolutia, mi-a spus sa continui cu Eutyrox 150/1/zi, inca 6-8 saptamani, apoi sa refac analiza. Intrebarea mea este, continuand tratamentul nu risc sa scada valoarea TSH-lui sub limita inferioara? Mentionez ca urmez un tratament si cu Utrogestan , in zilele 16-25 ale ciclului, deoarece doresc sa raman insarcinata.
    Va multumesc frumos! (
    P.S. tiroidita autoimuna, cred ca am scris gresit mai sus diagnosticul)

    • Comentariu scris de PARLOG LOREDANA
      Publicat la data de 30.7.2013, ora 6:04 pm

      de vreme ce a iesit TSHul a fost bun pe 150 de Eutyrox inseamna ca de atat aveti nevoie. Daca reduceti doza probabil TSH ul va creste din nou si avand in vedere ca vreti o sarcina este important sa mentinem TSHul in jur de 1.
      Dupa 4-6 sapt pe o anumita doza de Euthyrox se ajunge la echilibru si TSHul se stabilizeaza, de aceea dupa o schimbare de doza se verifica la 4-6 saptamani care este nivelul TSHului pentru a sti daca mai este nevoie de vreo ajustare a dozei.

  24. Comentariu scris de maria
    Publicat la data de 19.7.2013, ora 9:28 am

    Buna ziua,
    am 61 de ani si in data de 20 octombrie 2011 am fost diagnosticata cu tiroitida autoimuna.
    - volum tiroidian ( ecografie) 19,75ml
    - TSH 4,63uUI/ML
    -ATPO 5 ui/ml
    am urmat tratament cu Eutirox 25 mg/zi fara rezultat asa ca, la 6 luni am primit tratament cu Bioseleniu plus zinc cu rezultat spectaculos
    TSH 2,17 uUI/ML
    ULTIMA EVALUARE 20.05.2013, tratament EUTIROX 12,5 MG/ZI ca sa pierd in greutate am 78kg si 1,70 m inaltime.
    urmatoarea evaluare decembrie 2013.
    din pacate nu reusesc sa mai slabesc si sa scap de aceasta Gusa inestetica.
    ce ar trebui sa fac pentru ca sa ajung la 64 kg si la un volum normal al Tiroidei.
    va multumesc anticipat pentru raspuns.
    Cu stima,

  25. Comentariu scris de Irina
    Publicat la data de 1.8.2013, ora 11:20 am

    Buna ziua,

    In urma unor analize pentru tiroida am avut valori crescute la ATPO: 60 ( normal<5.6) si Ac TG 153 (normal <4.11), TSH , T3 si T4 au fost in limite normale. Va rog sa-mi spunti ce ar putea fi; mentionez ca am 26 de ani.
    Multumesc anticipat!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 7.8.2013, ora 6:02 pm

      aveti tiroidita cronica autoimuna, Hashimoto. Trebuie sa faceti anual control la endocrinologie si daca vreti o sarcina sau ramaneti insarcinata trebuie sa stati de vorba cu un endocrinolog.

  26. Comentariu scris de Lucy
    Publicat la data de 22.8.2013, ora 8:41 pm

    Am 60 de ani . De 2 ani am fost diagnosticata cu Tiroidita autoimuna .
    La ecografie -Exista si 2 noduli de 5 mm fiecare!
    La analize :
    Ig G anti Citomegalo virus – poztiv
    Ig G anti Citomegalo virus- 214,9
    Ac anti TPO – 364,75
    Anticorpi antitiroglobulina – 31,75
    Parathormon – 86,2
    VSH – 27
    Uree serica -68
    Fosfataza alcalina – 241
    Alpha amilaza – 110
    Colesterol seric total – 269
    Celelalte analize sunt in limite normale .Un consult la medicul cardiolog si investigatiile specifice arata ca din acest punct de vedere nu am nici o problema .
    Desi VSH este marit de foarte multi ani, totusi nu am nicio infectie in corp .
    La o ecografie mi s-a spus ca a rinichii “cam mici “. Asa o fi , dar si din acest punct de vedere nu ma pot plange de nici o problema .
    Pana acum nu am luat nici un tratament specific alopat .
    Am luat insa remedii homeopate care mi-au tinut boala pe loc intr-un fel , doar ca am unele manifestari care ma ingrijoreaza : dureri de oase, dureri de muschi si de incheieturi .
    Am fost si la osteopat dar nu am rezultate multumitoare .
    Mentionez ca de 15 ani nu am luat nici un fel de medicamente alopate si ca nu stiu ce sa fac in continuare ?
    Cat de grava este aceasta boala autoimuna ? Care sunt urmarile ei ? Ce poate sa se intample daca nu o tratez cu medicamente ?
    Urmeza sa fac o noua serie de analize, si poate sa ma adresez unui medic Imunolog .
    Sau …. dumneavoastra ce sfat imi dati ?
    Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc foarte mult .
    Cu aleasa consideratie
    Lucy Glaser

  27. Comentariu scris de FLORENTINA
    Publicat la data de 31.8.2013, ora 6:37 pm

    Buna ziua,
    in urma unor dureri groaznice de sani, am consultat un medic endocrinology care m-a sfatuit sa efectuez un set de analize hormonale. Rezultatele analizelor au fost in luna martie 2013:
    FT4-T4=1.3 (0.70-1.48);
    TSH=0.25 (0.35-4.94);
    FSH=3.02(1.38-5.47)
    LH=7.1(0.56-14)
    Estradiol=164(21-312)
    Prolactina=24.29(5.18-26.53)
    25-OH vitamin D=16.1(INSUFICIENTA)
    Anti-TPO=1000.
    Dupa analizarea acestora mi s-a prescris vigantoletten 1000 pentru o perioada de o luna, dupa aceasta perioada vigantoletten 500 pentru toata viata.

    In luna august 2013 am refacut analizele :
    TF4-T4 liber =0.88(0.70-1.48)
    TSH= 5.2(0.35-4.94).

    Mi s-a prescris eutyrox 25 dim.si vigantoletten 500 la pranz.

    In opinia dvs. credeti ca este corecta medicatia?
    Sunt foarte speriata, in familia mea nu sunt cazuri de persoane cu aceasta boala.
    Sunteti de accord cu tratamentul homeopat in paralel cu cel alopat?
    Va multumesc respectuos.

  28. Comentariu scris de Marin P.
    Publicat la data de 7.9.2013, ora 9:12 pm

    Buna seara Doamna doctor,

    Ma numesc Marin si am 37 de ani, in urma cu 10 zile am facut si eu niste teste medicale (mi sa luat sange) care nu prea au iesit asa de bine. Am inceput si am redus din mancarurile grase bogate in multe calorii si chiar am slabit in 10 zile 5 kg.
    Mi sa spus ca am tiroida de catre doctorul patolog, dupa care am fost trimis la un specialist in endocrinologie.
    Am fost trimis sa fac niste teste si incerc acum sa inteleg mai bine daca am sau nu tiroida.De aceea apelez la ajutorul dvs. si va rog mult mult de tot sa imi raspundeti si mie daca se poate.

    TSH 3.76 (0.40-5.00)
    FT3 4.01 (2.4 -6.4)
    FT4 13.55(10-24)
    Anti TRO 28.0 (60)
    Anti TG 15.0 (100)
    T.K.E. 9 mm

    Doresc foarte mult sa mai mentionez ca nu pot dormi(ador spre dimineata), si ma trezesc foarte obosit, ma dor rau de tot mainile ( nu pot strange pumnii), durerile le am pe tot parcursul zilei si din cand in cand ma mai ia si durei de genunchi(dreptul).
    Va multumesc frumos si sper din tot sufletul sa imi raspundeti si mie.

    Cu stima si respect: Marin

  29. Comentariu scris de ioana
    Publicat la data de 8.9.2013, ora 9:12 pm

    buna am facut analizele la glanda tiroida FREE T4 17.03..VALORI NORMALE 10.06-19.4…TSH 3,36 VALORI NORMALE 0,25-5.0,,,daca poate sa ma ajute cineva sunt bune sau nu? va multumesc

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 10.9.2013, ora 11:54 am

      sunt relativ bune, dar TSH ul este un pic cam mare (este posibil sa fie de la anticonceptionale daca luati asa ceva; este posibil sa aveti o tiroidita cronica autoimuna intr-o faza initiala). Conteaza foarte mult si istoricul dumneavoastra medical personal si familial, daca aveti simptome in acest moment. Daca va doriti o sarcina sau sunteti insarcinata TSHul trebuie sa fie sub 2,5 deci ati avea nevoie de tratament pentru tiroida.

  30. Comentariu scris de cozmin
    Publicat la data de 2.10.2013, ora 9:02 pm

    buna ziua
    va rog sa-mi interpretati urmatoarele analize
    26 iun 2013; TSH-0.000, FT4-2,51 am urmat tratament cu Tyrozol10mg 3 pe zi
    1 aug 2013; TSH-<0,1 , FT4-1.37 am scazut doza la 2 pe zi
    2 oct 2013 ; TSH-26,08 , FT4-0,65 in prezent iau 10 mg pe zi de tyrozol
    va rog sa-mi da-ti un sfat ca mi se pare TSH foarte mare.va multumesc

  31. Comentariu scris de cozmin
    Publicat la data de 5.10.2013, ora 5:40 pm

    in prezent mi-sa prescris tyrozol 5 mg una pe zi

    • Comentariu scris de Parlog Loredana
      Publicat la data de 10.10.2013, ora 2:21 pm

      TSH ul a crescut deoarece ati luat o doza prea mare de thyrozol nu este insa grav. Daca scadeti doza de thyrozol o sa isi revina. dupa 6 sapt cu 5 mg de thyrozol faceti iarasi TSH si se va ajusta doza de thyrozol in functie de valoarea lui. in functie de cauza hipertiroidismului tratamentul se continua 1-1,5 ani (boala Basedow) sau pe durata nedeterminata (adenom toxic tiroidian/nodul care produce hormon in exces)

  32. Comentariu scris de Raduta Roxana
    Publicat la data de 12.10.2013, ora 1:35 pm

    Buna ziua doam.dr.Ma numesc Roxana din buc.sunt operata de tiroida de 4 ani este scoasa total .Iau tratament cu euthyrox de 150 mg.Am facut analizele recent TSH 7,22_FT4 16,3_LDL 122_trigliceridele 200.Va rog sa-mi spuneti ce cantitate de euthyrox trbuie sa iau,am uitat sa va spun am 45 de ani si 80 de kg.va multumesc ca mati ascultat.astept raspunsul dv.

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 7.11.2013, ora 12:51 pm

      Este ciudat ca desi luati o doza mare de euthyrox nu s-a reusit normalizarea parametrilor tiroidieni. Trebuie verificat daca nu este vorba de o administrare incorecta (Euthyroxul se ia dimineata, cu 30 de minute inainte de masa, nu se iau alte pastile cu el, nici calciu, fier, suplimente; nu se consuma lichide fierbinti imediat dupa el); poate ati avut zile cand ati uitat sa il luati – aceste lucruri si altele pot contribui la o absorbtie mai scazuta si sa justifice TSH ul marit. Daca nu este vorba despre asta se poate incerca un alt medicament.

  33. Comentariu scris de Mosora Roxana
    Publicat la data de 13.10.2013, ora 2:50 pm

    buna ziua,am fost diagn.cu tiroidita autoimuna hasimoto,i au tratament cu euryrox 25 mg,
    imi doresc foarte tare un copil dar el se lasa asteptat.am facut si un control ginecologic si este totul in regula.
    stie cineva eutyroxul afecteaza fatul in cazul in care raman insarcinata,? ca am auzit tot felul de chestii urate!
    multumesc.

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 7.11.2013, ora 12:53 pm

      Euthyroxul nu afecteaza fatul. Dimpotriva lipsa tratamentului (hipotiroidismul) poate afecta fatul (scadere IQ) daca TSHul este peste 2,5.

  34. Comentariu scris de Alexandra
    Publicat la data de 28.10.2013, ora 8:51 pm

    Buna!!va rog sa ma ajuta-ti.sunt Alexandra si am 21 ani sufar de tiroifa autoimuna,hipotiroidie(gusa).tsh-9,37 scade creste iar atpo-1875..t3,t4 valori normale.am mers la medicul enfocrinolog si iau eutirox fe 75..trebuie sa ma duc la control peste o luna jumate..am zile cand ma simpt rau oboseala dar ce ma sperie este faptul ca am dureri in gant cand sunt suparata sau plang sau uneori din senin…mi-a sp ca am probleme si pe partea ginecologica chisturti….imi doresc foarte mult un copil as vrea sa incerc dar imi e teama inca nu am ajuns la medicul ginecolog…imi doresc enorm mai pot spera??anticorpi scad de la eutirox??mi-a recomandat cn sa iau seleniu ma ajuta??va rog ras la mesaj multumesc

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 7.11.2013, ora 12:57 pm

      Tiroidita autoimkuna este o boala destul de banala: la majoritatea pacientilor nu pune viata in pericol si nu afecteaza prea mult calitatea vietii. Durerile de la nivelul gatului apar rar din cauza tiroiditei, mai frecvent sunt pe fond de stres, suprasolicitare si nu au consecinte grave.
      Puteti sa aveti cati copii vreti, tiroidita nu impiedica obtinerea sarcinii atata vreme cat sunteti urmarita de endocrinolog.
      Anticorpii pot sa scada de la seleniu (200 mcg/zi, minim 6 luni), tratamentul cu euthyroxul influenteaza TSHul nu anticorpii.

  35. Comentariu scris de elena 25
    Publicat la data de 4.11.2013, ora 11:26 am

    buna ziua,
    am fost diagnosticata cu mixedem primar autoimun cf analizelor de mai jos
    (in partea stanga sunt valorile mele care au iesit la analize, in partea dreapta valorile “normale” )

    anti-tiroglobulina 699 <=115
    anti tpo 600 <34
    t4 2.3 12-32
    tsh 100 0.27-4.2

    mi s a dat eutyrox de 100ug si mi s a interzis la tot ce contine iod.
    mentionez ca am si colesterolul crescut ( 248- optim <200)
    Efectiv cand am intrebat ce am voie sa mananc si ce nu , mi s a raspuns sec "orice fara iod".
    Mentionez ca am 25 de ai si nu am copii, as vrea sa stiu daca pe viitor exista sanse sa pot renunta la euthyrox .
    Incerc sa reduc glutenul din alimentatie in speranta ca ma ajuta( am citit ca e o varianta)..
    multumesc mult

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 7.11.2013, ora 1:02 pm

      Hipotiroidismul este definitiv, o sa luati toata viata Euthyrox. Dar asta nu inseamna ca nu puteti duce o viata absolut normala, sa aveti copii (in sarcina se va creste doza de euthyrox pe baza analizelor). Colesterolul este mare din cauza hipotiroidismului, cand TSHul se va normaliza o sa scada la normal si colesterolul, nu va trebuie regim sau tratament special pentru hipercolesterolemie).
      Nu trebuie sa evitati alimentele cu iod, acestea nu va influenteaza in niciun fel (tiroida dumneavoastra este deja distrusa deci nu mai conteaza cantitatea de iod pe care o consumati).
      Despre dieta fara gluten nu s-a demonstrat ca are vreun efect pe tiroidita autoimuna deci daca nu aveti boala celiaca (intoleranta la gluten) nu aveti de ce sa va stresati cu o dieta fara gluten.

  36. Comentariu scris de gina
    Publicat la data de 5.11.2013, ora 5:29 pm

    buna ziua in urma analizelor tsh=3.48 d na doctor mi a dat tratament cu eutirox de 25 ,6 luni in urma analizelor tsh mi a scazut la 0.0100 nu stiu ce sa fac sunt debusolata de ce asa o scadere de mare ? Ce ar trebui sa fac cum sa procedez sa functioneze glanda bine ?va multumesc

    • Comentariu scris de Parlog Loredana
      Publicat la data de 7.11.2013, ora 1:17 pm

      TSHul reflecta cantitatea de hormon tiroidian din sange. O valoare usor crescuta (3,48 ) cum ati avut initial poate fi un debut de hipotiroidism (aveti tiroidita autoimuna?) sau poate fi in cadrul unui tratament cu anticonceptionale de exemplu. TSH 3,48 nu necesita tratament daca nu vreti sarcina (in acest caz ar trebui sa fie sub 2,5), ci doar urmarire la 6 luni pentru a vedea cum evolueaza.
      Este adevarat ca a scazut cam mult TSHul dupa tratament. O doza de 25 mcg de Euthyrox nu poate sa scada atat de mult TSHul (asta poate insemna ca ati luat din greseala o doza mai mare decat 25 sau ca tiroida dumneavoastra a eliberat prea mult hormon in circulatie).
      Am prea putine date ca sa va pot da mai multe informatii. Veniti la un control sau discutati cu medicul dumneavoastra endocrinolog.

  37. Comentariu scris de Grosu Patricia
    Publicat la data de 7.11.2013, ora 8:52 pm

    TSH- 3,718
    FT4-0,85
    10.9
    anticorpi anti TPO- 1,2
    anticorpi anti tiroglobulina 241
    PRL 9,3
    ESTradiol 54,00

    V-as ruga sa-mi spuneti daca trebuie scos/introdus ceva in alimentatia normala.
    Multumesc

  38. Comentariu scris de Grosu Patricia
    Publicat la data de 7.11.2013, ora 8:54 pm

    Mi s-a prescris EUthyrox de 25 si nu mi s-a spus nimic legat de alimentatie..

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 9.11.2013, ora 12:22 pm

      pare sa fie o tiroidita cronica autoimuna cu un hipotiroidism usor. Tratamentul este necesar daca vreti sarcina sau daca aveti simptome care ar putea fi determinate de hipotiroidism. Se urmareste daca dupa 2 sau 3 luni de tratament se amelioreaza. Nu este necesara o dieta speciala dar trebuie sa stiti ca excesul de iod poate agrava disfunctia tiroidiana (in articol sunt detalii legate de alimentele foarte bogate in iod de care nu trebuie abuzat).

      • Comentariu scris de Grosu Patricia
        Publicat la data de 9.11.2013, ora 9:17 pm

        Nu,nu doresc sarcina momentan dar m-am ingrasat in ultimii 2 ani cam 5 kg,plus ca am avut o amenoree de 3 luni dupa ce am intrerupt anticonceptionalele (pauza la 1 an jumate care se face deobicei) si timp de 3 luni nu mi-a venit ciclul.am urmat tratament cu duphaston si abia dupa 2 saptamani a inceput sa imi vina foarte lent ciclul.
        da,hipotiroidism mi s-a spus si mie ca as avea.la ecografie (la tiroida) se vedea ca “partea ce leaga cei 2 lobi era marita si aveam ceva neomogenitati).
        Tiroidita cronica autoimuna ce inseamna mai exact?Voi avea toata viata?
        Multumesc pentru raspuns oricum!
        Apreciez ajutorul oferit

        • Comentariu scris de loredana parlog
          Publicat la data de 14.11.2013, ora 10:55 am

          Aveti tiroidita cronica autoimuna care este o boala frecventa (20% din femei) si nu este foarte grava.Sistemul dumneavoastra imun ataca tiroida (acei anticorpi antitireoglobulina pozitivi), din acest motiv tiroida poate fi marita, neomogena, hipervascularizata si in timp se poate instala un hipotiroidism (tiroida sa fie distrusa si sa nu mai faca ata hormon cat aveti nevoie). La ora actuala nu este necesar tratament ci trebuie sa va monitorizati periodic, la 6-12 luni, TSHul si ecografia de tiroida.
          Trebuie sa fiti atenta in caz de sarcina sa faceti controlul endocrinologic neaparat din prima luna de sarcina sau, ideal, chiar de cand decideti ca vreti o sarcina.
          Uneori dupa intreruperea anticonceptionalului poate sa apara amenoree dar ar trebui un istoric complet, examen clinic, analize hormonale – prolactina, testosteron, FSH (in functie de caz) pentru a stabili care este cauza dereglarilor de ciclu.
          Cresterea in greutate poate fi legata de afectiunea tiroidiana, de anticonceptional, de stilul de viata; e greu de spus.

  39. Comentariu scris de Vlad Zena
    Publicat la data de 11.11.2013, ora 8:11 pm

    TSH – 2,21 ; T4- 1,18, T3 -1,16, anti TPO – 503,2
    Primele trei se incadreaza in intervalul biologic de referinta in afara de anti TPO.Ce inseamna acest lucru si ce trebuie sa fac?
    Am din cand in cand palpitatii prin cresterea pulsului mai ales noaptea, de la 7-8 ore de somn nu mai pot sa dorm decat maxim 6 ore, senzatie de nod in gat, raguseala, dureri musculare pe mana dreapta si amorteli ( am consultat si un medic cardiolog, mi s-a spus ca la inima nu am nimic, si aceste simptome nu provin de acolo), inclestarea maxilarului. Va multumesc.

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 14.11.2013, ora 11:02 am

      Aveti tiroidita cronica autoimuna care este o boala frecventa (20% din femei) si nu este foarte grava.Sistemul dumneavoastra imun ataca tiroida (acei ATPO pozitivi), din acest motiv tiroida poate fi marita, neomogena, hipervascularizata si in timp se poate instala un hipotiroidism (tiroida sa fie distrusa si sa nu mai faca ata hormon cat aveti nevoie). La ora actuala nu este necesar tratament ci trebuie sa va monitorizati periodic, la 6-12 luni, TSHul si ecografia de tiroida.
      Trebuie sa fiti atenta in caz de sarcina sa faceti controlul endocrinologic neaparat din prima luna de sarcina sau, ideal, chiar de cand decideti ca vreti o sarcina.
      Atata vreme cat hormonii tiroidieni sunt in limite normale simptomele dumneavoastra nu sunt legate de afectiunea tiroidiana. Daca nu aveti nodul tiroidian atunci nodul in gat si raguseala au alte cauze. Trebuie verificat daca nu aveti o spasmofilie sau o tulburare anxioasa cu atacuri de panica care ar justifica mai degraba simptomele pe care le descrieti. Durerile pe brat pot fi si de la o hernie de disc cervicala (necesar consult reumatologie/ eventual rezonanta magnetica de coloana cervicala).
      Ar trebui sa luati calciu 1000 mg pe zi, magneziu 1 plic si vit D3 1000 UI, Vagostabyl 2cpr de 2 ori pe zi si sa vedeti daca se amelioreaza simptomele.

  40. Comentariu scris de liliana
    Publicat la data de 12.11.2013, ora 9:09 am

    buna ziua,sunt Liliana si va rog din suflet sa mi raspundeti ca eu nu mai stiu ce sa fac.mi s a scos glanda tiroida acum 5 ani si de atunci am mari probleme,am facut analiza de tsh acum 4 zile si mi a iesit 0.0050 in conditiile in care valorile de referinta erau cuprinse intre 0.4-4,iar ft4 este in conditii inca normale la baza de jos a valorilor de referinta.in aceste conditii medicul meu considera ca tot 100 de mg de novotiral sa iau desii dupa cunostiintele mele tiroxina in corp este f mare iar logica ar fi s o reduc,respir greu rinichii ma dor ma gandeam de la suprarenalele care au preluat comanda sa zic asa,ma iertati eu nu am un limbaj medical dezvoltat dar am incercat sa redau cu cuvintele mele starea de nestare pe care o am.va multumesc din inimaaaaaaa

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 14.11.2013, ora 11:07 am

      Un TSH atat de scazut arata ca doza este prea mare. Depinde si pentru ce ati fost operata, daca este vorba de un cancer tioridian trebuie mentinut un TSH sub 0,1 cu FT4 la limita superioara a normalului; daca a fost o gusa nodulara simpla trebuie sa veti un TSH in jur de 2. De ce luati Novothyral si nu Euthyrox?
      Daca luati o doza prea mare de hormon tiroidian acest lucru poate obosi inima si induce tulburari de ritm (palpitaii, fibrilatie) si chiar insuficienta cardiaca; de asemenea poate duce la pierdere de masa osoasa (osteopenie/osteoporoza).

      • Comentariu scris de liliana
        Publicat la data de 15.11.2013, ora 7:51 am

        va multumesc din tot sufletul meu ca mi ati raspuns….eu am fost operata de gusa polinodulara hashimoto iar novotiralul mi a fost schimbat in defavoarea eutiroxului de cc 5 luni de medicul endocrinolog care staruie in continuare sa iau tot 100 de mg pe zi desii tsh este ffffff mic….de aici blocajul meu si intrebarile mele…am mai citit in modestia mea recunosc pe forum cu aceste pb ca se ia turozol sa se mai ridice tsh ul nicidecum novotiral….de asta zic ca nu mai inteleg nimic…in conditiile in care merg pe strada si dupa cc 5 minute ma uit sa ma asez pe ceva ca nu ma tin picioarele,iau de la mine putere calciuc cu d3 si am redus doza contrar indicatiilor dnei doctor la 50 de mg pe zi…scriu si plang ca mi dau seama ca nu am control si de aceea inca odata va multumesc de sfaturi …nu am cuvinte ,,,,

        • Comentariu scris de Loredana Parlog
          Publicat la data de 22.11.2013, ora 11:24 pm

          Nu trebuie sa luati thyrozol. Acesta este un medicament care blocheaza tiroida care secreta prea mult hormon tiroidian. La dumneavoastra este vorba de un hipertiroidism din cauza dozei prea mari de novothyral asa ca este logic sa reducem doza. Puteti incerca cu 50 mcg de novothyral si dupa 6 saptamani cu aceasta doza sa faceti analize TSH si FT 4 pentru a verifica ca este o doza corecta de substitutie. Trebuie sa aveti valori normale ale acestor analize – acesta ar fi scopul tratamentului.

  41. Comentariu scris de Margareta -Sascut.
    Publicat la data de 30.11.2013, ora 12:11 pm

    Buna ziua,ma numesc Margareta ,am varsta de 65 ani,sunt bolnava de hipertensiune ,fibrilatie(palpitatie) de peste 10 ani.In noiembrie m-am dus la medicul endocrin(aveam palpitatii dese) si a depistat ca am glanda tiroida tox ica.In urma investigatiilor9ecograf si analize) . FT4-II O -65,7o pmol/l H TSH O -o,oo5 uIU/ml. Medicatia recomandata este cu Thyrozol 10 mg. 3 saptamani i-au cate 3/zi ,iar inca 3 saptamani i-au 2/zi.Mentionez ca in tratamentul pt.hipertensiune si fibrilatie iau.cordarone. Va multumesc frumos pt.un raspuns mult asteptat. O gugamite daca dispuneti sa-mi recomandati un regim alimetar pr.glanda.

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 2.12.2013, ora 11:43 am

      Trebuie sa discutati cu cardiologul si sa intrerupeti cordarone. Exista si alte medicamente care se pot da pentru fibrilatie.
      Cel mai probabil tratamentul cu cordarone a declansat problema tiroidiana deoarece contine foarte mult iod. Tratamentul vi-l stabileste medicul endocrinolog care va urmareste.
      In privinta dietei trebuie sa evitati iodul (deja aveti o cantitate mare de iod in organism din cauza tratamentului cu cordarone) deoarece iodul intretine hipertiroidismul. In articol puteti citi despre alimentele cu mult iod pe care trebuie sa le evitati pana va fi stabila situatia tiroidei dumneavoastre.

  42. Comentariu scris de MonicaB
    Publicat la data de 30.11.2013, ora 7:31 pm

    Buna seara dna doctor,

    As vrea sa va rog sa-mi indicati un produs farmaceutic care sa contina (efectiv) 500 mcg de calciu. Imi este insufficient calciul lactic – pastila de 500 mcg.

    Cu multumiri,
    Monica

  43. Comentariu scris de violeta
    Publicat la data de 2.12.2013, ora 5:31 pm

    dna doctor sunteti o minune aici pt noi cei suferinda de aceste boli si va multumim ca va faceti timp cu sfaturile dvs si pt noi….eu am fost operata de hashimoto acum 8 ani si de atunci diskinezii biliare cu dureri ce nu trec decat cu tradamadol atunci cand tsh ul e mare ca acum..il am 38…pb mea e cu acest tsh creste sub medicatie cu 200 de eutirox…eu aici nu prea stiu ce sa fac…sistemul meu imunitar nu l prea “vede”..si aici ma blochez…dureririle revin pe caile biliare la care am facut si un colangio rmn ca nu mai pot de dureri…zilnic stau cu calmante ..aceste dureri scad atunci cand tsh ul scade..dar cum sa l fac sa scada???cum???…va multumesc ca ne cititi si ne indrumati…multumesc frumosssssssssssssss…!!!!!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 4.12.2013, ora 11:58 am

      valoarea mare a TSHului apare in cazul in care nu se administreaza corect pastila de Euthyrox (uitati sa luati pastila, o luati dupa ce ati mancat sau impreuna cu alte medicamente, etc). Daca o sa luati corect doza de Eutyrox (si nu ar trebui sa aveti nevoie de mai mult de 125, maxim 150 mcg pe zi) TSHul o sa fie bun. Foarte rar sunt pacientii care in ciuda administrarii corecte a Euthyroxului nu se echilibreaza si in acest caz se poate incerca un alt tratament (Novothyral) care contine o combinatie de hormoni tiroidieni T3 si T4 (Euthyroxul contine doar T4). Sfatul meu ar fi sa incercati sa luati cat mai corect pastila de Euthyrox.

      • Comentariu scris de dana
        Publicat la data de 4.12.2013, ora 6:33 pm

        D-nei doctor: daca TSh-ul este ff mic si la recomandarea medicului se face tratament cu tirozol 2/zi de 6 luni- fara nici o evolutie favorabila, ba dimpotriva (au crescut nodulii…) – ar trebui schimbat tratamentul? E vb de tata, cardiac si cu HTA, pe tratament si cardio. Multe multumiri anticipat pt raspuns

        • Comentariu scris de loredana parlog
          Publicat la data de 5.12.2013, ora 11:37 am

          nodulii nu sunt influentati de tratamentul cu Thyrozol. Scopul Thyrozolului este sa reduca cantitatea de hormon tiroidian din sange pentru a nu avea hipertiroidism pacientul. Daca se opreste Thyrozolul revine hipertiroidismul. Atunci cand dam Thyrozol eficienta lui se verifica prin normalizarea TSH nu prin marimea nodulilor. pentru noduli nu exista tratament medicamentos. Ei sunt urmariti si daca sunt suspecti sau cresc se poate face punctie, operatie, administrare de iod radioactiv.

      • Comentariu scris de violeta
        Publicat la data de 4.12.2013, ora 8:37 pm

        multumesc dna doctor de raspuns…pastila o iau corect…sper sa am si rezultate..va multumesc din inima

  44. Comentariu scris de AlexandraP
    Publicat la data de 7.12.2013, ora 9:46 pm

    buna seara!va rog ajutati,ma sh pe mn cu un raspuns am avut tsh marit iau eurirox 75 acum este reglat iar atpo au aj la 3000 am auzit ca seleniu este bun de o luna iau si seleniu si am arsuri in piept de scurta durata si mamei la fel de cand ia seleniu…cum sa procedez mai am sanse sa scada atpo??copii mai pot avea???va rog ajutati,ma.multumesc

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 10.12.2013, ora 12:35 pm

      este posibil ca suplimentele de seleniu sa produca tulburari digestive. Puteti renunta la ele si sa incercati sa consumati zilnic alimente bogate in seleniu. Anticorpii pot sa scada si fara niciun tratament. Oricum nu conteaza prea mult cat sunt de mari. Ceea ce trebuie e sa faceti este sa mentineti un TSH normal cu ajutorul Euthyroxului. Daca nu aveti alte probleme de sanatate care ar putea afecta fertilitatea nu vad de ce nu ati putea avea copii. Tiroidita autoimuna nu este o cauza de infertilitate atat de importanta. Se recomanda insa sa aveti sarcinile pana la 35 de ani.

  45. Comentariu scris de elena
    Publicat la data de 10.12.2013, ora 12:19 pm

    Bună ziua!
    În noiembrie a. c. mi s-a depistat la ecografie un nodul tiroidian, spunându-mi-se că nu trebuie să mă îngrijorez pt că e benign. Știu că ar trebui să merg la endocrinolog, am mai fost acum 10 ani, când luam Zyprexa pentru tulburare bipolară, iar medicul endocrinolog mi-a spus să întrerup tratamentul. Vă dați seama că nu pot face asta. Din 2006 iau Seroquel, se pare că și acest tratament afectează tiroida și probabil ar trebui să-l întrerup. În aceste condiții, ce să fac să fiu și echilibrată psihic, dar să nu afectez prin medicamente tiroida? Mulțumesc anticipat de răspuns!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 10.12.2013, ora 12:42 pm

      Trebuie sa stabilim prioritatile. In cazul dumneavoastra pe primul plan este tratamentul pentru tulburarea bipolara. De tiroida ne ocupam ulterior. este bine sa va faceti periodic anumite analize hormonale deoarece intradevarar tratamentele acestea pot provoca dereglari endocrine (mai ales cresterea prolactinei si dereglari de ciclu menstrual, efectele tiroidiene sunt minore). Nu cred ca tratamentul pe care il luati va influenteaza functionarea tiroidei dar este bina ca o data pe an sa faceti un control. In privinta nodulului trebuie sa stiti ca pana la 50% din oameni au noduli in tiroida. Chiar daca nu ati fi luat nimic probabil s- ar fi format nodulul. Trebuie sa faceti anual ecografie sa il urmariti.

  46. Comentariu scris de elena
    Publicat la data de 10.12.2013, ora 2:24 pm

    Chiar asa mi s-a spus, sa fac anual ecografie.
    Multumesc pentru amabilitatea cu care mi-ati raspuns, va doresc SARBATORI FERICITE!

  47. Comentariu scris de Alina
    Publicat la data de 13.12.2013, ora 9:07 am

    Buna ziua,

    Am o fetita de 8 ani jumate si in ultimul an a cam luat in greutate.La un moment dat acum un an,ofta.Medicul de familie mi-a recomandat sa ii administrez calciu si vit c.Asa am facut si a fost k.Dar ulterior acestui tratament(poate e doar o coincidenta) a inceput sa se ingrase.Am inceput sa ii fac un set de analize.Aslo a fost cel care ne-a dat peste cap…era 800.Am inceput tratament cu moldamin.Am facut 4 luni si i s-a facut vaccinul antipoli si a trebuit intrerupt,insa Aslo scazuse la 480.Acum am reluat analizele,trecand si pe la un endocrinolog.Analize:

    FSH 2.18
    LH 0.10
    FTH 11.20
    TSH 4.16 TEHNICA ELFA
    PROTEINA C -NEGATIVA
    HDL COLESTEROL 52
    LDL COLESTEROL 148
    ESTRADIOL 8.8
    VSH 1H-13
    FIBRINOGEN 411

    Medicul endo a prescris Euthyrox 25 mg/1/zi.Sunt foarte ingrijorata .Este oare Hipotiroidie?Dr a spus ca e o tiroida mai lenesa,iar colesterolul rau spune ca e foarte mare,trebuie dieta.Ce parere aveti?Homeopatie sau Euthyrox?

    • Comentariu scris de Parlog Loredana
      Publicat la data de 16.1.2014, ora 2:23 pm

      Nu este cazul sa va ingrijorati. TSHul este intradevar la limita de sus. Eu v-as recomanda sa il repetati la un laborator bun (TSH, FT4, ATPO). Daca aceste analize arata ca are tiroidita cr autoimuna (ATPO marit) atunci se poate da putin EUTHYROX. Daca ATPO este normal si TSH sub 4 se poate doar urmari periodic fara tratament. Pentru colesterol si slabit trebuie un regim mai strict – excludeti carne si lactate grase- (unt, smantana, carne de porc, pateu, cascaval, icre), fainoase (paine, covrigi, biscuiti) si dulciuri.

  48. Comentariu scris de nicoleta
    Publicat la data de 20.1.2014, ora 8:09 pm

    Buna ziua, la recomandarea medicului endocrinolog mi-am facut analizele iar tsh-ul mi-a iesit 0,551 (valoroi normale 0,47-4,64).In urma radiografiei am conststat ca am un chist lichid pe lobul drept, dar din cauza tsh-ului nu am primit tratament.Am primit Procor sa il iau 3luni.Acum mi-am refacut analizele iar tsh-ul neu este mai mic decat inainte:0,41.Din ce cauza imi tot scade? De chist cum pot sa scap? Multumesc

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 24.1.2014, ora 9:03 am

      O mica variatie a TSH este normala intre determinari. Nu o sa iasa niciodata exact aceeasi valoare. Probabil ca TSHul dumneavoastra este undeva intre 0,3-0,6 (acesta este normalul dumneavoastra). Doar daca scade sub 0,1 inseamna ca tiroida produce prea mult hormon si aveti hipertiroidism. In ceea ce priveste chistul, daca este intr-adevar chist si nu nodul solid (adica are doar lichid in componenta) atunci nu trebuie sa il tratam sau sa ne ingrijoram pentru el. Chisturile sunt intotdeauna benigne, adica nu sunt cancere si nu se transforma niciodata in cancer. Daca chistul este foarte mare si va jeneaza puteti sa veniti sa facem o punctie evacuatorie (adica sa scoatem lichidul).

      • Comentariu scris de nicoleta
        Publicat la data de 24.1.2014, ora 2:52 pm

        Va multumesc mult pentru raspuns! Medicul meu imi spusese ca sunt deja in hipertiroidism.Chistul este lichid si nu ma deranjeaza, l-am descoperit intamplator la eco! O zi frumoasa.

  49. Comentariu scris de cristina andro
    Publicat la data de 22.1.2014, ora 7:48 pm

    Buna seara, mi-am facut analize pt. tiroida FT3 =3,79 FT4=1 TSH=6,08 ecografia tiroidiana in limite normale.Am dureri de palme si talpi(amorteli, furnicaturi,slabiciuni in membrele superioare.Doresc o recomandare.Multumesc

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 24.1.2014, ora 9:10 am

      Daca analizele sunt facute la un laborator de incredere si sunt corecte inseamna ca aveti un usor hipotiroidism (adica prea putin hormon tiroidian in circulatie). Nu stiu in ce masura simptomele pe care le-ati descris au legatura cu acest hipotiroidism. Unele persoana tolereaza bine chiar hipotiroidsm avansat altele prezinta simptome chiar la valori usor marite ale TSHului. Este posibil sa aveti si o alta problema pe langa hipotiroidism, un deficit de calciu, magneziu, o neuropatie, un deficit de vit B12, o tulburare anxioasa,etc. care sa determine simptomele. Am putea incerca tratament cu Euthyrox care sa corecteze hipotiroidismul si sa vedem in ce masura se amelioreaza simptomele.

  50. Comentariu scris de cristina andro
    Publicat la data de 24.1.2014, ora 2:58 pm

    va multumesc.mi-am facut programare la EMG.O sa va tin la curent.

  51. Comentariu scris de stredie adriana
    Publicat la data de 25.1.2014, ora 1:27 pm

    am probleme cu tiroida … e marita doctorii au ajuns la concluzia ca e boala Basedow. iau tratament thyrozol 40mg/zi si prendinson .mi sa zis sa continui asa o luna jumnatate si daca tot nu scade trebuie sa intervina chirurgical. intrebarea mea este., o sa pot avea copii ? daca o operez sau daca nu? si ce riscuri sunt dupa operatie va rog sa ma sfatuiti astept raspuns

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 25.1.2014, ora 7:20 pm

      Boala Basedow inseamna ca tiroida functioneaza in exces (face prea mult hormon). Se trateaza intradevar cu Thyrozol care va bloca sinteza de hormoni. Doza de 40 mg este destul de mare si este posibil sa o blocheze cam mult daca o sa o luati o luna si jumatate. De obicei doza de thyrozol se scade treptat pana la doza minima care controleaza hipertiroidismul (poate fi 10-15-20 mg) in functie de pacient. Tratamentul trebuie continuat pana la 1an- 1an si jumatate si apoi se incearca intreruperea lui. De obicei (cam la 60%) dintre pacienti hipertiroidismul poate reveni si necesita reluarea thyrozolului. Daca pacientul doreste se poate face operatie sau se p[oate lua o doza de iod radioactiv pentru a scoate/distruge tiroida si astfel a rezolva hipertiroidismul. Dar exista si optiunea de a administra Thyrozol pe termen lung daca pacientul nu doreste sa se opereze sau are contraindicatii. Faptul ca vi se da prednison inseamna ca aveti si afectare oculara (durere, vedere dubla, ochi iesit inafara) in cadrul bolii Basedow.
      In privinta unei sarcini: boala Basedow nu afecteaza fertilitatea. Bineinteles ca puteti avea copii. Ar fi bine sa nu va propuneti o sarcina chiar acum dar dupa echilibrarea tiroidei puteti. Daca va operati este ceva mai simplu cu sarcina deoarece o sa luati tratament cu Euthyrox care nu afecteaza copilul deloc si care va fi ajustat pe baza analizelor pentru a avea valori normale ale hormonilor tiroidieni in sange. Daca nu va operati si in sarcina o sa faceti hipertiroidism din nou va trebui sa dam tratament cu propiltiouracil/Thyrozol care poate afecta copilul (exista foarte rare cazuri de malformatii dupa Thyrozol in sarcina); in plus este mai complicat de mentinut valori normale ale hormonilor tiroidieni (fata de situatia in care ati fi operata si ati lua Euthyrox). Dar eu am monitorizat paciente cu Basedow neoperate si au mers bine si fara complicatii in sarcina.
      Complicatiile dupa tiroidectomie sunt putine, operatia este destul de simpla: caderi de calciu, raguseala (in generala tranzitorii)- riscul e mic daca opereaza un chirurg cu experienta in tiroida.
      multa sanatate

  52. Comentariu scris de Alina
    Publicat la data de 26.1.2014, ora 5:46 pm

    Buna seara, Ma numesc Alina si am 26 ani si sunt din Craiova.
    Pe data de 3 decembrie 2013 am fost la un cabinet endocrinolog cu rezultatul urmatoarelor analize: TSH: 3.6 ; FT4: 13.44 si Anti-Tpo: <5.
    Mi s-a prescris o jumatate de pastila Euthyrox 25 dimineata, 3 zile pe saptamana (in zilele de luni, miercuri si vineri).
    Acum 2 zile, fiind in ziua a 5-a a ciclului mesntrual ( dupa aproximativ 6 sapt de tratament) am repetat unele analize si am descoperit ca am : TSH: 5.41 ; Anti- tiroglobulina: 43.6 ; FSH: 6.79 ; LH: 2.9 ; Prolactina: 493 ; 17 – OH Progesteron: 0.76 ; Progesteron: 1.31; Estradiol: 234.5 ; Testosteron: 0.648 ; DHEA – S: 140.1.
    Testele au fost facute la Synevo, si in afara TSH-ului, celelalte se incadreaza in limite normale ( bazandu-ma pe valorile de referinta).
    Am renuntat complet la tratamentul cu Euthyrox, pentru ca observ ca are efect contrar celui dorit de mine: imi mareste tsh, si creeaza dependenta, de o doza din ce in ce mai mare, ZILNIC, PENTRU TOT RESTUL VIETII!
    As dori sa precizez si faptul ca am luat Selenium ACE in primele 10 zile ale lunii decembrie si ianuarie. Urmeaza sa mai iau inca 10 zile in luna lui februarie – nu stiu daca influenteaza in vreun fel.
    Cu asa ceva nu ma pot impaca, si caut o alternativa.
    Imi puteti oferi ajutorul in aceasta problema?
    Va multumesc

    • Comentariu scris de Loredana Parlog
      Publicat la data de 27.1.2014, ora 10:21 pm

      Aveti tiroidita cronica autoimuna. Adica organismul dumneavoastra produce anticorpi care ataca tiroida. Din acest motiv ea nu functioneaza perfect si aveti valori usor marite ale Tsh (optim acesta este sub 2,5). Atunci cand tiroida nu mai functioneaza putem sa dam tratamen cu hormon tiroidian, Euthyrox. Nu apare o dependenta de acesta ci atat vreme cat e luat exista mai mult hormon in organism, cand e intrerupt ramaneti cu cat poate tiroida dumneavoastra sa produca. Doza de euthyrox pe care ati luat-o este absolut nesemnificativa ( putem considera ca nu ati luat nici un tratament) nu modifica TSH. Variatia acestuia intre cele doua determinari (de la 3 la 5) nu este din cauza tratamentului luat. Daca vreti puteti sa faceti un test. Dozati TSH de cateva ori, la cateva saptamani distanta fara sa luati Euthyrox si o sa vedeti ca obtineti valori diferite. Nu este o analiza batuta in cuie ci poate varia cu 1-2 unitati fara ca aceasta sa insemne o agravare sau o ameliorare a bolii. Revenind la necesitatea tratamentului. Pentru un Tsh usor marit cum aveti dumneavoastra nu este necesar tratament cu Euthyrox decat daca vreti sarcina. In acest caz trebuie sa scadem TSHul sub 2,5. Daca nu vreti sarcina este suficient sa va dozati odata la un an TSHul.

      • Comentariu scris de Alina
        Publicat la data de 28.1.2014, ora 10:17 pm

        va multumesc pentru timpul acordat si, de asemenea, pentru informatii. va doresc multa sanatate!

  53. Comentariu scris de stredie adriana
    Publicat la data de 27.1.2014, ora 2:52 pm

    Va multumesc mult! problema este ca daca m-as opera sunt riscuri de hemoragie am trombocitele foarte mici 74…. si am inceput acum 8 luni cu thyrozol 30 mg si tot am scazut pana la 10 mg dar glanda tiroida s-a marit si a fost nevoie sa imi creasca la 40 mg. in 4 saptamani imi refac ft4 si sa vad la ce concluzie ajung medicii.. nu as vrea ca din cauza aceasta sa nu pot avea copii.din cate am inteles operatia ar fi cea mai ok nu? multumesc inca odata

  54. Comentariu scris de loredana parlog
    Publicat la data de 28.1.2014, ora 10:16 am

    Trombocitele scazute pot determina sangerare ,mai ales daca sunt sub 50.000. Dupa cum spuneam operatia de extirpare a tiroidei nu e prea complicata. Daca nu poate fi controlat hipertiroidismul cu tratament atunci operatia e o alternativa buna. Fertilitatea nu e afectata de operatie.

  55. Comentariu scris de nicoleta urdea@yahoo.com
    Publicat la data de 30.1.2014, ora 1:37 pm

    BUNA ZIUA,
    numele meu este nicoleta sunt din Bucuresti si acum 2cani si ceva am fost operata de carcinom papilar . Am fost operata la Parhon si dupa operatie am facut 3 sedinte de ion radioactiv. Anul trecut scintigrama a fost negativa a 2a oara si nu mai trebuiesc aceste sedinte. Dar..tot de atunci ma tot chinui impreuna cu medicul meu endocrinolog sa aducem ths la 1 .Am inceput dupa ultimul control cu 150 eurtyrox si am avut ths 7.33 iar am marit doza la 175si dupa inca 6 saptamani am refacut analizele . Acum tshul a iesit 2.66 si dl doctor imi creste doza la 175 de luni pana vineri si sambata /duminica 200.
    Nelinistea mea este legata de acesta doza care e tot mai mare si care imi poate afecta si inima (dupa cum spune dl doctor). Mai exista o mica problema . Tot anul trecut am descoperit un ganglion partial necrozat la un Examen CT . Cele 2 opinii pe care le-am cerut medicilior pentru acel CT au fost sa il tin sub observatie si sa mai fac un CT peste inca un an. Oare acest ganglion sa aiba o influenta asupra faptului ca doza mea de eutyrox e din ce in ce mai mare ?
    Ce ar trebui sa ma investighez sa stiu care este cauza acestui tsh care nu scade decat la doze mari?
    Astept cu inters un raspuns de la dumnevoastra, si va multumesc.

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 30.1.2014, ora 4:03 pm

      Este important sa se excluda cauzele care ar putea scadea absorbtia cum ar fi administrarea incorecta, cu alte medicamente, pastile inactive (expirate, past rate incorect in caldura). Pentru stabilirea dozei conteaza greutatea.doza necesara la pacientii cu operatie si iod radioactiv e putin mai mare deoarece ei nu au deloc tesut tiroidian restant, intre 2-2.5 mcg/kg corp. Puteti incerca si tratament cu novothyral in loc de euthyrox (are in efect mai puternic pe TSH).
      Daca tsh nu e scazut nu e afectata inima (afectare cardiaca apare in caz de hipertiroidism dar nu e cazul dumneavoastra).
      Daca tg e marita atunci mai bine scoateti ganglionul. Pentru el se mai poate face si punctie cu ac subtire. Nu cred ca influenteaza TSHul acest ganglion.

      • Comentariu scris de loredana parlog
        Publicat la data de 30.1.2014, ora 4:05 pm

        Puteti citi si articolul ghidul pacientului cu cancer tiroidian de pe blogul meu.

        • Comentariu scris de nicoleta urdea@yahoo.com
          Publicat la data de 31.1.2014, ora 8:57 am

          Buna dimineata, va multumesc pentru raspuns. Dimineta cand ma trezesc imi administrez pastilele cu apa( intotdeauna) si apoi plec la birou.Abia acolo mananc ceva . Eu las cca o ora pana sa mananc dupa ele. Apoi le pastrez pe masa la temperatura camerei, undeva in drum spre baie sa le pot lua imediat ce ma trezesc. Adevarat nu le-am tinut niciodata la frigider de exemplu. Daca nu e ok atunci le pun dar nu mi-a zis nimeni ca tb tinute la frigider.
          Apoi tg inseamna tirogloblina? Eu stiam de la domnul doctor ca aceasta investigatie nu o pot face decat sub lipsa de 4-6 saptamani de eutyrox. O faceam de fiecare data cand mergem la iod. Deci din cate imi ad

      • Comentariu scris de raluca
        Publicat la data de 4.2.2014, ora 7:03 pm

        Buna seara,

        In martie 2013, in urma unui soc, am avut urmatoarele simptome: palpitatii puternice( au fost inregistrate si de Holter si mi s-a recomandat Egilok), senzatie de lesin din capul pieptului, ameteli…o stare generala proasta.
        In urma investigatiilor, am fost diagnosticata cu tiroidita cronica autoimuna cu hipotiroidie subclinica.
        Rezulatetele au fost urmatoarele:
        ANTI-TPO 137.3 < 34 Ul/mL
        ANTI-TIROGLOBULINA 1255 <= 115Ul/mL
        TSH 5.33 0.270-4.20 yUl/mL
        FT4 17.11 12-22 pmol/L
        PROGESTERON 44.5 2.3-56.6noml/L(faza luteala)
        FT3 5.44 3.1-6.8 pmol/L
        T4 122.4 66-181 nmol/L
        TSH 4.01 0.270-4.20 Yul/mL
        DHEA-S 571 60.9-337 yg/dL
        TESTOSTERON 2.3 <1.67 nmol/l
        CORTIZOL 690 138-690 nmol/L

        S-a recomandat Eutyrox de 25yg, timp de 2 saptamani, dupa care sa se mareasca doza la 37.5yg. In primele zile de la administrare, am avut senzatii de sufocare, nod in gat, palpitatii, tensiune mare. Pentru ca nu m-am simtit bine , nu am marit doza. Am mers pe doza mica, timp in care, valorile TSH = 2.52, iar FT4 = 17.27, DHEA-s este in continuare mare 569.7(60.9-337yg/dL)
        Pt ca valoarea DHEAS este mare, mi-a recomandat RMN pt suprarenale, iar rezultatul a fost fara adenopatii cu caracter patologic.
        Problema mea este ca , in continuare, am palpitatii, sunt iritata pe fata gat(in special pe partea dreapta a gatului -am cosuri), am fire de par in barba, imi pica parul, sprancenele s-au scurtat si nu mai sunt atat de dese. Am stari depresive si sunt nervoasa. Mentionez ca ciclul menstrual este regulat, dar cu cheaguri mari.
        Imi doresc un al doilea copil si mi s-a spus sa maresc doza la 37.5yg

        Va rog din suflet sa-mi rasundeti la urmatoarele intrebari:
        -sarcina ar fi afectata de aceste stari (palpitatii…etc)?
        -ar trebui sa aman sarcina(am 35 de ani)?
        -exista tratament pt reglarea DHEAS ?
        -firele de par din barba , caderea parului, cosurile sunt de la valoarea mare a DHEAS?
        Va multumesc pt timpul acordat!
        Raluca T

        • Comentariu scris de parlog loredana
          Publicat la data de 15.2.2014, ora 11:02 am

          Nu sarcina nu este afectata de starile pe care le-ati mentionat. Este posibil ca acestea sa fie in contextual unei tulburari de stress posttraumatic. Puteti incerca homeopatie/reflexoterapie/exercitiu fizic regulat pentru ele.
          Tiroidita autoimuna este compensate deocamdata cu 25 mcg deci puteti merge pe aceasta doza si sa faceti TSH, FT4 in prima luna de sarcina. Este posibil sa fie necesara cresterea dozei de Euthyrox in sarcina.
          Din cate mi-ati scris aveti si un testosterone mare nu doar DHEAS, practice avem un hiperandrogenism (prea multi hormone masculine). Acesta apare in contextual unui sindrom de ovar polichistic care se manifesta cu menstre neregulate, acnee, accentuarea pilozitatii de pe fata, sani, caderea parului din cap, tendinta la ingrasare. Deci este foarte probabil ca simptomele dumneavoastre sa fie de la androgenii crescuti. Tratamentul ar consta in anticonceptionale sau siofor sau tratamente locale dermatologice.
          Daca mai vreti o sarcina eu zic ca nu e bine sa mai amanati deoarece deja aveti 35 ani.

  56. Comentariu scris de ioana
    Publicat la data de 31.1.2014, ora 8:56 pm

    Buna seara!
    Ajutati-ma si pe mine,va rog.Am tiroida autoimuna,ATPO 600 uneori a fost si mai mare valoarea.TSH:intre2,5-2,8.Tratament Euthyrox-50mg.
    Problema este ca am simptome destul de suparatoare:usoare ameteli(un fel de destabilizare,dureri de cap si de ochi,oboseala,dureri de spate intre omoplati mai ales si umeri(nu am spondiloza am verificat),caderea parului,ce sa mai e infiorator ce mi se intampla.
    Poate ca nu iau Euthyroxul cum trebuie,acum am citit pe site aici cum ati raspuns unora ca daca beau cafea dupa acea jumatate de ora nu este ok,eu fac asta…dar totusi chiar asa sa ma afecteze?
    Am facut ecografie si am gusa polinodulara,nu am copii dar imi doresc f mult,am 37 de ani.Nu sunt in tara(sunt in Anglia)si ei aici nu prea pun accent pe faptul ca este autoimuna,ii intereseaza ca valorile la TSH sunt ok si gata imi dau drumul pe usa.
    Ce fac?Aceasta situaie imi afecteaza viata destul de serios,serviciul nu mai am randament(uit in timp ce vb,nu ma pot concentra).Ca,este ok,vit D si Mg intr-adevar cand am facut in tara analizele(Sanador)cam acum un an,nu au fost ok dar am luat vitaminele de atunci si sper sa s-or fii reglat.
    Doresc sa adaug ca atunci cand mi-a fost descoperita din intamplare(exact cu un an in urma,valoarea TSH a fost 8,mi s-a administrat 100mg euthyrox ,m-am simtit ok o vreme dara apoi am schimbat dr,care in urma altei analize TSH-2,4 mi-a scazut doza la 50mg si asa a ramas pana in prezent.
    Astept raspuns,va rog! Multumesc anticipat

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 3.2.2014, ora 4:37 pm

      Atata vreme cat TSHul este bun se considera ca simptomele dumneavoastra nu au legatura cu boala de tiorida. Ati putea incerca sa cresteti putin doza de Euthyrox (sa mai adaugati 12,5 sau 25 mcg/zi, in plus la doza de 50 pe care o luati in prezent.). Este posibil sa va simtiti mai bine daca o sa aveti un TSH mai mic – 0,5-1. De asemenea este posibil ca simptomele pe care le-ati mentionat sa nu aiba nicio legatura cu tiroida si sa fie cauzate de stres, suprasolicitare. Ati putea incerca terapii alternative (homeopatie, remedii Bach, yoga, Reiki, acupunctura, etc, ce simtiti ca vi se potriveste mai bine). Sanatate.

  57. Comentariu scris de Tiberiu
    Publicat la data de 5.2.2014, ora 11:56 am

    Buna ziua,

    As dori o informatie in legatura cu rezultatele la analize pt tiroida facute recent:
    TSH: 9.83
    FT4: 14.5
    T3: 1.2
    FT3: 4.2
    Anti-TPO: 252
    Anti-tiroglobulina: 315

    Tin sa precizez ca am tot luat Euthyrox (25) dar imi creeaza f des palpitatii, cateodata f tari. Este normal? Am luat si betaloc asociat cu Euthyroxul, dar nu am constatat f mari diferente in starea mea. Cand nu iau Euthyrox ma simt mai bine dpdv al palpitatiilor.
    Are legatura si cu faptul ca beau cafea dimineata? Am inceput sa beau de ceva timp cafea fara cafeina. Trebuie consumat iod sau trebuie evitat? Ajuta daca iau supliment de seleniu sau nu?
    Va rog, daca se poate, sa-mi spuneti cum e mai bine sa procedez.
    Va multumesc anticipat!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 11.2.2014, ora 7:49 pm

      Aveti o tiroidita cronica autoimuna cu hipotiroidism subclinic. Ati putea lua 6 luni seleniu 200 mcg/zi si sa refaceti anticorpii (ATPO, AcTG) dupa cele 6 luni de tratament sa verificati daca au scazut. Daca au scazut inseamna ca aveati un deficit de seleniu si este bine sa consumati alimente bogate in seleniu zilnic si eventual la 3 luni sa mai luati suplimente de seleniu.
      In tiroidita Hashimoto o doza prea mare de iod poate accentua hipotiroidismul. Trebuie sa aveti un aport normal de iod (nici mai mare nici mai mic) si acesta vi-l puteti asigura din alimentatie.
      Avand hipotiroidism se poate da tratament cu hormon tiroidian (Euthyrox) pentru a avea mai mult hormon in organism. Atat timp cat luati Euthyroxul TSHul o sa fie mai mic dar cand intrerupeti ramaneti iar cu cat hormon poate face tiroida dumneavoastra si TSHul o sa creasca la loc. Daca nu suportati bine Euthyroxul si nu aveti simptome de la hipotiroidismul usor pe care il aveti (oboseala, constipatie, piele uscate, caderea parului, colesterol marit) puteti sa nu luati deocamdata tratamentul cu Euthyrox si doar sa urmariti evolutia prin TSH odata la 6-12 luni.Boala o sa evolueze si cand TSHul o sa fie mai mare sau o sa aveti simptome de hipotiroidism se poate introduce Euthyroxul.

  58. Comentariu scris de oana gusetoaia
    Publicat la data de 6.2.2014, ora 1:50 pm

    buna ziua, as fi recunoscatoare daca ati putea sa ma informatisi pe mine, am varsta de17 ani am fost diagnosticata cu vitiligo si dupa multe cabinete de dermatologie incapabile din suceava, am fost la iasi unde mi s-a recomadat un consul endocrinologic toate bune se frumoase nu am reusit sa fac aceste analize decat dupa un an deoareceam avut un deces in familie si pur si simplu am uitat de toate. prin luna lui noiembrie am inceput sa am niste simptome aiurea o stare de ameteala continua de nu stiu ce-i cu mine, senzatia de irealitate, cu calciul si magneziul stateam bine la analize, asa ca intr-o zi m-am hotarat sa ma duc la endocrinologie, acolo doctorita mi-a recomandat niste analize si mi-a facut si un ecograf unde a spus ca nu a gasit noduli insa tiroida este modificata, zilele acestea am facut analizele si astept sa ma duc la doctor pentru ca sunt foarte speriata anti tpo mi-a iesit 280 iar tsh 5.71, iar ft4 este bun, acum am rugamintea sa imi spune-ti daca simptomele mele se asociaza intr-un fel sau altul cu tiroida si daca am motiv de ingirjorare mare, multumesc daca ati reusit sa cititi pana aici, stiu ca timpul este pretios, v-as fi recunoscatoare, multumesc.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 11.2.2014, ora 7:59 pm

      analizele arata ca aveti o tiroidita cronica autoimuna (propriul organism ataca tiroida si treptat o distruge). Aveti deja si un hipotiroidism usor. Tiroidita autoimuna nu este o boala prea grava. daca se instaleaza hipotiroidismul (adica tiroida nu mai poate produce cat hormon aveti nevoie) se va da tratament de substitutie cu hormon tiroidian (Euthyrox, Lthyroxin, Novothyral). Acetst tratament va corecta hipotiroidismul si simptomele induse de acesta. Nu as putea sa va spun in ce masura simptomele dumneavoastra sunt legate de hipotiroidism. Exista pacienti care sunt aproape asimptomatici cu toate ca au TSH 60 si altii care se simt rau si la cresteri usoare ale TSHului. Parerea mea ar fi sa luati 3 luni tratament cu Euthyrox 25-50 mcg/zi si sa vedeti daca sunteti mai bine. Daca simptomele nu dispar inseamna ca au o alta cauza.
      Anual ar trebui urmarit TSHul si trebuie sa fiti atenta si inainte de sarcina sa faceti un control endocrinologic. Multa sanatate

  59. Comentariu scris de Cornelia Jianu
    Publicat la data de 6.2.2014, ora 3:05 pm

    Buna ziua. Am 55 de ani si am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna acum 3 luni, desi boala cred ca este mult mai veche, toleranta alterata la glucoza , colesterol si trigliceride f mari. La ecografie imagini microchistice. Calitatea vietii a scazut foarte mult, mai tot timpul ma simt rau.
    Analize: TPO 378, Antitiroglobulina 4.98, TSH 1.69, colesterol 281, trigliceride 213, VSH 36.
    Medicatie euthirox, rosucard, metoprolol(probleme cu pulsul), lexotan pentru starea de agitatie care apare frecvent. Este necesar sa fac si alte investigatii?

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 11.2.2014, ora 8:14 pm

      Tiroida pare echilibrata pe doza actuala de Euthyrox. ma indoiesc ca scaderea calitatii vietii pe care o prezentati are legatura cu ea. pare mai degraba in contextul sindromului anxios. La unele femei dupa menopauza este posibil ca lipsa estrogenului sa declanseze anxietate, depresie, insomnii.
      Este greu de spus fara sa vezi pacientul ce analize ar trebui facute – eventual ar mai fi de exclus un exces de cortizol- sindrom Cushing (acesta poate da cresteri in greutate, tulburari psihice, cresteri ale glicemiei, colesterolului, tensiunii).
      Multa sanatate

      • Comentariu scris de Cornelia Jianu
        Publicat la data de 12.2.2014, ora 9:54 am

        Va multumesc. Totusi ATPO este cam mare, 378. Intradevar am o stare de anxietate, uneori cam exagerata, dar aceasta stare simt ca e generata de starea de rau pe care o am frecvent. Incerc sa fac si alte investigatii. Inca o data va multumesc!

        • Comentariu scris de Cornelia Jianu
          Publicat la data de 12.2.2014, ora 2:35 pm

          De asemenea au aparut probleme dermatologice diverse, pe scalp, pe corp, pielea este foarte uscata,uneori sunt mici zone pe corp unde apar niste formatiuni groase de cheratina, ca niste negi, care se rup. Inca o data va multumesc.

          • Comentariu scris de parlog loredana
            Publicat la data de 13.2.2014, ora 11:11 am

            Chiar daca ATPO este mare el nu actioneaza pe alte organe in afara de tiroida. Simptomele tiroiditei autoimmune sunt date de lipsa de hormone tiroidian (TSH modificat) nu de ATPO. Din acest motiv v-am scris ca sunteti echilibrata tiroidian si simptomele nu sunt legate de tiroida. Problemele dermatologice pe care le-ati mentionat pot sa fie associate cu tiroidita autoimuna dar nu aceasta este cauza lor. Pur si simplu aveti mai multe afectiuni. Gasiti un dermatolog bun care sa va dea tratament pentru problemele de piele.

  60. Comentariu scris de MIHAELA
    Publicat la data de 10.2.2014, ora 12:59 pm

    Buna ziua,sunt operata de tiroidectomie totala de 8 ani,si nu se regleaza TSH,am facut analiza acum cateva zile si rezultatul este de 5.31.
    Mentionez ca i au 150 eutirox,va rog i-mi puteti spune nu sunt pe tratament,de ce i-mi iese tot marit?TREBUIE SA REDUC S AU SA MARESC DOZA?
    Multumesc!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 11.2.2014, ora 8:10 pm

      TSHul este invers proportional cu cantitatea de hormon tiroidian din circulatie. Un TSH marit inseamna ca nu e suficient hormon. Pentru stabilirea dozei conteaza mai multi factori (operatia a fost pentru cancer tiroidian sau pentru gusa nodulara simpla; greutatea pacientului, modul de administrare al pastilei, daca se mai administreaza si alte pastile cu hormonul tiroidian, etc). Exista mai multe tipuri de tratamente de substitutie (cu T4 sau cu T3 si T4- Novothyral). Daca nu se reuseste echilibrarea pacientului pe T4 se poate incerca tratament combinat T3 si T4.

  61. Comentariu scris de georgeta A.
    Publicat la data de 13.2.2014, ora 11:02 am

    buna ziua, ma numesc georgeta ariciu si in urma unor analize facute am fost diagnosticata cu hipotirodism. VA trimit rezultatul analizelor atpo 300,2iu /ml ,tgo19 ,tgpo18 ,tsh 11,497 ,t3 1,5 t4 85,1 ,vd=8,8ml ,vs8,8ml. Doresc sa stiu daca e nevoie sa tin regim ,si de ce alimente sa ma feresc.Am uitat sa va zic, am glaucom cu unghi deschis ptr care iau picaturi cosopt si gamfort si dimineata inainte de masa iau gangliolife si din martie e posibil sa-mi introduca din nou sermion.DR. endocr. mi-a recomandat 1 pastila de euthyrox dim. inainte de masa.vreau sa stiu daca e vreo problema sa-l iaudaca am si celelalte pastile de luat si trebuie sa ma feresc de sare? va multumesc anticipat
    .

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 15.2.2014, ora 11:07 am

      Nu trebuie sa va feriti de sare daca nu aveti hipertensiune.
      Puteti lua Euthyroxul indifferent de ce alte medicamente luati dar ar fi bine sa il luati primul si sa asteptati 30 de minute inainte sa luati alte medicamente, sau sa mancati.
      Nu aveti nevoie de un regim strict. De evitata medicamente de tip cordarone, substanta de contrast iodate pentru tomografie (CT), interferon, suplimente alimentare din alge marine, spirulina care au foarte mult iod si va pot deregla suplimentar tiroida.

      • Comentariu scris de georgeta A.
        Publicat la data de 20.2.2014, ora 12:12 pm

        Dna dr va multumesc ptr raspuns,si va rog din suflet sa-mi mai lamuriti o problema; am primit ca tratament euthyrox100 (mg probabil)XXV CATE O JUMATATATE DE TABLETA PE ZI TIMP DE 14 ZILE , APOI 1 TABLETA PE ZI DIMINEATZA INAINTE DE MASA. Ce nu am inteles eu este in luna urmatoareincep tot cu o jum. de pastila pe zi timpde 14 zile sau continui cu 1 tbl pe zi pina ce trec cele 3 luni de zile pina merg la urmatorul control si tre sa fac ceva pauza dupa cate o luna de tratament sau mergfara intrerupere.MULTUMESC PTR AJUTOR.

  62. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 13.2.2014, ora 1:14 pm

    Buna ziua,
    Am un baiat de 16 ani ,care de curand in urma unei ecografii la tiroida si in urma analizelor facute a fost diagnosticat cu tiroida cronica autoimuna.Mentionez ca in luna august 2013 a facut analize TSH(rezultat mUI/l 2,6 limite normale 0,4-6,2) si FT4(rezultat ug/dl 1,7 limite normale 0,8-2,2) .I-am facut aceste analize ,deoarece si eu am tiroida cronica autoimuna si am vrut sa verific daca ma mosteneste.Acum cateva zile am ajuns la un medic endocrinolog ,la recomandarea unui alt medic dermatolog, deoaece baiatul are o dermatita pe palme.
    Rezultatele ecografiei sunt:LTD=15,7/20,1/44,5 mm ,LTS=16,6/20,6/42,8 mm,ITSM=3,9mm,ecostructura neomogena cu alternanta de plaje hipoecogene cu plaje hiperecogene,aspect de tiroida polinuicronodularizare,vascularizatie usor spre moderat,crescuta in ambii lobi.
    Rezultatele analizelor sunt:TSH ser metoda CMIA Architect ABBOTT, rezultat 0,3191yUI/mL interval de referinta 0,53-3,59yUI/ml,anti TPO rezultat 584,36 UI/ml interval de referita ,<5,61UI/ml,anti TG rezultat 86,18 UI/mL interval de referinta < 4,11UI/mL .
    In urma acestor rezultate i s-a pus diagnosticul de tiroidita cronica autoimuna in obs.tireotoxicaza subclinica.Tratamentul prescris este seleniu 100 mg o capsula pe zi sau procor o capsula de doua ori pe zi,iar dupa 3 luni sa repete TSH si FT4.Dintre aceste doua medicamente am ales procorul ,pentru ca mi s-a parut mai complet.Va rog sa-mi spunteti parerea dumneavoastra legata de aceste rezultate , sa-mi spuneti daca aceste analize pot fi influentate de perioada pubertatii si de cate ori pe an trebue sa repete aceste analize, chiar si in cazul in care acestea vor iesi in limitele normale?

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 15.2.2014, ora 11:17 am

      Este clar ca are tiroidita cronica autoimuna iar titrul de anticorpi este maricel. Si eu sunt de parere ca ati putea incerca tratamentul cu seleniu care scade la jumatate din pacienti nivelul de anticorpi si incetineste evolutia bolii. dar ar trebui sa ii dam 2 comprimate de Procor pe zi (este necesara o doza mai mare de seleniu). Dupa 3 luni de tratament ar fi bine sa faceti din nou ATPO (pentru a verifica daca a avut efect seleniu si daca il mai continua sau nu) si TSH, FT4 (deoarece au fost modificate). In evolutia unei tiroidite autoimune pot exista episoade de hiper/hipotiroidism.
      Analizele se fac anual (chiar daca ies normale) pentru urmarire sau in caz de simptome noi sau in functie de recomandarea medicului endocrinolog care il vede. Este bine sa faceti tot timpul analizele la acelasi laborator (si sa fie unul bun).

    • Comentariu scris de Catalina
      Publicat la data de 21.6.2014, ora 9:19 pm

      Buna ziua,
      In urma sfatului dat de dumneavoastra (in data de 13.02.2014) am refacut analizele baiatului meu in varsta de 16 ani, dupa un tratament de 3 luni cu procor . Va rog frumos sa-mi spuneti ce tratament trebuie urmat in urma noilor rezultate.Mentionez ca si primele analize si cele de acum sunt facute in acelasi laborator,Med Life.
      TSH 0,0026 Interv.ref. 0,53-3,59 yUl/ml
      FREE T4 1,09 Intrev.ref.0,93-1,60 ng/dL
      Anti TPO >1000 Interv.ref. <5,61 Ul/ml
      Anti TG 96,83 Interv.ref.<4,11 Ul/mL
      Multumesc anticipat.

  63. Comentariu scris de raluca
    Publicat la data de 13.2.2014, ora 11:34 pm

    Buna ziua,
    Ma numesc Raluca T si pe data de 4.02 am lasat un mesaj, dar nu am primit niciun raspuns. Puteti sa verificati, va rog?
    Multumesc!

  64. Comentariu scris de Jeni
    Publicat la data de 14.2.2014, ora 9:17 pm

    Buna ziua,
    va rog frumos sa-mi spuneti ce diagnostic este in urma rezultatelor de mai jos.
    TSH 13,68 (0,3 – 6)
    FT4 0,93 (0,7 – 1,72)
    Anti tiroglobulina aici este un comentariu, ca s-a obtinut o valoare care este sub limita de detectie a tehnicii chemiYluminescenta: 20 UI/ml (valori normale =< 40 UI/ml)
    Anti TPO 81,8 (UI/ml < 5,61)
    Sunt slaba, si nu am gusa.
    Am 33 de ani.
    Multumesc anticipat

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 15.2.2014, ora 11:19 am

      Aveti tiroidita cronica autoimuna cu hipotiroidism. Ar trebui sa incepeti tratament cu Euthyrox.

  65. Comentariu scris de violeta
    Publicat la data de 16.2.2014, ora 3:35 pm

    buna ziua din nou…multumim ca ne ajutati,o intrebare pt dvs…nu am glanda tiroida de 7 ani,am luat eutirox dar am tsh ul 21…medicul meu mi a recomandat sa iau novotyral 200 pe zi…acum asta fac dar mi s au ingalbenit ochii ,urina…am hashimoto boala autoimuna si cred ca nu e bine ce fac luand a acest hormon…dar mi s a spus ca ce sa mi faca daca sub eutirox mi se ridica tsh ul???doar asta e solutia chiar daca asta inseamna bilirubina crescuta etc…de cc o saptamana merg pe acest novotyral dar am o teama….va rog sa ma ajutati cu un sfat …va multumesc din inima…

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 19.2.2014, ora 4:52 pm

      Novothyral 200 este o doza foarte mare. Eu as zice sa luati 100 si sa verificati dupa 4-6 saptamani TSHul. Daca e dat in doza corecta nu ar trebui sa va faca rau. Nu inteleg ce este cu icterul, a aparut dupa ce ati inceput novothyralul? Ar trebui sa va vada si un gastroenterolog poate aveti altceva.

  66. Comentariu scris de Irina Namolovan
    Publicat la data de 19.2.2014, ora 11:31 am

    Buna ziua va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat si diagnoza iata care sunt datele in urma : T3-1.25 ng/dl
    T4-6.8 Mg/dl
    TSH- 1.9 IU/ml
    Anti-TPO 3.4 IU/ml
    si am facut si ecografie iata datele
    Glanda tiroida-neomogena
    Lobul drept 2.3 pe 2.1cm chist. coloidala bilateral 0.4cm;
    chistodenom 1,0pe 0,75cm
    Lobul sting 2,2 pe 1,7cm
    Istmul0,53cm
    Ganglionii cervicali nus marit
    Va rog foarte mult sa faceti concluyia care este diagnoya si cit de grav este va multumesc mult.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 19.2.2014, ora 6:54 pm

      Tiroida dumneavoastra functioneaza bine. In ceea ce priveste ecografia nu se intelege prea bine ce v-a gasit- dimensiunile ei par usor marite si pare ca exista niste chisturi/noduli. Chisturile sunt cu lichid si nu constituie o problema. Nodulii solizi trebuie sa fie urmariti insa periodic (odata pe an faceti ecografie de preferat la acelasi medic, pe un ecograf bun) si se compara cu ecografiile vechi pentru a vedea daca nodulii respectivi cresc.
      diagnosticul ar fi Gusa nodulara cu normotiroidism.

  67. Comentariu scris de Radu Aurelia
    Publicat la data de 20.2.2014, ora 9:51 pm

    Buna ziua va rog frumos sa ma ajutati cu cun sfat.In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu tiroida autoimuna TSH era de 0.01 am facut tratament cu thyrozol cand era mare cand mic TSH.In decembrie am facut analizele TSH 8,08(0,27-4,2)FT4 12,11 (12-22)FT3 3,06(1,71-3,71)iar ecografia lob drept,vol;cca12,5 relativ omogen lob stg,vol cca10 relativ omogen ecogenitate normala,vipervascuarizat.D-na doctor mi-a spus sa intrerup tratamentul 3 luni dupa care sa refac analizele. Va rog sa imi spuneti am facut bine ca am intrerupt tratamentul? Multumesc mult.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.2.2014, ora 6:23 pm

      Da.Dupa 2 ani de tratament se poate incerca intreruperea tratamentului pentru a vedea daca boala mai este activa sau nu. Daca este activa o sa faceti din nou hipertiroidism si trebuie reluat tratamentul cu Thyrozol. daca boala nu mai este activa analizele de tiroida vor iesi bine peste 3 luni si puteti sa faceti la 6-12 luni cate un control al TSH fara sa mai luati tratament.

  68. Comentariu scris de ludmila
    Publicat la data de 24.2.2014, ora 6:07 pm

    buna ziua.asi dori o consultatie.fetita mea are 21 ani si nu e casatorita.dupa investigatiea de examen cu ultrasuneti s-a pus diagnoza de tirioidita autoimunade gr,1.la analiza la gormoni t3-1,4(n1,3-2,6) ,t4-111(n58-161), tsh-3,27(n0,4-4,0)anti tpo-417(n10-35).medicul endocrinolog i-a prescris pastile de iodomarin200mg peste o zi timp de 2 luni si ungvent endocrinol 10-15zile pe seara.spuneti-mi va rog daca trebuie sa fac acest tratament ,dar daca nu -propuneti-mi va rog ce pot face.va multumesc anticipat..

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.2.2014, ora 6:27 pm

      Nu este nici o problema daca ia pastilele de iod.
      Tiroidita autoimuna este o boala frecventa si nu pune probleme deosebite atata timp cat TSHul este bun. Se poate face doar urmarire periodica (anual) fara niciun tratament.
      Daca vrea ar putea sa ia seleniu 200 mcg/zi care poate duce la scaderea ATPO si la incetinirea evolutiei bolii.

  69. Comentariu scris de Mihaela
    Publicat la data de 24.2.2014, ora 11:41 pm

    Va rog sa ignorati primele doua postari din partea mea. Se pare ca au fost probleme de editare si s-a pierdut din text. Sper ca postarea asa sa fie ok. Multumesc pentru intelegere! Probabil e si ora tarzie.

    Buna seara!

    Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru o scurta lamurire.
    Am 36 ani si precizez ca primul consult endocrinologic l-am facut in februarie 2013 in urma unei pierderi de sarcina si din dorinta de a descoperi cauza
    acesteia. In urma analizelor efectuate si a unui ecograf, am fost diagnosticata cu TCA – hipertiroidism subclinic. Mai jos va transmit rezultatul analizelor efectuate pentru diagnosticare:
    * TSH -> 6.32 µUI/mL – valori de referinta 0.27-4.2
    * FT4 -> 15.64 pmol/L – valori de referinta 12-22
    * Anti-tiroglobulina -> 330 UI/mL – valoare de referinta mai mica sau egala cu 115
    * Anti-TPO -> 250.8 UI/mL – valoare de referinta mai mica decat 34.
    Am inceput tratamentul cu Euthyrox 25µg/zi si supliment de seleniu-zinc.
    La scurt timp dupa inceperea tratamentului cu Euthyrox, am aflat ca sunt insarcinata, insa si de aceasta data am pierdut sarcina.
    Astfel, la fiecare aprox. 3 luni am repetat analizele cu urmatoarele rezultate:
    * iunie 2013 – TSH -> 3.83 µUI/mL ( valori de referinta 0.27-4.2 ); FT4 -> 15.77 pmol/L – valori de referinta 12-22 -> am continuat tratamentul cu Euthyrox 50µg/zi.
    * septembrie 2013 – TSH -> 2.14 µUI/mL ( valori de referinta 0.27-4.2 ); FT4 -> 16.52 pmol/L – valori de referinta 12-22 -> am continuat tratamentul cu Euthyrox 75µg/zi.
    * decembrie 2013 – TSH -> 0.244 µUI/mL ( valori de referinta 0.27-4.2 ); FT4 -> 19.43 pmol/L – valori de referinta 12-22 -> am continuat tratamentul cu
    Euthyrox 75µg/zi de luni pana joi si 50µg/zi de vineri pana duminica.
    Faptul ca ne dorim un copil, explica faptul ca am continuat tratamentul pentru tiroida cu dozele prescrise de medicul specialist.
    Azi (24.02.2014) am repetat analizele in vederea unui consult de rutina cu urmatoarele rezultate:
    * TSH -> 5.75 µUI/mL – valori de referinta 0.27-4.2
    * FT4 -> 15.73 pmol/L – valori de referinta 12-22
    Rezultatele m-au surprins si nelinistit putin avand in vedere ca am respectat tratamentul prescris.
    Daca e posibil, va rog sa ma ajutati cu o mica explicatie legata de rezultatele ultimei ture de analize, mentionate mai sus.

    Multumesc anticipat pentru timpul dumneavoastra si ajutorul acordat pentru o scurta clarificare.

    Multa sanatate si toate cele bune!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.2.2014, ora 8:55 pm

      TSH ul reflecta cantitatea de hormoni din circulatie (cat produce tiroida plus pastila de Euthyrox). Daca ati luat pastila corect (dimineata, pe namancate, fara alte medicamente/suplimente) atunci probabil ca au existat variatii in cantitatea de hormon pe care a produs-o tiroida dumneavoastra. Daca aceasta cantitate ar fi fost fixa atunci cu doza actuala de Euthyrox (50-3 zile, 75- 4 zile) TSH ul trebuie sa fie undeva intre 0,2-2. (pe 75- 7zile ati avut 0,2 TSHul iar pe 50- 7 zile ati avut 2).
      Nu cred ca e cazul sa va ingrijorati, mai mariti putin doza si verificati din nou in 2 luni care e TSHul.

  70. Comentariu scris de Irina ...
    Publicat la data de 25.2.2014, ora 12:50 pm

    Buna iua va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine care ar fi tratamentul si diagnoza in urma datelor..
    T3-1.16
    T4-9.4
    TSH-2.0
    Anti TPO-1.7
    Si am facut si o ecografie iata datele
    Glanda tiroida-parenchima difuza hipervascularizata
    Lobul drept 1.8-1.2 cm
    Lobul sting 1.9-1.2 cm
    Istmul 0.36 cm
    Ganglionii cervicali nu-s mariti
    Va rog mult sa ma ajutati
    Mersi frumos anticipat.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 26.2.2014, ora 8:08 pm

      Pare sa fie totul in regula din punct de vedere al tiroidei.
      Nu ati precizat daca aceste analize sunt fara tratament sau cu tratament.

  71. Comentariu scris de dumitru tina
    Publicat la data de 27.2.2014, ora 3:21 pm

    buna..a-si vrea sa stiu si ce inseamna TSH 5695.scrie ormone tireotropo TSH.mia zis doctorul ca am probleme cu teroida.trebuie sa iau euroxin in fiecare zi cate jumatate per 10 zile …dupa 10 zile una dupa 1 si jumate …..la o luna sa fac analizele….sunt un pic grijulie ce trebuie sa maninc….ce trebuie sa fac ptr aceasta terioda….mi suna ingrasata putin …..dar vreau sa stiu ce trebuie facut….va multumesc mult ….

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 6:57 pm

      Nu am inteles prea bine mesajul dumneavoastra din cauza numeroaselor greseli de tiparire. Nici macar valoare TSH nu cred ca ati scris-o corect (nu poate fi 5 mii, poate 56). Daca TSH este mare aceasta indica faptul ca tiroida dumneavoastra nu mai functioneaza si atunci trebuie sa luati hormon tiroidian (Euthyrox) pentru a compensa acest lucru. Nu mai conteaza ce mancati din punct de vedere al tiroidiei deoarece la dumneavoastra ea nu mai functioneaza asa incat nu conteaza daca mancati cu iod sau fara sau alimente gusogene.

  72. Comentariu scris de Stredie
    Publicat la data de 4.3.2014, ora 2:27 pm

    Am probleme cu tiroida …iau 20 mg thyrozol pe zi problema este ca m am ingrasat foarte mult in ultima perioada mai exact o luna am luat 15 kg in plus . va rog din suflet spunetimi ce dieta ar trebui sa tin ….sau ce as putea face sa slabesc incep sa fiu complexata din cauza grasimii nu ma suport vreau sa fac orice sa slabesc da ti mi un sfat va rog din suflet . astept raspunsul dumneavoastra

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:02 pm

      trebuie sa facteti analize la 4 saptamani pentru a verifica sa nu fi intrat in hipotiroidism. Doza de Thyrozol trebuie redusa astfel incat tratamentul de intretinere 9adica pe termen lung) sa fie cu doza minima care asigura un TSH bun. Daca TSHul este bun inseamna ca aceeasta crestere in greutate se datoreaza faptului ca ati trecut de la hipertiroidism (stare in care metabolismul este accelerat si pacientul poate manca mult si slabeste) la o functie trioidiana normala (arderile nu mai sunt attat de accentuate si daca dumneavoastra continuati sa mancati la fel de mult ca atunci cand erati in hipertiroidism inevitabil o sa va ingrasati).
      Trebuie sa restrangeti consumul caloric. Tineti un jurnal alimentar in care notati cat mai exact ce mancati- aliment, cantitate, pentru a avea o imagine cat mai corecta asupra numarului de calorii.

  73. Comentariu scris de corina
    Publicat la data de 9.3.2014, ora 1:35 pm

    Bunaziua , de 2 zile mi-am facut cateva analize de laborator iar unele nu au iesit prea bine .am sa enumar aici pe cele care nu au iesit bine : vol. med tromb = 12,10 , glicemie = 127, TGP = 32 , trigliceride = 189 , FT4 =21.29 , TSH = 1.39 , corpi cetonici = 1.5 mmol/l+ . am varsta de 34 de ani . ma ingrijoreaza tsh si ft4 pentru ca ne dorim foarte mult un copil si incercam de circa 3 ani . am o programare la endocrinolog dar doar peste 2 luni si as vrea sa stiu cam ce reprezinta aceste valori ce mi-au iesit .multumesc.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:06 pm

      TSH 1,39 este absolut normal, nu inteleg de ce il mentionati ca fiind anormal. In plus, daca TSH este bun FT4 trebuie si el sa fie bun; daca nu e atunci este posibil sa fie o greseala de laborator. Nu ati mentionat daca sunteti diagnosticata cu vreo boala sau daca luati tratament astfel incat nici comentariile mele nu pot avea valoare de diagnostic si sunt simple speculatii teoretice.
      Ceea ce mi se pare intradevar ingrijorator daca este real este glicemia crscuta care ar indica diabet. Trebuie sa discutati direct cu un medic.

  74. Comentariu scris de sanda mohorea
    Publicat la data de 10.3.2014, ora 10:04 am

    am fost diagnosticata cu tiroida autoimuna. Am luat un an de zile Eutyrox si a inceput sa-mi cada parul, unghiile, palpitatii f.mari si l-am intreupt. Pot sa tratez boala homeopat? Va multumesc.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:08 pm

      depinde cat este TSH. Atata vreme cat TSHul este inca bun (sub 8) puteti incerca si tratament homeopat si sa urmariti la 6 luni TSHul. Daca insa aveti deja TSH mare atunci nu prea ajuta tratamentul homeopat. un TSH mare indica faptul ca tiroida este distrusa si nu exista la ora actuala tratamente care sa regenereze tiroida.

  75. Comentariu scris de Elena
    Publicat la data de 10.3.2014, ora 12:43 pm

    Buna ziua,

    Sunt programata pentru efectuarea unei coronarografii si va rog sa-mi spuneti daca este vreo problema faptul ca mi se va administra iod in timpul acestei investigatii, eu fiind diagnosticata cu tioridita autoimuna Hashimoto, in tratament cu eutyrox de 75. Va multumesc.

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:11 pm

      in principiu administrarea de substante de contrast iodate poate sa deregleze tiroida. dar avand in vedere ca este o investigatie de care aveti neaparat nevoie puteti sa o faceti dar e bine ca la 1 luna si 3 luni dupa efectuarea coronarografiei sa faceti dozare de TSH, FT4 pentru a verifica daca tiroida a fost afectata si trebuie sa modificati doza de Euthyrox.

  76. Comentariu scris de Mihai
    Publicat la data de 13.3.2014, ora 11:12 pm

    Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:am un copil de 3ani caruia i-am oprit hranirea la san de la 1an.Insa de aproximativ 2luni am sesizat aparitia unor puncte albe pe mamelonul drept din care la o simpla strangere a iesit ceva asemanator laptelui insa mai vascos.La sanul stang deja s-a declansat un fel de lactatie.Ambii sani sunt foarte sensibili la atingere iar la palpare se simte canalele imflamate !As vrea sa stiu daca problema mea poate fii o problema de natura hormonala sau nu.Mentionez ca nu sunt insarcinata!Va multumesc anticipat pentru ajutorul acordat!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:13 pm

      este posibil sa fie ceva hormonal. Avand in vedere ca sunt ambii sani afectati nu este o cauza locala (care ar afecta doar un san). Faceti un control pentru a se stabili exact cauza.

  77. Comentariu scris de elena
    Publicat la data de 14.3.2014, ora 10:56 pm

    buna, analizele mele la tiroida sunt cam asa tsh-0,73 val normala e de la 0,4-4 t4-1 val normala 0,89-1,76 iar anti tpo 198 val normala 0-34.In urma acestor analize mi s-a pus diagnosticul de tiroiditita hashimoto cu nodularizare hipertiroidism.Iar tratamentul de thirozol 5 mg pe zi si calciu.timp de o luna.
    Este corect diagnosticul si tratamentul?Am o nelamurire deoarece am luat niste vitamine cu iod inainte de aceste analize si poate din cauza asta am aceste bufeuri si ma gandeam ca sa renunt la patilele de thirozol fiindca ma simt mai bine.asi renunta la ele fiindca ma tem ca o sa fac gusa.Ce ma sfatuiti?

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:18 pm

      Aveti intr-adevar tiroidita cronica autoimuna dar cu functie normala (TSH este bun). Hipertiroidism ar insemna ca tiroida face prea multi hormoni si TSHul ar trebui sa fie mai mic de 0,1.
      Pentru aceste analize nu este necesara administrarea de Thyrozol ci doar o urmarire periodica a TSH.
      De la o doza mica de Thyrozol pentru o luna nu o sa faceti gusa.
      Oricum medicul care va vede este cel mai in masura sa va stabileasca tratamentul, comentariile mele nu au valoare de diagnostic deoarece sunt multi factori care trebuiesc luati in considerare atunci cand tratezi un pacient.

      • Comentariu scris de elena
        Publicat la data de 30.3.2014, ora 6:19 pm

        intradevar am consultat si alt endocrinolog si mi-a scos thirozolul.Este posibil ca sa fie momente cand creste tsh si cand scade in aceiasi zi ?Fiindca am momente cand simt o accelerare a metabolismului si momente cand parca metabolismul meu este incetinit.

  78. Comentariu scris de corinaloredana
    Publicat la data de 18.3.2014, ora 4:15 pm

    buna ziua…din cauza dereglarilor de ciclu si dureri de san,care pana dupa nastere nu le-am avut niciodata,dupa un control ginecologic,unde totul a fost in regula,am fost trimisa la endocrinolog,care mi-a dat sa fac niste analize !in urma analizelor efecutuate am urmatoarele rezultate:
    -Anti-TPO 31( val.de ref. <34)
    -TSH 0,675(val de ref. 0,27-4,2),iar in urma ecografiei la tiroida LTD 11/155/13mm si LTS 12/14/9.5.
    Diagnostic ecografic: chist lob stang
    diagnostic clinic microchisturi lob drept
    Analizele au fost facute anul trecut 20.05.2013,iar de atunci pana astazi am luat EUTHIROX 25 mg (una pe zi).Aproape zilnic am dureri de cap(ceafa),sunt balonata ,imi cade parul,este uscat,unghiile mi se rup si pielea de pe genunchi este uscata….CE anume am voie sa mananc?Pt ca am sesizat ca atunci cand mananc telemea,iaurt ,branza,lapte,nuci,spanac,ton,varza alba ma balonez f tare si am crampe si mi se umfla burta efectiv.Mentionez ca beau zilnic cafea,ceai verde si uneori ceai negru.Va rog sa imi spuneti ce diagnostic as avea in urma analizelor!Va multumesc!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:22 pm

      Nu aveti nimic din punct de vedere tiroidian (pentru chist eventual repetati ecografia anual)- analizele sunt in limite normale, nu aveti nevoie de vreun tratament. Nu aveti nevoie de regim special pentru tiroida. Trebuie sa mai faceti investigatii pentru a depista cauza simptomelor dumneavoastra. Este posibil sa aveti o boala celiaca, o intoleranta la lactoza, sau o alta afectiune digestiva care va impiedica sa absorbiti vitaminele si minerale necesare. Stati de vorba si cu un gastroenterolog/medic internist bun.

  79. Comentariu scris de maya
    Publicat la data de 19.3.2014, ora 7:59 pm

    Buna ziua,

    Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat. In urma cu 2 ani am fost diagnosticata cu hipotiroidie subclinica. Aveam TSH – 3.98 (aproape de limita superioara), T4 si T3 normale, Anti-TPO si Anti tiroglobulina normale. Nu mai stiu exact valorile, dar stiu ca erau in limite, mai putin tsh-ul care se apropia de limita superioara. Nu am primit tratament dar mi s-a spus ca in cazul unei sarcini va trebui sa fac tratament. Acum sunt insarcinata in 11 saptamani si nu stiu cum sa procedez. Locuiesc in Anglia si aici abia dupa 12 saptamani se fac analize si ecografie. Credeti ca deja fatul a fost afectat de problema mea cu tiroida? Daca mi se va prescrie tratament in urma analizelor ma mai poate ajuta cu ceva sau este prea tarziu? Este foarte grava problema mea cu tiroida, poate da cretinism la bebe?
    Va multumesc !

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 25.3.2014, ora 7:26 pm

      Daca nu aveati si anticorpii pozitivi atunci nu este chiar asa grav. Conteaza si daca erati pe anticonceptionale cand ati facut analiza de TSH (e mai mare la femeile care iau ACO fara ca aceasta sa fie o problema ).
      Cretinismul apare in cazul hipotiroidismului accentuat (TSH peste 30) deci nu va faceti griji, nu cred ca este vreo problema. Anuntati-ma ce TSH aveti in S12.

  80. Comentariu scris de irina
    Publicat la data de 21.3.2014, ora 7:56 pm

    Buna ziua,

    Acum un an si jumatate am fost diagnosticata cu hipotiroidita autoimuna, de atunci iau euthyrox 25 mcg (doza a fost putin marita si scazuta in timpul sarcinii).Dupa nastere, la controlul de 4-5 saptamani rezultatele erau bune dar dr a recomandat sa continui cu doza de 25mcg/zi. pentru ca alaptez. Acum, la 4 luni dupa nastere FT4 e 1,52ng (val de referinta 0,7 – 1,48) si TSH e 0,0021 (da, e corect scris) fata de valori normale de 0,35-4,49.Mentionez ca 2,5 luni dupa nastere am luat vitamine prenatal, nu am administrat alte medicamente. Puteti va rog sa interpretati rezultatele?

    Multumesc mult!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 28.3.2014, ora 6:29 pm

      In general dupa nastere pot sa apara tulburari de functionare a tiroidei.
      Analizele dumneavoastra arata hipertiroidism (prea mult hormon tiroidian)- poate sa fie vorba de o tiroidita postpartum (in acest caz hipertiroidismul o sa dispara de la sine dupa 4-6 saptamani si o sa fie urmat de o faza de hipotiroidism, cand TSHul poate creste pana la 100) sau de declansarea unei boli Basedow Graves, in care hipertiroidismul este persistent si necesita tratament cu Thyrozol.
      V-as recomanda sa nu mai luati Euthyrox si sa verificati din nou peste o luna TSH FT4 TRAB (anticorpi antireceptor de TSH) pentru a vedea in care dintre cele 2 situatii sunteti.

  81. Comentariu scris de Monica
    Publicat la data de 29.3.2014, ora 7:17 am

    Buna ziua, Doamna Doctor! De curând am facut cortizolul si mi-a iesit o valoare foarte mica, de 24.4, in conditiile in care la ora 23 , cu o seara inainte de recoltate am luat doua pastilute, date de medicul endocrinolog si recoltarea s-a facut la ora 7. Ce inseamna această valoare foarte mica? In ceea ce priveste tratamentul cu eutyrox, iau 150 zilnic, de aproape 10 luni, acum ieşind valoarea TSH-ului 2,274 foarte aproape le limita inferioară normală. Va mai trebui sa continui tratamentul cu eutyrox, cu aceeaşi concentraţie? Menţionez ca am 41de ani si imi doresc si un bebelus. Acum aproape patru ani an fost diagnosticata cu tiroidian cronica. Va multumesc frumos!

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 1.4.2014, ora 5:18 pm

      DACA ATI LUAT DEXAMETAZONA SEARA SI ATI RECOLTAT A DOUA ZI DE DIMINEATA CORTIZOLUL ESTE NORMAL CA ACESTA SA SE SUPRESEZE (ADICA SA IASA FOARTE MIC). AR FI O PROBLEMA DACA V-AR IESI NORMAL.
      TSH UL NU ESTE LA LIMITA INFERIOARA CI LA CEA SUPERIOARA – IN VEDEREA UNEI SARCINI TSH TREBUIE SA FIE INTRE 0,5-2,5. DECI DOZA DE EUTHYROX ESTE BUNA, CONTINUATI CU EA SI IN CAZ DE SARCINA TREBUIE SA REPETATI PERIODIC TSH DEOARECE ESTE NECESARA AJUSTAREA DOZEI DE EUTHYROX.

  82. Comentariu scris de Monica
    Publicat la data de 29.3.2014, ora 8:24 am

    Ma scuzati pentru greşelile de ortografie, este vorba de tiroidita cronica autoimuna.

    Mulţumesc pentru intelegere si timpul acordat!

  83. Comentariu scris de Nicoleta
    Publicat la data de 31.3.2014, ora 7:12 pm

    In momentul in care am fost diagnosticata cuy gusa difuza analizele mele erau:
    T4 0,56; TSH 4,92. Astazi dupa 2 luni de euthyrox 1/2 (100 mg) analizele mele sunt: T4 1 , TSH 3,45 si T3 2,35. Credeti ca ar trebui sa continui tratamentul?
    Va multumesc frumos!
    PS(Timp de 2 saptamani nu ma pot duce la medicul endocrinolog si nu stiu cum e mai bn , sa continui tratamentul pana ajung la el, sa-l stopez daca analizele sunt bune…?)

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 1.4.2014, ora 5:21 pm

      Cel mai bine este sa continuati tratamentul primit pana ajungeti la medicul dumneavoastra. TSH nu s-a modificat prea mult (ar fi trebuit sa scada mai mult cu 50 de Euthyrox) deci doza pe care o luati nu are mare efect ; iar pentru T3 si T4 nu stiu ce unitati de masura sunt folosite, valorile arata ciudat, ar fi trebuit sa mentionati valorile de referinta ale laboratorului ca sa vi le pot interpreta.

  84. Comentariu scris de Monica
    Publicat la data de 1.4.2014, ora 7:09 pm

    Vă mulţumesc frumos pentru raspuns! M-ati linistit! O seara frumoasa!

  85. Comentariu scris de Cornelia Jianu
    Publicat la data de 3.4.2014, ora 6:42 pm

    Buna ziua, as dori sa stiu daca TSH este bun, dar Ac Anti-Tireoperoxidaza este de 377.81 si Ac Anti-toroglobulina este 4.98 mai este nevoie sa iau Eutirox de 25?
    Mentionez ca am avut ultima data TSH 4.34, foarte putin marit.
    Va multumesc!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 4.4.2014, ora 6:26 pm

      Depinde: daca vreti o sarcina sau daca aveti simptome pe care am putea sa le punem pe seama hipotiroidismului (constipatie, piele uscata, oboseala, transpiratii, etc) trebuie sa luati putin Euthyrox. daca nu vreti sarcina si starea generala este buna, nu va supara nimic puteti sa nu luati Euthyrox atata vreme cat TSH este sub 8. In acest caz este bine sa refaceti la 6-12 luni analiza de TSH.

  86. Comentariu scris de sabina
    Publicat la data de 3.4.2014, ora 8:30 pm

    buna seara. Sunt normale valorile de 20.27 la Antitireoglobulina si 7.35 la antitpo? Multumesc!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 4.4.2014, ora 6:28 pm

      Depinde de laborator. trebuie sa apara si valorile normale notate pe buletinul de analize.
      La unele laboratoare valoare negativa pentru ATPO este sub 5, la altele sub 35.

  87. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 4.4.2014, ora 11:34 am

    Buna ziua !
    Sunt in tratament cu Tyrozol 20 mg/zi.In 1995 mi s-a scos un lob din tiroida.
    In prezent pe lobul ramas , in urma ex. ecografic, s-a costatat prezenta a doi nodului.
    Valorile FT4=43,16pmol/L (10,6-22,7)
    TSH=<0,005microUI/mL (0,27-4,2)
    Am nevoie de indrumari pentru o conduita corecta pe viitor.Precizez ca in ultimele doua luni am scazut cu aproximativ 10 kg in greutate.
    Tratamentul cu Tyrozol l-am inceput cu ani in urma, cu intreruperi.Cat timp as mai putea sa-l iau?(Nr. de leucocite 3,6mii/microL(4-10).Va trebui sa maresc doza de Tyrozol?
    Va multumesc pentru timpul acordat.

  88. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 4.4.2014, ora 1:51 pm

    Doresc sa stiu daca se poate recurge la interventia chirurgicala in situatia in care valorile TSH si ale FT4 sunt cele de mai sus sau este necesara o pregatire preoperatorie.
    In urma ecografiei mi s-a spus ca lobul este intens vascularizat , dar ca nu se observa modificari suspecte ale nodulilor.
    Daca ar fi posibil mi-as dori sa aman cat mai mult timp momentul interventiei chirurgicale si sa rezolv cu medicatie.Sunt in varsta de 44 de ani .

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 4.4.2014, ora 6:39 pm

      Nu se face operatie inainte de reglarea hormonilor (riscurile operatorii sunt mari daca se intervine in hipertiroidism). Dar in 6-8 saptamani probabil ca o sa aveti analizele de tiroida normale.
      Banuiesc ca aveti boala Basedow Graves (in acest caz hipertiroidismul este determinat de niste anticorpi care stimuleaza tiroida sa produca prea mult hormon) si nu gusa polinodulara hipertiroidizata (adica niste noduli mari care fac prea mult hormon).
      Daca aveti gusa polinodulara hipertiroidizata atunci hipertiroidismul nu o sa dispara atata timp cat sunt prezenti nodulii- deci pentru rezolvarea definitiva a situatiei ar trebui operatie sau iod radioactiv.
      In cazul bolii Basedow dupa 1-1,5 ani de tratament cu Thyrozol 40% dintre pacienti se vindeca, restu de 60% la intreruperea Thyrozolului fac recidiva de hipertiroidism (adica revine boala). In acest caz se poate face operatie, administra iod radioactive sau se poate relua tratamentul cu Thyrozol.
      Puteti lua mult timp tratament cu Thyrozol dar trebuie sa monitorizati periodic si hemograma pentru ca numarul de leucocite sa nu scada sub 500/ml .
      Nu trebuie sa mariti deocamdata Thyrozolul , verificati analizele peste 4-6 saptamani.
      In general se incepe cu o doza de 20 care ulterior se scade la o doza de intretinere 5- 10-15 mg/zi (in functie de analize) cu care se merge timp indelungat.

  89. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 5.4.2014, ora 12:43 pm

    Va multumesc ca mi-ati acordat timp si mi-ati raspuns.
    Diagnosticul este de Gusa nodulara toxica operata, recidivata
    LTD-exclus chirurgical in 1995.

  90. Comentariu scris de dana
    Publicat la data de 5.4.2014, ora 1:05 pm

    Buna ziua sunt disperata am o fata de 20 de ani e studenta anul 2 si are fff mari probleme i-si rupe genele si sprincenele la inceput am crezut ca e ceva trecator dar au trecut 5 ani si mereu repeta acelasi obicei eu locuiesc in GAZA si nu stiu ce pot sa fac pt copilu meu. va rog am nevoie urgenta de un sfat

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 25.4.2014, ora 5:38 pm

      PARE SA FIE UN TIC. TREBUIE SA VA ADRESATI UNUI PSIHOLOG/PSIHIATRU.

  91. Comentariu scris de calotescu lavinia
    Publicat la data de 9.4.2014, ora 11:28 am

    mama mea are carcinom papilar tiroidian, varianta foliculara si trebuie sa tina regim inainte de terapia cu iod. va rog sa-mi spuneti daca in perioada regimului poate consuma: fasole verde si fasole uscata(boabe) , salata verde, castraveti proaspeti, ceapa verde, mere verzi, ardei gras verde, gem de prune facut in casa, mazare, cacao, carne de porc. Daca se poate sa-mi triteti raspunsul me mail. Va multumesc!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 25.4.2014, ora 7:05 pm

      are voie sa manance fructe si legume (inclusive cele mentionate de dumneavoastra) proaspete (adica nu conservate cu sare); deasemenea are voie carne proaspata (inclusive de porc)- dar nu procesata (adica cea din comert care are adaos de sare). Cacao are voie.

  92. Comentariu scris de Andreea Elena
    Publicat la data de 9.4.2014, ora 7:03 pm

    mama me are VSH-ul 92. Are insa hernie de disc, reomatism si are probleme si la masea. a facut control endocrinologic- rezultat bun, ecografii mamare- fibroadenoame + mamografie cu rezultat bun, radiografie pulmonara cu rezultat bun, ecografie abdominala la fel normala, dar s-a observat prezenta unui fibrom. Pot toate aceastea sa duca la cresterea VSH-ului? Multumesc!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 25.4.2014, ora 5:43 pm

      VSH CRESCUT ARATA PREZENTA UNUI PROCES INFLAMATOR SAU INFECTIOS IN ORGANISM. Doar pe baza VShului marit este greu de stability un diagnostic. trebuie urmarit ce se intampla cu el si daca apar alte simptome care sa ajute la stabilirea unui diagnostic. Din punct de vedere al tiroidei o crestere atat de mare a VSH apare in tiroidita subacuta dar daca a fost deja la endocrinologie acest diagnostic a fost probabil exclus.

  93. Comentariu scris de tairol sirin
    Publicat la data de 11.4.2014, ora 8:19 pm

    buna ziua,sunt cam speriata,am 49 ani, mi-am facut analizele anuale fara sa am simptome , am TSH 5,25 (limite 0,3-3,6 mlU/l), TPO 6,93 (limite <16 lU/ml), T4 6,08 (limite 4,5-12,5ug/dl), calciu seric total 9 (limite 8,8-10,8), LDL 118 (limite130-160), Colesterol seric total 172 (limite140-220) am fost la doctor si mi-a zis ca am hipotiroida Hasimoto / Hipotiroidism subclinic. tratament cu Eutirox de 100 ug, in prima sapt 25 ug, in a doua sapt 50 ug, iar din a treia sapt 100 ug timp de 2 luni pana merg la control si sa fac si un ecograf la tiroida.
    hipotiroida, adica produce prea mult sau prea putin ?
    tratamentul acesta de 100 ug nu-i prea puternic pt mine?
    voi fi dependenta de aceasta pastila toata viata?
    trebuie sa am un regim alimentar fara iod (sare, nuci, alune, scrumbie,etc)?
    trebuie sa am grija la greutatea corporala?
    multumesc

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 25.4.2014, ora 5:49 pm

      Nu inteleg pe ce baza s-a pus diagnosticul de tiroidita autoimuna. ATPO la dumneavoastra este normal si nu marit cum se intampla in tiroidita Hashimoto. Nu mi-ati spus cum arata ecografic tiroida- daca sunt modificari ecografice- gusa mare, noduli atunci s-ar justifica tratamentul cu Euthyrox 100. Daca ecografic tiroida arata normal atunci intr-adevar 100 mcg de Euthyrox este prea mult pentru ce aveti dumneavoastra. TSHul este doar usor marit – ati putea sa nu luati deocamdata niciun tratament si sa repetati TSH peste 3-6 luni. Uneori la femeile aflate in preajma menopauzei TSH poate sa fie usor marit fara sa arate neaparat o boala de tiroida; si odata cu scaderea LH, FSH, hormoni care cresc mult la menopauza scade si TSH fara tratament.

      • Comentariu scris de loredana parlog
        Publicat la data de 25.4.2014, ora 5:51 pm

        in preajma menopauzei apar cresteri in greutate asa ca nu e o idee rea sa aveti grija ce mancati si sa faceti miscare mai multa. Dar sa nu va inchipuiti ca va veti ingrasa 20 de kg din cauza TSHului 5.
        Nu aveti nevoie de un regim special, puteti manca orice, dar totul cu moderatie. Este bine ca alimentatia sa fie cat mai diversificata pentru a va aduce toate mineralele si vitaminele de care aveti nevoie.

  94. Comentariu scris de adi
    Publicat la data de 18.4.2014, ora 10:56 pm

    buna ziua,am o intrebare,doctora de la endocrinologie mi a prescris anul trecut 3 luni de tratament cu seleniu si zinc ptr boala basedow.lunile au fost octombrie,noiembrie sivdecembrie.aceste pastile se iau doar in lunile cu r sau in toate lunile din an?acum daca suntem in luna aprilie si mai incerc o data tratamentul din luna mai se poate?va rog frumos daca putetivsa ma ajutati cu un sfat,va multumesc frumos

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 25.4.2014, ora 5:53 pm

      seleniu poate ajuta la scaderea anticorpilor care declanseaza boala Basedow. Puteti lua periodic aceste suplimente. Nu exista o schema fixa – puteti lua in orice luni doriti; 3 luni apoi 3 luni pauza apoi reluati.

  95. Comentariu scris de Ramona Cret
    Publicat la data de 30.4.2014, ora 11:21 am

    Buna ziua. Am tiroida autoimuna si iau de 8 luni Novothyral un sfert de pastila. Starea mea generala s-a imbunatatit. De fapt, simptomele mele erau somnolenta excesiva, oboseala fizica si mentala si scurte perioade de nervozitate. Acum ma simt bine doar ca din cand in cand am mici junghiuri la inima care tin 2-3 secunde. Apar o data la 2-3 saptamani. Medicul mi-a propus sa schimbam Novothyral cu Euthyrox de 25. Va rog sa imi spuneti exista diferente mari intre cele doua? Sunt sanse sa apara efecte secundare de la Euthyrox? Mentionez ca am TSH 1.9 si anticorpii 372. Pentru anticorpi voi lua seleniu cum am citit in blogul dumneavoastra. Multumesc mult!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 8.5.2014, ora 2:37 pm

      NOVOTHYRALUL ESTE O COMBINATIE DE HORMONI TIROIIENI (T3 SI T4), EUTHYROXUL CONTINE DOAR T4.
      tiroida produce atat T3 cat si T4 si deci novothyralul ar fi mai apropiat de secretia naturala.
      Daca vreti puteti incerca si Euthyrox dar doza echivalenta cu 1/4 din pastila de 100 de Novothyral ar fi 50 mcg de Euthyrox nu 25. Nu cred ca o sa aveti reactii adverse la euthyrox daca Novothyralul l-ati suportat bine (Novothyralul e “mai puternic” decat Euthyroxul).

  96. Comentariu scris de Gabriela
    Publicat la data de 5.5.2014, ora 10:59 pm

    In luna februarie mi s-a pus diagnosticul de tiroida autoimuna, hipotiroidie periferica. TSH = 22, LTH = 1.9/4.2/1.5 LTS = 1.8/3.9/1.6. Am luat Euthyrox de 50, aproape trei luni. aCUM tsh = 2,68. A m facut si Ac. anti – Tireoperoxidaza – 1020, iar AC. anti – Tiroglobulina = >5000. Ce ar trebui sa fac in continuare? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 8.5.2014, ora 2:39 pm

      Trebuie sa luati continu Euthyrox deoarece daca il intrerupeti TSHul o sa creasca iarasi. Periodic, la 6 luni, faceti dozarea de TSH pentru a verifica ca doza de Euthyrox pe care o luati sa fie adecvata.

  97. Comentariu scris de Ionescu Andra
    Publicat la data de 9.5.2014, ora 4:55 pm

    Sunt insarcinata (gemeni) in 3 luni. Am ATPO 6.45 (<34), TSH 3.6. Prolactina 494.3 (102-496), nodul tiroidian unic, netoxic de 14/9.5/11 mm.
    As dori sa stiu daca pot lua Ogestan, supliment alimentar pr sarcina care contine iodura de potasiu 199 micrograme si ulei de soia rafinat 100 mg. Pe prospect scrie ca nu este recomandat in cazul anomaliilor tiroidiene.

  98. Comentariu scris de Grigorescu Antoneta
    Publicat la data de 9.5.2014, ora 11:09 pm

    Buna seara, sunt insarcinata in 21 saptamani si am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna.
    La inceputul sarcinii TSH-ul a fost 1,51, iar acum este 2,76.
    Mentionez ca nu am luat Eutyrox in toata aceasta perioada.
    Este in regula pentru bebe sa nu i-au tratament la aceste valori?
    Multumesc anticipat!

  99. Comentariu scris de parlog loredana
    Publicat la data de 17.5.2014, ora 1:01 pm

    Puteti lua linistita nu va afecteaza nodulul tiroidian respectivul supliment.
    Ar trebui sa repetati TSH peste 4 saptamani (este un pic cam mare- s-ar putea sa fie un usor hipotiroidism prin lipsa de iod) si ecografia de tiroida peste 3 luni (nodulul poate creste in sarcina).

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 17.5.2014, ora 1:03 pm

      scuze, raspunsul aceste era pentru intrebarea precedenta.
      Raspunsul pentru dumneavoastra- pentru saptamana 21 de sarcina este un TSH bun, copilul nu a fost afectat. repetati peste 6 saptamani si daca TSH depaseste valoarea de 3 este necesar putin Euthyrox.

  100. Comentariu scris de Ramona Cret
    Publicat la data de 17.5.2014, ora 6:55 pm

    Multumesc mult pentru informatii si raspuns!

  101. Comentariu scris de Grigorescu Antoneta
    Publicat la data de 17.5.2014, ora 10:24 pm

    Multumesc foarte mult pentru raspunsul dvs!

  102. Comentariu scris de Mitrica Gabriela
    Publicat la data de 19.5.2014, ora 2:40 pm

    Buna ziua,
    Problema mea este ATPO-ul marit 336, TSh-ul, FT3 si FT4 sunt in limite de 3 ani de cand tot fac analizele periodic. Medicul la care am fost m-a indrumat sa incep tratamentul cu Eutirox deoarece TSH-ul 3.25 (val de ref. 0,27-4,2) si ca sa-l tin la o valoare ideala sub 3 trebuie sa incep tratamentul hormonal cu Eutirox de 25 , o jumatate la 2 zile, lunea, miercurea si vinerea. Sincer i-mi este frica deoarece sunt supraponderala si nu vreau sa iau in greutate mai mult decat deja am ( 70kg la 161cm).
    Va rog sa-mi spuneti daca intradevar ar trebui inceput cu Eutirox sau cu Seleniu ( am inteles din discutiile de pe forum ca Seleniu ar fi mai indicat pt ATPO marit… Multumesc anticipat

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 20.5.2014, ora 6:41 pm

      Nu o sa va ingrasati daca luati euthyrox, dimpotriva. oricum doza pe care v-a propus-o endocrinologul dumneavoastra mi se pare ridicol de mica; nu o sa aveti nici un efect deci puteti sa nu il luati.
      daca vreti puteti sa luati Euthyrox 2-3 luni (dar as zice o doza de 37,5 mcg/zi) si o sa aveti mai mult hormon in organism, iar TSH o sa se reduca spre 1. Daca vi se pare ca din punct de vedere clinic sunteti mai bine cu tratamentul (aveti mai multa energie de exemplu) il puteti continua, daca nu observati nicio schimbare in starea dumneavoastra inseamna ca nu aveti deocamdata nevoie de euthyrox asa ca ramaneti fara tratament (eventual cu seleniu) si verificati periodic, la 6-12 luni, valoarea TSH.

  103. Comentariu scris de adriana
    Publicat la data de 19.5.2014, ora 7:43 pm

    buna ziua, am 33 de ani, de un an am fost diagnosticata cu tiroidita autoimuna, mai precis ipotiroidism, in tratament cu eutyrox 50mg,cu pauza duminica, anticorpii sunt negativi…la 6 luni, TSH in loc sa scada, a crescut la 4,80, inizial acum un an era 6,10. medicul mi-a recomandat in plus eutyrox 75mg, sambata si duminica, in restul zilelor de 50mg.
    problema e ca am 1,67, si 51 kg, nu reusesc sa ma ingras, mananc putin si des, dar si locul de munca e stresant. e normal asa sa fiu? cum ar influenta ipotiroidismul cu o eventuala sarcina?? va multumesc pt raspuns

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 20.5.2014, ora 6:46 pm

      Pai daca initial TSH era 6 si apoi sub tratament s-a facut 4 inseamna ca a scazut dupa cum era de asteptat. Problema e ca valoarea de 4 este inca mare si din acest motiv endocrinologul v-a marit doza de Euthyrox.
      Greutatea dumneavoastra mica nu are legatura cu problema tiroidiana (de la hipotiroidism ar fi trebuit sa va ingrasati); probabil asa este metabolismul dumneavoastra, eventual si stresul poate contribui.
      In caz de sarcina trebuie sa faceti la 4-6 saptamani analizele de tiroida si sa ajustam doza de Euthyrox astfel incat TSHul sa fie bun. Daca mentinem TSH in limitele corespunzatoare pentru sarcina nu exista efecte negative asupra fatului.

  104. Comentariu scris de stredie
    Publicat la data de 26.5.2014, ora 7:22 pm

    sufar de boala basedow iau thyrozol 20 mg pe zi…de vreo 5 luni a inceput sa imi cada parul din ce in ce mai mult si mi au iesit pe fata niste pete maronii ..credeti ca poate fi de la pastile>? si ce ar trebui sa folosesc ca sa combat petele maronii? va rog raspundeti-mi va multumesc !!!

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 27.5.2014, ora 8:19 pm

      S-ar putea sa fie necesara scaderea dozei de Thyrozol. Nu mi-ati spus care sunt valorile la ultimile analize tiroidiene. Cadere parului ar putea fi legata de un eventual hipotiroidism din cauza dozei prea mari de Thyrozol. Petele maronii nu cred ca sunt legate de Thyrozol, dar este necesara o consultatie si analize pentru stabilirea cauzei. Eventual va puteti adresa si unui dermatolog.

  105. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 28.5.2014, ora 1:32 pm

    Stimata doamna doctor,
    am fost in tratament timp de 6 saptamani cu 40 mgTyrozol /zi.Dupa repetarea analizelor FT4 =17,78pmol/L(interval de referinta 10,6-22,7) , TSH <0,005microU/mL(0,27-4,2).Diagnosticul este de gusa nodulara toxica operata , recidivata.Acum sunt in tratament cu 20 mg Tyrozol/zi.
    La ce valori ale analizelor ar trebui sa ajung ca sa se poata interveni chirurgical?Observ ca in ce priveste TSH-ul a ramas tot <0,005, la fel ca in urma cu sase saptamani, doar FT4 s-a micsorat de la 43,16ajungand la 17,78(incadrandu-se acum in intervalul de referinta).Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac.Mentionez ca lobul stang ramas este tumefiat si sunt foarte ingrijorata sa nu se dezvolte vreo formatiune tumorala pana voi reusi sa ma operez , mai ales ca programarea pentru operatie dureaza cateva luni(depinde de clinica la care te adresezi , medic, centru universitar).

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 3.6.2014, ora 6:02 pm

      Buna ziua,
      faptul ca TSH este in continuare scazut este normal. In primele saptamani de tratament se urmareste eficienta acestuia cu FT4 deoarece TSH poate sa ramana scazut chiar daca s-a corectat de fapt hipertiroidismul (cum este si cazul dumneavoastra). Este foarte corect ca s-a scazut doza de Thyrozol la 20 mg, este posibil sa aveti nevoie chiar de o doza mai mica de 20 mg pentru tratamentul pe termen lung. Cand o sa repetati din nou analizele peste 4-6 saptamani probabil ca TSH o sa fie normal iar FT4 la limita de jos sau chiar sub limita inferioara. Medicul dumneavoastra va va ajusta doza in functie de evolutia analizelor si simptome.
      De obicei hipertiroidismul nu se asociaza cu cancer de tiroida asa ca nu cred ca este cazul sa va ingrijorati. In general cancerul tiroidian este un nodul si analizele tiroidiene ies normale. Dupa parerea mea nu este o urgenta operatia si o puteti face si peste 1 an, 2-3-5.

  106. Comentariu scris de Catalina
    Publicat la data de 28.5.2014, ora 1:34 pm

    Am uitat sa mentionez ca lobul tiroidian drept a fost exclus chirurgical in anul 1995.

  107. Comentariu scris de ana
    Publicat la data de 29.5.2014, ora 6:47 pm

    Am fost operata si tiroida indepartata in totalitate (in data de 7.05.2014) impreuna cu un nodul care s-a dovedit a fi carcinom si saptamana viitoare pe data de 5.06am programarea pentru terapia cu iod. Vreau sa va intreb cate zile este internarea, daca trebuia tinut regim alimentar fara iod inainte si orice credeti ca puteti sa imi spuneti si este util – poate din cauza diagnosticului, a emotiei, a fricii nici nu stiu ce sa intreb concret…
    inainte de operatie:( Basedow; gusa nodulara)
    anti-tpo – 15,8 ( valoare referinta <35)
    FT4 – 1,45 (VAL REFERINTA 0,8-1,9)
    TSH – <0.01 (val referinta 0,4 – 4)
    dupa indepartarea tiroidei :
    in LTD carcinom papilar, diametru 1,2cm, compact, albicios, consistenta ferma cu celule de tip oncocitar pT3Nx-G1
    Va multumesc,

  108. Comentariu scris de ana
    Publicat la data de 29.5.2014, ora 6:54 pm

    scuze, am uitat sa precizez ca nu am urmat niciun fel de tratament medicamentos – in jur de 30.01 am fost diagnosticata si efectuate analize, scintigrama si punctie care au dus in final la operatie; am 36kg si 65kg
    Va multumesc,

    • Comentariu scris de parlog loredana
      Publicat la data de 3.6.2014, ora 6:05 pm

      internarea este in jur de o saptamana. inainte de terapia cu iod se opreste Euthyrox (probabil ca nu luati) si cu 2-3 saptamani inainte trebuie tinut un regim cat mai sarac in iod pentru ca resturile tiroidiene sa capteze cat mai bine iodul radioactiv si acesta sa aiba eficienta maxima.Puteti citi pentru date mai multe articolul Ghidul pacientului cu cancer tiroidian- partea a doua.

  109. Comentariu scris de dumitru mihaela
    Publicat la data de 17.6.2014, ora 9:17 am

    IAU Euthyrox 125 de doi ani ,la controlul anual am fost diacnosticata cu noduli tiroidieni ,acum TSH -2.54 , TGPO-19U\L , TGP-18l ,FT4-20,52 –AM momemte cand imi amorteste mana dreapta ,si simt o durere in piept -mentionez ca la externare mi sa recomadat sa iau METROPROLOL 1/2 PE ZI SI TERTENSIV. VREAU SA STIU CE TRATAMENT DE SLABIT pot sa iau deoarece sunt supraponderala si am tinut regimul dat de madeic ,ma ajuta cu ceva daca iau un supliment de crom -picolinat ?

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 17.6.2014, ora 4:44 pm

      ati pute sa luati un medicament ce se numeste orlistat (in farmacii il gasiti ca Xenical- doza mai mare sau Alli- doza mai mica) sau Libramed – ambele au efecte doar la nivelul tubului digestiv si nu se absorb in circulatie, deci nu afecteaza alte organe. Picolinatul de crom poate sa mai scada pofta de dulce dar nu are efecte spectaculoase in privinta kilogramelor date jos.
      Cel mai eficient ar fi sa calculati cate calorii mancati zilnic si sa reduceti numarul de calorii.

  110. Comentariu scris de ana
    Publicat la data de 19.6.2014, ora 5:43 pm

    buna ziua,am si eu o rugaminte la dvs,am fost la endocrinolog,am facut toate analizele,au iesit in limite normale in afara de cortizol care a fost dena 29,90 limita era intre 5-25,la ecografie tiroida este usor hipoecoga,hipervascularizata,dimensiuni ld 54/13/16 iar ls 54/15/16,istm 4/20,intrebarea mea–este corect diagnosticul de tiroidita autoimuna,am primit ca tratament pt o luna cu seleniu cu vitaminele a,c,e si calciu.pot sa am dureri de cap,oboseala,slabiciune in picioare strans la inima,nod in gat,insomnii,am slabit 5kg in 4 luni de la aceasta boala,ce as mai putea lua sa ma simt mai bine,am 55 ani mentionez ca am si o spondiloza cervicala,multumesc mult

    • Comentariu scris de loredana parlog
      Publicat la data de 4.7.2014, ora 4:02 pm

      Dupa cum arata ecografia se pare ca e intr-adevar tiroidita autoimuna. Pentru confirmare se face ATPO. Daca tSH este bun inseamna ca nu tiroidita autoimuna e cea care va da simptomele mentionate. S-ar putea sa aveti o tulburare anxioasa dupa cum descrieti si aceasta poate sa declanseze si boala de tiroida si nu invers. Ar trebui sa vorbiti cu un psiholog/psihiatru pentru tratarea tulburarii anxioase. Cortizolul marit poate fi de la stress. Multa sanatate.

  111. Comentariu scris de Stanciu Marieta
    Publicat la data de 28.6.2014, ora 9:09 pm

    Buna seara,am 44 ani si va rog sa ma ajutati cu un sfat privind urmatoarele analize:
    TSH 0,77 interval referinta 0,7-6,7
    T3 1,17 interval referinta 0,71-2,2
    T4 9,29 interval referinta 4,5-12,5
    ECOGRAFIE TIROIDIANA :
    Lob tiroidian drept si istm cu diametre crescute, cu structura pseudonodulara, cu semnal Doppler accentuat.
    Lob tiroidian stang cu diametre normale, structura omogena, ecogenitate si semnal Doppler normale.
    Fara adenopatii laterocervicale.
    Mi-a fost recomandat de catre medicul endocrinolog tratamentul cu Euthyrox 100mg introdus progresiv.
    Intrebarea mea este daca e normal sa iau hormon tiroidian atat timp cat analizele sunt in intervalul de referinta si daca ar trebui sa fac si alte investigatii.
    Va multumesc

  112. Comentariu scris de loredana parlog
    Publicat la data de 4.7.2014, ora 4:12 pm

    nu e obligatoriu sa luati Euthyrox. Ideea terapiei cu Euthyrox , daca functia tiroidiana este buna, ar fi sa reducem dimensiunile marite ale tiroidei dar daca nu este foarte marit lobul drept (sa fie vizibil, sa va jeneze la inghitit) puteti sa nu luati tratament si sa monitoroizati ecografic la 6-12 luni tiroida. Se mai poate face dozare de anticorpi (ATPO, Anticorpi antitiroglobulina) deoarece descrierea ecografica a lobului drept ar sugera o tiroidita autoimuna.

  113. Comentariu scris de ana
    Publicat la data de 6.7.2014, ora 8:14 pm

    buna seara,multumesc pt. raspuns,tsh este in limite normale,ATPO este 3,3 ul/ml,unitate de referinta 0-20,este tiroidita autoimuna cu aceste analize?multumesc mult

  114. Comentariu scris de Alina
    Publicat la data de 19.7.2014, ora 9:12 am

    Buna ziua! Am facut niste analize si am TSH < 0,0100 si FT4 2,66. Ce am, hipotiroidism sau hipertioidism?

  115. Comentariu scris de CATALINA
    Publicat la data de 6.8.2014, ora 8:40 pm

    Buna ziua. Am fost operata de gusa polinodulara pe data de 16.12.2011 si de atunci nu mi se regleaza TSH-ul.De cate ori fac analizele TSH-ul are numai valori mari de 11, 16. Niciodata nu a scazut sa fie si el in limitele normale. Retin foarte rau apa, mi se umfla mainile si picioarele,ma dor, si chiar daca nu mananc ma ingras.Nu stiu ce sa mai iau ca sa nu mai retin apa. Am tensiunea mica 9 cu 5 si 86 de batai pe minut. Am incercat diurex pt retentie de apa dar fara rezultat.Am nevoie de un sfat.

  116. Comentariu scris de CATALINA
    Publicat la data de 6.8.2014, ora 8:44 pm

    Am uitat sa mentionez ca urmez tratament cu Euthyrox de 150 zilnic

  117. Comentariu scris de Mirela Elena
    Publicat la data de 15.8.2014, ora 2:31 pm

    Daca am glanda hipertiroida si fac tratament,daca vreau sa fac un copil,trebuie sa incetez tratamentul?Inca nu am ajuns la medicul de familie sa ma informez,de asta am apelat momentan la acest forum.Astept un raspuns

  118. Comentariu scris de maria
    Publicat la data de 29.8.2014, ora 5:39 pm

    am 66 ani se din anul 2001 fac tratament cu eutyrox 5o mg cu o zi pauza..La 1 iulie la un control mi-au iesit urmatoarele analize T4- 1.24. TSH-1.05. triglceridele -118.1. colesterolul total=339.6 . HDL-1o4.9 siLDL 211.o8. Urmare colesterolului marit. medicul de familie mi-a prescris torvacard. Stiind ca statnele nu fac casa buna cu tiroida Va rog sa.mi dati un sfat. Multumesc.

  119. Comentariu scris de maria
    Publicat la data de 29.8.2014, ora 5:54 pm

    ma bucur foarte mult ca am descoperit acest site(?). Am citit toate intrebarile si raspunsurile si ma bucur foarte mult ca dupa 13 ani, datorita Dvs. am invatat cum sa iau eutyrox-ul. O vreme l-am luat cu antihipertensivele. apoi l-am luat dupa amiaza, dar acum il voi lua asa cum trebuie. Multumesc.